wawainfo.pl > Wiadomości > Chrom – dlaczego jego suplementacja jest tak ważna?
redakcja info
redakcja info 12.03.2024 08:49

Chrom – dlaczego jego suplementacja jest tak ważna?

Kobieta
nowafarmacja.pl

W świecie zdrowego stylu życia i dbania o dobre samopoczucie pewne mikroskładniki odżywcze nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z nich jest chrom – pierwiastek, który zdobywa coraz większe uznanie ze względu na swoje zróżnicowane korzyści zdrowotne. Sprawdź zatem, dlaczego warto go suplementować. Niezbędne informacje znajdziesz poniżej!

Chrom – co to jest i jakie są jego właściwości?

Chrom to pierwiastek śladowy odgrywający kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Jednym z jego głównych zadań jest wspomaganie metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek poprzez wpływanie na działanie insuliny – hormonu regulującego transport glukozy do komórek. Insulina w dużym stopniu wpływa na utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi, a chrom poprzez poprawę wrażliwości komórek na insulinę jest w stanie pomóc w zwiększeniu efektywności tego procesu. 
Dodatkowo chrom może wpływać na kontrolę apetytu, wspierając procesy związane z uczuciem sytości, co bywa istotne w kontekście utrzymania zdrowej wagi. Może też pomóc w ograniczeniu nawykowego podjadania, głównie słodyczy. Badania sugerują również, że chrom może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca poprzez regulację poziomu cholesterolu (zwłaszcza „złego” cholesterolu) oraz na ogólną kondycję organizmu. 
Chrom naturalnie występuje (w różnym stopniu) w produktach spożywczych, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, wołowina, jaja, drożdże piwne, orzechy, nasiona oraz warzywa, zwłaszcza brokuły.

Jak się przedstawia dzienne zapotrzebowanie na chrom?

Bezpieczna dawka chromu, podobnie jak i wielu innych suplementów, zależy od wieku, płci, stanu zdrowia, masy ciała, poziomu aktywności oraz innych czynników. Zazwyczaj zaleca się, aby dawka dzienna wynosiła od 20 do 200 mikrogramów. Niemniej jednak suplementacja chromem powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza, aby uniknąć przekroczenia dawek i potencjalnych skutków ubocznych.
Sprawdź: chrom w aptece Nowa Farmacja.

chromnowafarmacja.jpg

Komu zaleca się suplementowanie chromu?

Suplementowanie chromu może być zalecane niektórym grupom. Mowa szczególnie o:

 • osobach z problemami metabolicznymi – insulinoopornością, cukrzycą typu 2. lub zaburzeniami
  metabolicznymi,
 • seniorach – bywają trudności z wchłanianiem składników odżywczych, w tym chromu. Niedobory są
  powszechniejsze u tej grupy wiekowej,
 • osobach aktywnych fizycznie – intensywny trening fizyczny prowadzi do większego wydalania
  chromu z organizmu, co może zwiększać ryzyko niedoboru,
 • osobach z nadwagą lub otyłością – niektóre badania sugerują, że osoby z nadwagą lub otyłością mogą
  mieć zmniejszoną wrażliwość na insulinę i większe ryzyko niedoboru chromu,
 • osobach z chorobami przewlekłymi, na przykład niewydolność nerek – mogą wpływać na utratę
  chromu z organizmu.

Jednakże suplementacja chromem powinna być zawsze rozważana pod nadzorem lekarza lub specjalisty
żywienia.

Suplementy z chromem – co masz do wyboru?

Suplementy z chromem są dostępne bez recepty w kilku formach – w klasycznych tabletkach do połykania, w tabletkach do rozgryzania i żucia oraz w kapsułkach do połykania i w proszku do rozpuszczenia w wodzie lub innym napoju. Sprzedawane są zarówno w mniejszych opakowaniach, po 30 sztuk, jak i w większych – po 100, 120, a nawet i po 200 sztuk. Niektóre uzupełniono o dodatkowe składniki. Instrukcje dotyczące między innymi dawkowania oraz przechowywania suplementów z chromem znajdują się na opakowaniu, na ulotce i w karcie produktu. 
Jak widać, chrom wykazuje cenne właściwości i warto wykorzystać jego potencjał. Wybierz idealną dla siebie formę suplementu i dobierz odpowiednią dawkę. Powodzenia!

Tagi: leki
Powiązane