wawainfo.pl
materiał ilustracyjny

wawainfo.pl

Rozpoczął się sezon pylenia. Złe wieści dla alergików

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Zaczyna się od kataru, kichania czy pieczenia oczu. Alergie mogą jednak prowadzić do znacznie cięższych objawów. Sezon pylenia już się rozpoczął

Rozpoczął się sezon pylenia

Wiosna jest ulubioną porą roku wielu Polaków. Natura budzi się ponownie do życia po śnie zimowym. Pojawiają się pierwsze owady, ptaki ochoczo śpiewają z samego rana.

Rośnie świeża trawa, a na drzewach pojawiają się pierwsze kwiaty.

Niestety wraz ze zmianą aury, pojawia się problem tysięcy Polaków - alergie. To właśnie wiosną rozpoczyna się sezon pylenia drzew i traw, który dla wielu wiąże się z przykrymi skutkami. 

Objawy alergii

Według badań alergie na pyłki dotyczą aż 10-20 % całej populacji. Objawiają się one najczęściej katarem siennym, swędzącą wysypką, czy pieczeniem oczu.

Innymi bardziej uporczywymi objawami alergii mogą być bóle zatok i głowy, zmęczenie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, czy nawet poważne napady duszności.

Ze względu na to, wielu uczulonych decyduje się na pozostanie w domach i mieszkaniach w okresie zagęszczenia pyłków w powietrzu. 

Alergie stanowią nadmierną reakcję układu odpornościowego na konkretne czynniki. To, co dla jednych jest nieszkodliwym bodźcem, u innych może wywołać objawy chorobowe. 

Warto tu zaznaczyć, że uczulenie na pyłki, to przykład alergii wziewnej. W tym wypadku alergeny dostają się do organizmu w procesie wdychania powietrza. 

Kalendarz pylenia w Warszawie i okolicach

W kwietniu rozpoczyna się sezon pylenia roślin, które silnie uczulają. Wkrótce w powietrzu znajdą się pyłki brzozy, topoli, dębu i traw. Na baczności muszą się mieć również osoby uczulone na olchę, leszczynę i topolę. Te rośliny zaczęły pylić już w poprzednim miesiącu.

W następnych miesiącach rozpocznie się pylenie babki, szczawiu, pokrzywy, komosy, bylicy, ambrozji, cladosporium oraz alternaria.

Alergie wziewne mogą pojawić się u nas w każdym okresie życia niezależnie od wieku. Dlatego też warto wykonać testy alergiczne, które jasno wykazują, czy mamy się czego obawiać.

Osoby skarżące się na drażliwe symptomy alergii, często decydują się na terapię odczulającą. Polega ona na podawaniu pacjentowi coraz to większych dawek uczulającego alergenu. Dzięki temu organizm alergika przystosowuje się do niekorzystnych warunków.

Niestety jednym z czynników sprzyjającym reakcjom alergicznym jest obecność smogu w miejskim powietrzu. Według licznych badań znajduje się w nim wiele alergizujących substancji, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Ukazuje to jak ważne jest dbanie o czystość powietrza w kontekście ludzkiego zdrowia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych. Utrudnienia ruchu w kierunku centrum

  • Diametralna zmiana pogody. Wiosna zawita w Warszawie

  • Obchody 11 rocznicy katastrofy smoleńskiej z protestami w tle. Przedsiębiorcy mają dosyć

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne

Kuba WielochAutor

r

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >