Dodatkowa niedziela handlowa w stolicy. Pojawił się projekt, decyzja niedługo

Autor Kamil Matuszak - 26 Listopada 2020
Centrum Handlowe w WarszawieŹródło: Jan Bielecki/East News

Polski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem jeszcze jednej niedzieli handlowej przed świętami Bożego Narodzenia. Miałaby ona posłużyć jako zabezpieczenie i próba rozładowania frekwencji w sklepach podczas przedświątecznych zakupów. Pojawił się projekt ustawy, który niedługo poddany zostanie głosowaniu.

Paulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemiiPaulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemiiCzytaj dalej

Kiedy niedziela handlowa w grudniu?

W grudniu w kalendarzu pojawiły się już dwie niedziele z otwartymi sklepami. Są to 13 i 20 grudnia. Wszystko po to, by klienci mieli czas na zrobienie świątecznych zakupów, a jednocześnie zmniejszyła się jednorazowa liczba ludzi w galeriach i sklepach wielkopowierzchniowych.

Politycy wpadli na kolejny pomysł. W czasie pandemii chcą ułatwić zakupy Polakom przez dodanie jeszcze jednej niedzieli handlowej. Według projektu ustawy, który został już opublikowany miałby to być 6 grudnia.

Opublikowany dokument nosi bardzo dźwięczną nazwę "projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw". Jest to korekta ustawy ze stycznia 2018 roku, która mówiła o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Dzisiaj grzeje:
1. Kłęby dymu pod Warszawą. Ogień trawi cały budynek
2. WP potwierdza: Polska jest na liście. Zniesienie zakazu coraz bliżej. Za granicą waży się sprawa swobodnego podróżowania
3. Warszawa sparaliżowana przez kilka godzin. Tym razem to nie kobiety, ogromne utrudnienia

Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościZostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościCzytaj dalej

Dodatkowa niedziela handlowa przed świętami

W poprawce chodzi o jednorazowym dodaniu dnia, który wcześniej objęty był zapisem ustawy, a w którym ma zostać dozwolony handel. Mowa tutaj o wspomnianej niedzieli 6 grudnia. Tym samym w aż trzy pierwsze niedziele nadchodzącego miesiąca sklepy będą mogły być czynne.

W uzasadnienie projektu ustawy możemy przeczytać: "Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej".

Branża prosiła o niedziele handlowe w grudniu

Propozycja tego projektu może być pokłosiem listopadowego postulatu branży handlowej, która prosiła o rozważenie przywrócenia handlowych niedziel w grudniu 2020.

Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni w tym szczególnym okresie przedświątecznym. Wniosek wysunęły Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Przepisy, które regulują to, które niedziele mogą być handlowymi przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, kawiarniach oraz sklepach z prasą.

Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy wielokrotnym złamaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.

Kłęby dymu pod Warszawą. Ogień trawi cały budynekKłęby dymu pod Warszawą. Ogień trawi cały budynekCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem
  2. Pijany kierowca i 18-letni diler zatrzymani na ulicy Puławskiej
  3. Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litości
  4. Gmina w żałobie: nie żyje sołtys i strażak. Właśnie poinformowano o jego śmierci
  5. Paulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemii
  6. Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę
  7. Już 5 grudnia kluczowa zmiana dotycząca dokumentów. Warto znać swoje prawa

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News