wawainfo.pl
Centrum i Schronisko obok Szpitala Praskiego

Jan Bielecki/East News

Haniebna petycja trafiła do sieci. Awantura o ośrodek dla bezdomnych i uzależnionych

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

W mediach społecznościowych pojawił się profil, który ogłosił, że nie chce ośrodka dla uzależnionych i schroniska dla bezdomnych obok Szpitala Praskiego. Podejrzewanym szybko stało się Centrum Praskie Koneser, które jednak przekonuje, że nie

Centrum Redukcji Szkód oraz Schronisko dla bezdomnych

W Warszawie jest wielu bezdomnych, a duża grupa ludzi korzysta także ze wsparcia organizacji, które pomagają osobom uzależnionym. Okazuje się, że ktoś na Pradze-Północ nie jest przychylnym takim społecznym inicjatywom. 

Na terenie obok Szpitala Praskiego planowane jest otwarcie Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych od narkotyków, a także Schronisko dla osób bezdomnych. Budynek ma być niezależny od kompleksu szpitalnego. Chodzi jednak o to, by szpital był zawsze pod ręką. Szybki dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej byłabym bardzo pomocna w tej sytuacji.

W przypadku schroniska najważniejsze ma być wsparcie w rozwiązaniu trudności życiowych, między innymi dla osób starszych, z niepełnosprawnościami i wymagających całodobowej opieki, w tym opieki medycznej i rehabilitacyjnej. Placówka ma mieć charakter zbliżony do hospicjum. Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych będzie pomagało w leczeniu substytucyjnym, zapewniając również opiekę.

Przygotowanie trwały od czterech lat, teraz miasto wyłoniło wykonawcę robót budowlanych, który rozpoczął pracę nad inwestycją. Zakończenie modernizacji wartej 30 milionów złotych będzie miało miejsce na przełomie 2022 i 2023 roku

Akcja przeciwko inicjatywie miasta

Wygląda jednak na to, że nie wszystkim podoba się ten pomysł. Na Facebooku powstała strona, z której pomocą zbierane są podpisy pod petycją przeciwko powstaniu inicjatyw. Jej autorzy piszą o sobie: "Nasza inicjatywa to wspólna akcja wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w bliskim sąsiedztwie Szpitala Praskiego. Jesteśmy mieszkańcami tych okolic i to my będziemy ponosić konsekwencje powstania nowego ośrodka dla narkomanów i bezdomnych".

Strona prowadzona jest przez użytkownika RatujmyPrage. Został on powiązany z domeną "ratujmyprage.pl" za pomocą screenów. Stowarzyszenie "Serce Miasta", które pomaga osobom bezdomnym zwraca uwagę, że właścicielem domeny jest firma CE Communication. To agencja, która obsługuje m.in. Centrum Praskie Koneser. To właśnie na dewelopera padł cień podejrzeń za haniebną petycję oraz całą akcję.

Szybko okazało się, że ktoś celowo próbował zepsuć wizerunek Centrum Praskiemu Koneser - "Serce Miasta" przeprosiło za swoje oskarżenia, gdy okazało się, że hosting ratujmyprage.pl został założony przez CE Communication na życzenie osoby prywatnej. To nie pierwszy raz, gdy ktoś próbuje zrzucić winę za szkodliwą akcję na przedsiębiorstwo. Według samego CE Communication Centrum Praskie Koneser nie ma nic wspólnego z domeną. Właściciel agencji Piotr Artymowski sam przyznał, że jego klient bardzo często udziela się społeczne, a ostatnią była pomoc w uruchomienie Domu Antoniego.

Agencja podjęła już działania, by wyłączyć domenę.

Dzielnica także ma duże wątpliwości

Okazuje się, że tajemniczy organizator akcji to nie jedyna postać mająca obiekcję co do powstania Centrum oraz Schroniska. Zastrzeżenia ma wiceburmistrz dzielnicy Dariusz Kacprzek, który zwraca uwagę na wydane środki. "Od dawna apeluję do władz Warszawy, aby przemyślały swoje działania i przeanalizowały sytuację związaną z systemem wsparcia osób w kryzysie bezdomności, ale też młodzieży potrzebującej pomocy psychologicznej czy osób przewlekle chorych, które wymagają stałej opieki medycznej" - informuje. Jego zdaniem, zamiast obecnego projektu, pieniądze można zainwestować np. w oddział pediatrii i psychiatrii dziecięcej, który trafiłby pod skrzydła Szpitala Praskiego.

2 kwietnia 2019 władze dzielnicy zwracały się do miasta o przemyślenie inwestycji. Rzeczniczka Karolina Jakobsche zwraca uwagę na problem depresji i prób samobójczych występuje u coraz młodszych dzieci i nie ma na to środków w budżecie.

Uwaga zwracana jest również na to, że miasto mówi o rewitalizacji Pragi, ale nie chodzi tutaj przecież wyłącznie o budynki, a także o społeczność. Brakuje miejsc w szpitalach, czy na pediatrii, a miasto wymusza budowę Centrum i Schroniska - mówił w rozmowie z tvnwarszawa.pl przewodniczący Stowarzyszenia "Kocham Pragę" Jacek Wachowicz.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >