Wzrasta poziom Wisły. Prezydent Warszawy zwołał Zespół Zarządzania Kryzysowego

Autor Kamil Matuszak - 25 Lutego 2021
Stan wody na Wiśle w WarszawieŹródło: twitter.com/K_Galecka

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku ze wzrostem poziomu Wisły, który jest wynikiem roztopów. Na razie nie ma zagrożenia powodziowego, ale władze stolicy cały trzymają rękę na pulsie i kontrolują sytuację.

Warszawa przygotowana

Warszawa jest przygotowana na nadejście ewentualnej fali wezbraniowej na Wiśle - taką informację przekazał stołeczny ratusz. Służby monitorują aktualną sytuacją hydrologiczną i są w stałym kontakcie z Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

Pierwsze posiedzenie zespołu, zwołane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego odbyło się w środę (24 lutego). Wszystko ze względu podnoszący się od kilku dni stan wody w Wiśle, który spowodowany jest roztopami, czego przyczyną jest nagłe ocieplenie.

Alert IMGW dla Mazowsza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla całego województwa mazowieckiego - zostało ono wydane dla Wisły od ujścia Narwi po zbiornika Włocławek. Jest ważne do czwartku godz. 19:30.

Meteorologowie przewidują dalsze wahania poziomu rzeki oraz przekroczenie stanu ostrzegawczego i alarmowego w wielu miejscach - jest to związane z utrzymującym się na Wiśle zlodzeniem.

Tajemnicze kapsułki w Warszawie. Pojawiły się na Bielanach, sprawa w rękach służbTajemnicze kapsułki w Warszawie. Pojawiły się na Bielanach, sprawa w rękach służbCzytaj dalej

Na Mazowszu obowiązuje również alert pierwszego stopnia w związku z roztopami. Objęte są nim powiaty: żuromiński, mławski, przasnyski, ostrołęcki oraz Ostrołęka.

Prezydent zwołał sztab kryzysowy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas środowego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego odebrał raport od służb porządkowych i miejskich na temat przygotowania miasto do działań w razie wystąpienia zagrożenia. W spotkaniu (organizowanych w trybie zdalnym) udział wzięli przedstawiciele stołecznej policji, straży pożarnej, straży miejskiej, IMGW, GDDKiA, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Zarządu Zlewni oraz Zarządu Zieleni.

Służby zapewniły o pełnej gotowości do działań w wypadku wystąpienia zagrożenia. Prezydent Trzaskowski poinformował, że stolica woli "dmuchać na zimne", ale w tym momencie sytuacja jest dobra i nie zidentyfikowano żadnych zagrożeń.

Pogoda sprzyja

Prognoza pogody jest na szczęście obiecująca, a brak zapowiedzi opadów tylko dodaje optymizmu. Ryzyko wystąpienia zagrożenia powodziowego lub miejscowych podtopień jest w tym momencie niskie.

Wiadomość o spotkaniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego przekazała rzecznik stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, UM Warszawa
zdjęcie główne: twitter.com

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News