wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Ile jest szpitali w Warszawie?
Grupa Iberion
Grupa Iberion 24.06.2024 09:16

Ile jest szpitali w Warszawie?

lekarz i pacjent w szpitalu
Fot. Freepik

O tym, że o swoje zdrowie należy dbać za wszelką cenę, wiemy nie od dziś – szczególnie wyraźnie mogliśmy się o tym przekonać na przestrzeni ostatnich lat, kiedy to z nagła musieliśmy się mierzyć z sytuacją pandemiczną. Naturalnie, najlepiej byłoby nigdy nie trafić do szpitala i cieszyć się dobrym zdrowiem – nie zawsze jest to jednak możliwe. Szczęśliwie w stolicy szpitali nie brakuje. Ile jest szpitali w Warszawie i który z nich jest najlepszy? Jak zadbać o zdrowie, by nie trafić do szpitala?

Szpitale w Warszawie – ile ich jest? Który najlepszy?

Liczba szpitali w Warszawie wbrew pozorom jest trudna do oszacowania. Ich łączna liczba z całą pewnością przekracza 100, jednak jeśli chodzi o szpitale miejskie, a więc w pełni zarządzane przez miasto, to jest ich jedenaście: Szpital Bielański, Szpital Czerniakowski, Szpital Grochowski, Szpital Praski, Szpital Południowy, Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „Kopernik”, Szpital Wolski, Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, Szpital im. Świętej Rodziny, Centrum Medyczne „Żelazna” oraz Ursynowskie Centrum Zabiegowe.

Niemniej, w Warszawie funkcjonuje również szereg szpitali, które nie są zarządzane przez miasto. Wymienić w tym zakresie można szpitale kliniczne (np.: Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus), szpitale prywatne (np.: Szpital Medicover), szpitale uzdrowiskowe i wojskowe (np.: Szpital Uzdrowiskowy MSWiA „Goplana” czy Szpital Specjalistyczny MSWiA w Warszawie), a także inne placówki specjalistyczne, takie jak Instytut Matki i Dziecka.

Warszawskie szpitale słyną z bardzo dobrej renomy, o czym nietrudno jest się przekonać, przeglądając najnowsze informacje o profilaktyce i leczeniu. Który ze szpitali jest jednak najlepszy? Według raportu World’s Best Hospitals, zdecydowanie najlepszym jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – szpital ten zajmuje pierwsze miejsce nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce.

Jak nie trafić do szpitala, czyli odpowiednia profilaktyka zdrowotna

Chociaż poziom służby zdrowia w Polsce stale rośnie – podobnie jak i świadomość Polaków na temat największych dla zdrowia niebezpieczeństw – to nieustannie natykamy się na wszelkiego rodzaju informacje o problemach cywilizacyjnych czy chorobach, których przy odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej można by było uniknąć.

Na co więc trzeba przede wszystkim zwracać uwagę, by nie trafić do szpitala? Podstawę dla zachowania zdrowia stanowi odpowiednia dawka aktywności fizycznej, właściwa higiena snu, dobrze zbilansowana dieta i oczywiście regularne badania kontrolne.

Powiązane