wawainfo.pl > Wiadomości > Rafał Trzaskowski nocą opublikował apel do Polaków. Akcja zacznie się jutro i potrwa trzy dni
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:22

Rafał Trzaskowski nocą opublikował apel do Polaków. Akcja zacznie się jutro i potrwa trzy dni

Prezydent Rafał Trzaskowski wystosował apel, zapowiadając niecodzienną akcję.
Piotr Molecki/East News

Prezydent Rafał Trzaskowski wystosował apel

Akcja #PotrzebUEmy jest wspólną inicjatywą władz lokalnych z Polski i Węgier. W ramach tej akcji polskie i węgierskie samorządy chcą przekonać instytucje UE do rozwiązania, które pozwoliłoby - niezależnie od weta aktualnego rządu - przekierować unijne fundusze przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii bezpośrednio do władz samorządowych.

Przedstawiający ten postulat list skierowany został przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz prezydenta Budapesztu Gergely Karácsony do Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wspólna odbudowa będzie łatwiejsza

W swoim apelu Rafał Trzaskowski twierdzi, że Unia Europejska jako wspólnota sprawniej poradzi sobie z wyzwaniem odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię niż którekolwiek z poszczególnych państw członkowskich. Wiedzą o tym rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i miliony Polaków i Europejczyków. Rozumie to także większość państw wspólnoty, które chcą proces odbudowy rozpocząć jak najszybciej - pisze prezydent Warszawy.

- List podpisało już niemal 300 samorządowców z obu krajów, a lista wciąż się wydłuża. Reprezentujemy miliony mieszkańców naszych krajów, którzy nie godzą się na rujnowanie ich perspektyw. To w ich imieniu i w obronie ich interesów napisaliśmy nasz list. I będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by Polska i Węgry nie zostały wykluczone z wielkiego programu odbudowy. Bo Polska i Węgry to znacznie więcej niż politycy, którzy chwilowo sprawują najważniejsze funkcje w państwie - czytamy w apelu Rafała Trzaskowskiego.

[EMBED-1133]

Rafał Trzaskowski: wywiesimy flagi unijne

W ramach akcji #PotrzebUEmy - będącej wyrazem sprzeciwu wobec nieuzgodnionego z obywatelami i samorządami wetowania unijnego budżetu przez rządy Polski i Węgier - Warszawa i inne miasta od środy (09.12) do piątku (11.12)  symbolicznie zamanifestują swoją przynależność do Unii Europejskiej.

- W dniach 9-11 grudnia, obok flag narodowych i lokalnych, wywiesimy w naszych małych ojczyznach także flagi unijne – aby pokazać, że Polska i Węgry to nie tylko antyunijne rządy, ale przede wszystkim miliony obywateli, którzy swoją przyszłość wiążą ze wspólną Europą - wyjaśnia Rafał Trzaskowski. Do akcji może się przyłączyć każdy z nas, na własną rękę wywieszając unijną flagę.

Samorządy podpisują list

Jak dowiadujemy się z Twittera Rafała Trzaskowskiego, do tej pory 275 samorządów podpisało się pod listem prezydentów Warszawy i Budapesztu. Spośród polskich miast, które popierają inicjatywę Trzaskowskiego wskazać należy między innymi Kraków, Rzeszów, Sosnowiec, Lublin, czy Gdańsk.

Pod otwartym listem swoje sygnatury umieścili się włodarze mniejszych jednostek samorządowych, między innymi takich jak powiat Mielecki, Głuszyca, czy Hajnówka. Pełną listę podpisów publikujemy na końcu artykułu.

Powiązane