wawainfo.pl
Katarzyna Łaniewska

East News

Pogrzeb Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka spocznie w Warszawie, ale nie na Powązkach

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Katarzyna Łaniewska - Błaszczak zmarła 7 grudnia. Pożegnanie artystki odbędzie się w czwartek. Zgodnie z ostatnią wolą zostanie pochowana na Cmentarzu Służewskim Nowym w Warszawie. To ogromne zaskoczenie, bo wiele osób myślało, że spocznie na Powąz

Spocznie w rodzinnym grobie

W czwartek Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że msza pogrzebowa za artystkę zostanie odprawiona 17 grudnia o godzinie 13.30 w kościele św. Katarzyny na Służewie. Następnie aktorka spocznie na Cmentarzu Służewskim Nowym przy ulicy Wałbrzyskiej w grobie rodzinnym.

Ze względu na pandemię uroczystości żałobne będą odbywały się tylko w obecności najbliższych aktorki. Rodzina poprosiła o nieskładanie kondolencji.

Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia w wieku 87 lat. Swoje ostatnie dni spędziła w szpitalu.

Niezwykle zasłużona artystka

Aktorka była laureatką wielu nagród. W listopadzie po raz ostatni została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. - Była z jednej strony wspaniałą artystką, a z drugiej – patriotką, kochającą Polskę i zaangażowaną w polskie sprawy – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński po śmierci aktorki.

Artystka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. - W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. - czytamy na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Miała bogatą przeszłość

Artystka urodziła się w Łodzi. Później jej rodzina przeprowadziła się do stolicy. Łaniewska przeżyła powstanie warszawskie i obóz w Pruszkowie.

W 1955 roku artystka ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Należała do Związku Młodzieży Polskiej, później do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie tworzyła Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Solidarność przy Teatrze Ateneum. Była także przewodniczącą warszawskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Kandydowała także do Senatu i angażowała się w działalność Prawa i Sprawiedliwości.

Katarzyna Łaniewska miała bogaty dorobek artystyczny. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Największą sławę zdobyła dzięki roli babci Józi w serialu Plebania.

źródła: wawainfo.pl, Wikipediazdjęcie główne: East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Tagi:

cmentarzeWarszawa

Natalia GodekAutor

Jestem redaktorką portalu. Na Wawa Info piszę o sprawach społecznych i kulturalnych. Mam za sobą doświadczenie dziennikarskie w obszarze redaktorskim i dokumentalistycznym w departamencie produkcji TVN, reporterskim i producenckim w telewizji studenckiej Uniwerek.TV oraz public relations w Planecie Robotów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >