wawainfo.pl
Katarzyna Łaniewska

East News

Pogrzeb Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka spocznie w Warszawie, ale nie na Powązkach

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Natalia Godek

Udostępnij:

Katarzyna Łaniewska - Błaszczak zmarła 7 grudnia. Pożegnanie artystki odbędzie się w czwartek. Zgodnie z ostatnią wolą zostanie pochowana na Cmentarzu Służewskim Nowym w Warszawie. To ogromne zaskoczenie, bo wiele osób myślało, że spocznie na Powąz

Spocznie w rodzinnym grobie

W czwartek Związek Artystów Scen Polskich poinformował, że msza pogrzebowa za artystkę zostanie odprawiona 17 grudnia o godzinie 13.30 w kościele św. Katarzyny na Służewie. Następnie aktorka spocznie na Cmentarzu Służewskim Nowym przy ulicy Wałbrzyskiej w grobie rodzinnym.

Ze względu na pandemię uroczystości żałobne będą odbywały się tylko w obecności najbliższych aktorki. Rodzina poprosiła o nieskładanie kondolencji.

Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia w wieku 87 lat. Swoje ostatnie dni spędziła w szpitalu.

Niezwykle zasłużona artystka

Aktorka była laureatką wielu nagród. W listopadzie po raz ostatni została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. - Była z jednej strony wspaniałą artystką, a z drugiej – patriotką, kochającą Polskę i zaangażowaną w polskie sprawy – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński po śmierci aktorki.

Artystka miała na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. - W 2006 r. za zasługi dla polskiej kultury otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. - czytamy na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Miała bogatą przeszłość

Artystka urodziła się w Łodzi. Później jej rodzina przeprowadziła się do stolicy. Łaniewska przeżyła powstanie warszawskie i obóz w Pruszkowie.

W 1955 roku artystka ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Należała do Związku Młodzieży Polskiej, później do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie tworzyła Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Solidarność przy Teatrze Ateneum. Była także przewodniczącą warszawskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Kandydowała także do Senatu i angażowała się w działalność Prawa i Sprawiedliwości.

Katarzyna Łaniewska miała bogaty dorobek artystyczny. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Największą sławę zdobyła dzięki roli babci Józi w serialu Plebania.

źródła: wawainfo.pl, Wikipediazdjęcie główne: East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >