wawainfo.pl
Prezydent Rafał Trzaskowski wystosował apel, zapowiadając niecodzienną akcję.

Piotr Molecki/East News

Rafał Trzaskowski nocą opublikował apel do Polaków. Akcja zacznie się jutro i potrwa trzy dni

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował nocą wpis, w którym apeluje do mieszkańców Warszawy, aby przyłączyli się do akcji #PotrzebUEmy. Na znak sprzeciwu wobec wetowania unijnego budżetu od środy do piątku w Warszawie i innych mias

Prezydent Rafał Trzaskowski wystosował apel

Akcja #PotrzebUEmy jest wspólną inicjatywą władz lokalnych z Polski i Węgier. W ramach tej akcji polskie i węgierskie samorządy chcą przekonać instytucje UE do rozwiązania, które pozwoliłoby - niezależnie od weta aktualnego rządu - przekierować unijne fundusze przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii bezpośrednio do władz samorządowych.

Przedstawiający ten postulat list skierowany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz prezydenta Budapesztu Gergely Karácsony do Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wspólna odbudowa będzie łatwiejsza

W swoim apelu Rafał Trzaskowski twierdzi, że Unia Europejska jako wspólnota sprawniej poradzi sobie z wyzwaniem odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię niż którekolwiek z poszczególnych państw członkowskich. Wiedzą o tym rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i miliony Polaków i Europejczyków. Rozumie to także większość państw wspólnoty, które chcą proces odbudowy rozpocząć jak najszybciej - pisze prezydent Warszawy.

- List podpisało już niemal 300 samorządowców z obu krajów, a lista wciąż się wydłuża. Reprezentujemy miliony mieszkańców naszych krajów, którzy nie godzą się na rujnowanie ich perspektyw. To w ich imieniu i w obronie ich interesów napisaliśmy nasz list. I będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by Polska i Węgry nie zostały wykluczone z wielkiego programu odbudowy. Bo Polska i Węgry to znacznie więcej niż politycy, którzy chwilowo sprawują najważniejsze funkcje w państwie - czytamy w apelu Rafała Trzaskowskiego.

[EMBED-1133]

Rafał Trzaskowski: wywiesimy flagi unijne

W ramach akcji #PotrzebUEmy - będącej wyrazem sprzeciwu wobec nieuzgodnionego z obywatelami i samorządami wetowania unijnego budżetu przez rządy Polski i Węgier - Warszawa i inne miasta od środy (09.12) do piątku (11.12)  symbolicznie zamanifestują swoją przynależność do Unii Europejskiej.

- W dniach 9-11 grudnia, obok flag narodowych i lokalnych, wywiesimy w naszych małych ojczyznach także flagi unijne – aby pokazać, że Polska i Węgry to nie tylko antyunijne rządy, ale przede wszystkim miliony obywateli, którzy swoją przyszłość wiążą ze wspólną Europą - wyjaśnia Rafał Trzaskowski. Do akcji może się przyłączyć każdy z nas, na własną rękę wywieszając unijną flagę.

Samorządy podpisują list

Jak dowiadujemy się z Twittera Rafała Trzaskowskiego, do tej pory 275 samorządów podpisało się pod listem prezydentów Warszawy i Budapesztu. Spośród polskich miast, które popierają inicjatywę Trzaskowskiego wskazać należy między innymi Kraków, Rzeszów, Sosnowiec, Lublin, czy Gdańsk.

Pod otwartym listem swoje sygnatury umieścili się włodarze mniejszych jednostek samorządowych, między innymi takich jak powiat Mielecki, Głuszyca, czy Hajnówka. Pełną listę podpisów publikujemy na końcu artykułu.

"Pozostaje nam tylko ciemność"

Do już kolejna tego typu akcja władz samorządowych, o której piszemy na wawainfo.pl w ostatnim czasie. Na początku grudnia informowaliśmy o nietypowej akcji protestacyjnej władz Warszawy, które na znak sprzeciwu wobec obcinania funduszy samorządom - poprzez zmniejszanie ich udziału w we wpływach z PIT i CIT - wyłączyły część miejskiego oświetlenia

- Warszawa przyłącza się do protestu, dlatego wieczorem i w nocy z 1 na 2 grudnia nie włączymy oświetlenia mostów: Śląsko-Dąbrowskiego, Gdańskiego, im. Poniatowskiego, Siekierkowskiego, Świętokrzyskiego oraz wiaduktu Markiewicza i ciągu drzew w Alejach Ujazdowskich - mogliśmy przeczytać w komunikacie urzędu miasta.

Kto podpisał się pod listem Trzaskowskiego?

Poniżej publikujemy listę samorządów, które włączyły się do akcji. Lista jest zdecydowanie zdominowana przez polskie samorządy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >