wawainfo.pl
Centrum Handlowe w Warszawie

Jan Bielecki/East News

Dodatkowa niedziela handlowa w stolicy. Pojawił się projekt, decyzja niedługo

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Polski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem jeszcze jednej niedzieli handlowej przed świętami Bożego Narodzenia. Miałaby ona posłużyć jako zabezpieczenie i próba rozładowania frekwencji w sklepach podczas przedświątecznych zakupów. Pojawił

Kiedy niedziela handlowa w grudniu?

W grudniu w kalendarzu pojawiły się już dwie niedziele z otwartymi sklepami. Są to 13 i 20 grudnia. Wszystko po to, by klienci mieli czas na zrobienie świątecznych zakupów, a jednocześnie zmniejszyła się jednorazowa liczba ludzi w galeriach i sklepach wielkopowierzchniowych. 

Politycy wpadli na kolejny pomysł. W czasie pandemii chcą ułatwić zakupy Polakom przez dodanie jeszcze jednej niedzieli handlowej. Według projektu ustawy, który został już opublikowany miałby to być 6 grudnia.

Opublikowany dokument nosi bardzo dźwięczną nazwę "projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw". Jest to korekta ustawy ze stycznia 2018 roku, która mówiła o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Dodatkowa niedziela handlowa przed świętami

W poprawce chodzi o jednorazowym dodaniu dnia, który wcześniej objęty był zapisem ustawy, a w którym ma zostać dozwolony handel. Mowa tutaj o wspomnianej niedzieli 6 grudnia. Tym samym w aż trzy pierwsze niedziele nadchodzącego miesiąca sklepy będą mogły być czynne.

W uzasadnienie projektu ustawy możemy przeczytać: "Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej".

Branża prosiła o niedziele handlowe w grudniu

Propozycja tego projektu może być pokłosiem listopadowego postulatu branży handlowej, która prosiła o rozważenie przywrócenia handlowych niedziel w grudniu 2020.

Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni w tym szczególnym okresie przedświątecznym. Wniosek wysunęły Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Przepisy, które regulują to, które niedziele mogą być handlowymi przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, kawiarniach oraz sklepach z prasą.

Za złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy wielokrotnym złamaniu przepisów - kara ograniczenia wolności.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >