wawainfo.pl > Warszawa

Warszawa

materiał ilustracyjny
19.03.2022 03:20 Rozpoczął się sezon pylenia. Złe wieści dla alergików

Rozpoczął się sezon pyleniaWiosna jest ulubioną porą roku wielu Polaków. Natura budzi się ponownie do życia po śnie zimowym. Pojawiają się pierwsze owady, ptaki ochoczo śpiewają z samego rana.Rośnie świeża trawa, a na drzewach pojawiają się pierwsze kwiaty.Niestety wraz ze zmianą aury, pojawia się problem tysięcy Polaków - alergie. To właśnie wiosną rozpoczyna się sezon pylenia drzew i traw, który dla wielu wiąże się z przykrymi skutkami. Objawy alergiiWedług badań alergie na pyłki dotyczą aż 10-20 % całej populacji. Objawiają się one najczęściej katarem siennym, swędzącą wysypką, czy pieczeniem oczu.Innymi bardziej uporczywymi objawami alergii mogą być bóle zatok i głowy, zmęczenie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, czy nawet poważne napady duszności.Ze względu na to, wielu uczulonych decyduje się na pozostanie w domach i mieszkaniach w okresie zagęszczenia pyłków w powietrzu. Alergie stanowią nadmierną reakcję układu odpornościowego na konkretne czynniki. To, co dla jednych jest nieszkodliwym bodźcem, u innych może wywołać objawy chorobowe. Warto tu zaznaczyć, że uczulenie na pyłki, to przykład alergii wziewnej. W tym wypadku alergeny dostają się do organizmu w procesie wdychania powietrza. Kalendarz pylenia w Warszawie i okolicachW kwietniu rozpoczyna się sezon pylenia roślin, które silnie uczulają. Wkrótce w powietrzu znajdą się pyłki brzozy, topoli, dębu i traw. Na baczności muszą się mieć również osoby uczulone na olchę, leszczynę i topolę. Te rośliny zaczęły pylić już w poprzednim miesiącu.W następnych miesiącach rozpocznie się pylenie babki, szczawiu, pokrzywy, komosy, bylicy, ambrozji, cladosporium oraz alternaria.Alergie wziewne mogą pojawić się u nas w każdym okresie życia niezależnie od wieku. Dlatego też warto wykonać testy alergiczne, które jasno wykazują, czy mamy się czego obawiać.Osoby skarżące się na drażliwe symptomy alergii, często decydują się na terapię odczulającą. Polega ona na podawaniu pacjentowi coraz to większych dawek uczulającego alergenu. Dzięki temu organizm alergika przystosowuje się do niekorzystnych warunków.Niestety jednym z czynników sprzyjającym reakcjom alergicznym jest obecność smogu w miejskim powietrzu. Według licznych badań znajduje się w nim wiele alergizujących substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Ukazuje to jak ważne jest dbanie o czystość powietrza w kontekście ludzkiego zdrowia.

Prześladowca
19.03.2022 03:20 "Boję się wyjść przed klatkę". Mieszkanki Mokotowa prześladowane przez ekshibicjonistę

"Boję się wyjść ze przed klatkę"Na Mokotowie w okolicach ulicy Sobieskiego krąży ekshibicjonista. Mężczyzna obnaża się publicznie, zaczepiając okolicznych mieszkańców.Do opisywanego zdarzenia doszło 11 kwietnia około godziny 1:00.Stałyśmy w kuchni, w której nie mamy zasłon. Usłyszałyśmy stuknięcie dobiegające z okolicy okna. Okazało się, że pod naszym oknem stał mężczyzna. Rzucił kamieniem w okno, by zwrócić naszą uwagę. Stał dosłownie kilka metrów od nas i onanizował się, wpatrując się w nas. - relacjonuje przerażona mieszkanka osiedlaMieszkanki czują się prześladowaneNie był to pierwszy przypadek, gdy ten mężczyzna prześladował mieszkanki. Ja już go widziałam po raz drugi. Pierwszy raz zobaczyłam go w Wielkanoc, będąc na spacerze z młodszą siostrą w okolicy. Już wtedy mnie śledził. Szedł za nami w odległości kilku metrów na prostej drodze, nawet nie miałyśmy gdzie się schronić. Starałyśmy się jak najszybciej dojść do domu i zamknąć za sobą drzwi. - dodaje prześladowana córka Pani EwyZe względu na zajście, kobiety opisujące sprawę, czują się wciąż zagrożone.Nie czuję się bezpiecznie. Mamy ogródek przynależący do naszego mieszkania. Pracuję w nocy, chciałabym się przewietrzyć, ale boję się tam wyjść. Nie mam pewności, czy ten mężczyzna mnie zaraz nie zajdzie, albo zrobi mi krzywdę. Przed klatkę schodową bym w nocy nie wyszła, to jest po prostu przerażające. - dodaje.Sprawę zgłoszono na policjęMieszkanki zgłosiły sprawę na policję i rozgłosiły sytuację na forum sąsiedzkim. Od tego czasu nie zauważyły obecności podejrzanego mężczyzny, aczkolwiek nadal boją się wychodzić w nocy poza mieszkanie.Ten mężczyzna wpatrywał się w nas z przyrodzeniem na wierzchu przez prawie 30 minut. Trwało to do momentu, aż nie przyjechała policja. Wtedy też uciekł, spłoszony światłami radiowozu. Policja zasugerowała nam zgaszenie świateł i zgłoszenie sprawy do dzielnicowego, co też zrobimy. - relacjonuje przerażona mieszkanka.Mężczyzna miał na sobie czarną kurtkę bomberkę, ciemny kaptur, niebieskie jeansy oraz białą maseczkę. Przestraszone mieszkanki liczą na szybką i sprawną interwencję policji.

materiał ilustracyjny
19.03.2022 03:20 Powstaną nowe parkingi “Parkuj i Jedź". ZTM podało lokalizację

Nowe parkingi P+R Świetne wieści dla mieszkańców Warszawy. Jak wynika z informacji udostępnionych przez ZTM, powstaną dwa nowe parkingi P+R.Warszawski Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie systemu zarządzania parkingami “Parkuj i Jedź” dla budowanych parkingów Żerań PKP oraz Jeziorki PKP. Tego typu inwestycję ułatwią tysiącom Warszawiaków dojazd do miejsca pracy z obrzeży miasta. Dzięki temu zmniejszy się również ilość samochodów osobowych w centralnych obszarach stolicy.Urzędnicy podzielili się również informacjami na temat funkcjonowania nowego systemu odczytu tablic rejestracyjnych. ”Przy wjeździe, po odczytaniu tablicy rejestracyjnej szlaban się podniesie i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej kierowca poda numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawi aktywny bilet ZTM lub Warszawską Kartę Miejską” - czytamy w komunikacie ZTMNadmiar aut w stolicy PolskiWarszawa jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w całej Unii Europejskiej. Statystycznie na 1000 mieszkańców stolicy przypada aż 800 aut.Nadmierna ilość pojazdów spalinowych w przestrzeni miejskiej wpływa również na wzrost trującego smogu. Wpływa on niekorzystnie na zdrowie mieszkańców, często prowadząc do przewlekłych chorób płuc, czy alergii. Na dzień dzisiejszy Warszawiacy mają do dyspozycji 15 parkingów “Parkuj i Jedź”, co przekłada się na blisko 4.4 tysiące miejsc postojowych. Wielu ekspertów zaznacza, że to wciąż za mało i w celu odciążenia dróg miejskich, musi powstać znacznie więcej miejsc parkingowych.P+R Żerań PKP i Jeziorki PKPBiałołęcki parking P+R Żerań PKP powstanie w sąsiedztwie stacji kolejowej PKP Warszawa Żerań. Ten jednopoziomowy obiekt zapewni przynajmniej 220 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.Natomiast parking P+R Jeziorki PKP jest budowany przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii radomskiej. Jednopoziomowy obiekt pozwoli na zaparkowanie nie mniej niż 138 samochodów osobowych.