wawainfo.pl
Aktor Janusz Leśniewski nie żyje.

https://unsplash.com/@kylewilliamurban

Nie żyje aktor polskich filmów i seriali. Na co dzień pracował w warszawskich teatrach

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Aktor filmowy i teatralny Janusz Leśniewski nie żyje - poinformował w niedzielę ZASP. Leśniewski znany jest z wielu filmów i seriali, jednak na co dzień pracował w stołecznych teatrach. Ostatnio można go było oglądać w spektaklu "Requiema

Aktor Janusz Leśniewski nie żyje

W niedzielę (15.11.) Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) poinformował na Facebooku, że nie żyje aktor filmowy, serialowy i teatralny Janusz Leśniewski. "Dzisiaj odszedł Janusz Leśniewski - aktor teatrów warszawskich: Komedii, Ochoty, Popularnego, w latach 90. redaktor w Oddziale Warszawskim TVP (WOT). Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą zakończył, grając w spektaklu dyplomowym postać Konrada i Maski 6 w „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera" - czytamy we wpisie ZASP.

Debiutem Leśniewskiego była rola Pierrota w reżyserowanym przez Zdzisława Leśniaka „Błękitnym potworze” Carlo Gozziego na deskach Teatru Komedia. Znany jest także z roli Władysława Topolnickiego w „Klubie kawalerów” Bałuckiego, doktora Ranka w "Norze" Ibsena czy Lwowa w "Iwanowie" Czechowa.

[EMBED-1060]

Dziesiątki ról w filmach i w serialach

Urodzony 28 listopada 1951 r. w Warszawie aktor Janusz Leśniewski zagrał "dziesiątki ról w filmach i serialach" - informuje ZASP. Ostatnio można go było oglądać w reżyserowanej przez Martę Górnicką "Requiemaszynie" na podstawie tekstów Władysława Broniewskiego w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego czy w "Bublotece" Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Leśniewski grał także w popularnych serialach i wielu telewidzów może go kojarzyć z produkcji takich jak "Barwy szczęścia", "Na wspólnej" czy "Blondynka". Do końca pozostawał aktywny.

Jak podaje portal telemagazyn.pl, zaledwie kilka tygodni temu objął stanowisko przewodniczącego Sekcji Repartycyjnej Innych Form Audiowizualnych w ZASP.

Nie żyje znany aktor teatralny

"Od lat działał społecznie w ZASP-ie, pełniąc w nim różne funkcje. Trudno uwierzyć, że dwa tygodnie temu ostatni raz wpadł do swojego Stowarzyszenia, którego ideałom pozostał wierny do końca" - wspomina zmarłego aktora ZASP we wpisie na Facebooku.

Pod wpisem pojawiły się liczne komentarze z kondolencjami i wspomnieniami na temat zmarłego. "W latach 1987-89 był lektorem II Programu podziemnego Radia Solidarność nagrywającego audycje w mieszkaniu nr 18 przy ulicy Wiejskiej 15 w Warszawie. Czytał "Wiadomości" na zmianę ze Stanisławem Biczysko" - napisał Andrzej Józef Dąbrowski.

Nie żyje Dariusz Gnatowski znany z "Kiepskich"

To nie pierwsza tragiczna wiadomość ze świata teatru i telewizji, jaką przekazujemy w ostatnim czasie. 20 października informowaliśmy o śmierci Dariusza Gnatowskiego szeroko znanego z roli "Boczka" w serialu "Świat według Kiepskich".

Jak podaje RMF FM, Gnatowski cierpiał na zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową. Ponadto 21 października służby sanitarno-epidemiologiczne dostały wyniki jego testu wskazujące, że aktor był zakażony koronawirusem.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >