wawainfo.pl
media bez wyboru

East News

Rafał Trzaskowski komentuje akcję "Media bez wyboru"

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poparł akcję "Media bez wyboru", która odbywa się dzisiaj w Polsce w telewizji, radiu oraz internecie. Przyłącza się do protestu i zaznacza, że nie chce, by tak wyglądała nasza rzeczywistość.

Protest mediów niezależnych

W środę, 10 lutego w polskich mediach prywatnych trwa akcja "Media bez wyboru", która ma za zadanie pokazanie sprzeciwu wobec projektu ustawy, która ma nakładać na telewizję, radio oraz prasę składkę z tytułu reklamy w internecie, oraz w mediach tradycyjnych.

Opłata ta stać może się obowiązkowym podatkiem, a jednocześnie zakończyć działanie wielu niezależnych źródeł informacji, z których korzystamy. To właśnie dlatego wiele kanałów telewizyjnych nie emituje dzisiaj tradycyjnej ramówki, stacje radiowe puszczają komunikaty o akcji, a portale internetowe nie publikują artykułów, informując o proteście.

Wsparcie Rafała Trzaskowskiego

Swoje poparcie dla akcji wyraził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który opublikował przed godziną 9:00 wpis w mediach społecznościowych, w którym tłumaczy, dlaczego według niego istotne jest zabranie głosu i poparcie protestu, która ma dzisiaj miejsce.

Prezydent napisał, że dzisiejsza forma protestu to tylko wspólna akcja mediów komercyjnych, ale niedługo może być to codzienność, w której przyjdzie nam żyć. Trzaskowski poinformował, że w ramach solidarności będzie to jedyny jego komunikat, jaki pojawi się 10 lutego.

- Dziś niezależne media nie poinformują o żadnej aferze, o żadnym nadużyciu władzy. Tym razem jeszcze w ramach protestu. Ale niedługo to może być polska codzienność. W geście solidarności z wolnymi mediami ten wpis to mój jedyny dzisiejszy komunikat - napisał prezydent Warszawy na swoim Facebooku.

Czym jest akcja "Media bez wyboru"?

Większość prywatnych mediów w środę, 10 lutego, protestuje w ramach akcji "Media bez wyboru". To sprzeciw wobec projektu ustawy, która mówi o wprowadzeniu składek z tytułu reklamy (w internecie, a także telewizji, radiu i prasie). Ta opłata może sprawić, że funkcjonowanie mediów komercyjnych, które utrzymują się głównie z reklam, przestanie być opłacalne.

Rząd chce pieniądze ze składek przeznaczyć w połowie na Narodowy Fundusz Zdrowia, a w połowie na Narodowy Fundusz Ochrony zabytków i Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Nadawcy nie ukrywają, że proponowana opłata nie jest składką, a kolejnym podatkiem, który uderzy w wolne media. To właśni dlatego we wtorek, 10 lutego, większość dużych stacji telewizyjnych, radiowych oraz portali internetowych zawiesiła działanie na jeden dzień.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne: East News

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, s

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Rafał Trzaskowski poinformował o śmierci prezesa Związku Powstańców Warszawskich

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pierwsza restauracja w stolicy dla zaszczepionych klientów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje ksiądz prałat Marian Rola. W piątek pogrzeb duchownego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >