wawainfo.pl > Warszawa

Warszawa

Warszawa - stolica Polski

Naprawa iPhone'a
25.08.2023 22:28 Problem z iPhone’em? Oto, gdzie go naprawisz w Warszawie

W dzisiejszym dynamicznym świecie niezawodny smartfon stał się naszym nieodłącznym towarzyszem. Dla fanów marki Apple, iPhone stanowi kwintesencję elegancji, wydajności i innowacyjności. Jednak nawet te urządzenia najwyższej klasy mogą ulec usterkom lub uszkodzeniom, narażając nas na frustrację. W takich chwilach, niezastąpiony okazuje się sprawdzony serwis, który potrafi szybko i sprawnie naprawić naszego iPhone'a. Dla wszystkich, którym zależy na profesjonalnym podejściu oraz rzetelnej naprawie, istnieje adres godny zaufania - serwis AppleHome. 

Rolety Tax and Trade
24.08.2023 16:32 Czym się kierować wybierając rolety - Warszawa?

Są estetyczne i niezwykle funkcjonalne. Przybliżamy, jakie są najważniejsze czynniki podczas zakupu rolet do kuchni, salonu, sypialni. Gdzie zamówić rolety na wymiar w Warszawie?

blue-optic-fiber-with-ethernet-cables-laptop
08.11.2022 19:15 Internet Warszawa - najlepsze oferty Internetu w stolicy

Warszawa to miasto z bardzo rozbudowaną ofertą Internetu. Na terenie stolicy działają wszyscy ogólnopolscy i wielu lokalnych dostawców. Z jednej strony sprawia to, że w Warszawie możemy liczyć na szybki Internet w dobrej cenie. Ilość dostępnych opcji może jednak utrudniać wybór. Jaki Internet wybrać w Warszawie? Jakie są dostępne możliwości? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

straż miejska
17.06.2022 02:02 Patrol strażników miejskich udaremnił kradzież pieniędzy z automatów myjni samochodowej na Białołęckiej

W piątek po prawej stronie Wisły doszło do scen niczym z amerykańskiego filmu. Strażnicy miejscy przyłapali złodziei kradnących monety z automatów na myjni samochodowej przy Białołęckiej. Na widok strażników mężczyźni zaczęli uciekać, rozsypując za sobą drobniaki.O 4:40 nad ranem w piątek rozpoczęła się nietypowa interwencja stołecznych strażników miejskich. Podczas patrolu po prawej stronie Wisły funkcjonariusze dostrzegli dwie podejrzane osoby.Kręciły się one przy automatach myjni samochodowej przy Białołęckiej. Szybko ustalono, że są to złodzieje, którzy otworzyli maszyny i wybierają z ich środka pieniądze.- Dwójka zamaskowanych ludzi dobierała się do zasobników na monety samoobsługowych urządzeń. Na widok strażników rabusie rzucili się do ucieczki - przekazali warszawscy strażnicy. Wtedy akcja przybrała hollywoodzkiego tempa.

Burza
15.06.2022 02:02 GRZYB nad Warszawą. Ogromna nawałnica nadciąga do stolicy

Burza zmierza nad Warszawę. Grzmi już w Piasecznie, Garwolinie i Otwocku. Front przesuwa się w kierunku stolicy. Należy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa i nie wychodzić z domu.Nad Warszawą widać już wysoką chmurę w kształcie grzyba. ZOBACZ WIDEO:">

Kampinoski Park Narodowy
19.03.2022 03:39 Nietypowy wypadek w Kampinoskim Parku Narodowym. Rowerzysta zmarł przez uderzenie w drzewo

Nowy Dwór Mazowiecki: rowerzysta uległ dziwnemu wypadkowi w Kampinowskim Parku Narodowym. Wjechał w drzewo. Jego życia nie udało się uratować. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do wypadku.Mężczyzna był jeszcze reanimowany, ale nie udało się mu pomóc.

Warszawa
19.03.2022 03:39 Już 20 czerwca Warszawa przyzna 14. Nagrodę Literacką

Już 20 czerwca Warszawa będzie przyznawać 14. Nagrodę Literacką. Wyróżnione 12 publikacji będzie można znaleźć w stołecznych bibliotekach. Wydarzenie odbędzie się na pokładzie literackiej barki. Publiczność będzie mogła gromadzić się na Bulwarach Wiślanych. Nagrody Literackie m.st. Warszawy są przyznawane od 2008 roku, jednak historia inicjatywy sięga 1926 roku. Zwycięzca będzie mógł liczyć na organizację wydarzeń popularyzujących literaturę. Mowa między innymi o czytaniu książek online, czy też organizacji konkursów w mediach.

Boję się o ostatnią kobietę
19.03.2022 03:39 "Boję się o ostatnią kobietę". Joanna Bociąg zabrała nas w podróż do świata niedopowiedzeń

Autorka wpisuje się w ten nurt poezji współczesnej, który czerpie z języka potocznego i nie chce innych literackich fug, cegieł czy gipsów niż doświadczenie codzienne.Debiutancką książkę poetycką Joanny Bociąg czyta się szybko, bo i wiersze krótkie. Niech ta oszczędność w formie nas jednak nie zmyli. To tom pełen niedopowiedzeń i przemilczeń, a wiersze, choć byty – jak wiadomo – osobne, tworzą tu spójną, wielowątkową historię. "Z życia, również gatunków", Marcin Orliński (Joanna Bociąg, Boję się o ostatnią kobietę, Łódź 2020)Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa. Z wielu pojawiających się w tym tomie wątków wymienię – z przyczyn ekonomicznych – dwa: relacje międzyludzkie i ekologia. Ojciec, który się wyprowadził i założył nową rodzinę, pojawia się już w utworze otwierającym tom, co nie tylko nakreśla zakres tematyczny książki, ale również ustawia czytelnika: oto już nie ma tego, który mógłby być figurą źródła czy centrum. Odbiorca wchodzi w świat konstruowany za pomocą wyrazistych i zwięzłych opisów – tu stosunki rodzinne, tam rozbity nos, no i tajemnicza „ostatnia kobieta” z tytułu – czy to nawiązanie do filmu Marca Ferriniego lub powieści Kei Millera?

Zakłady holenderskie
19.03.2022 03:39 "Zakłady holenderskie" - najczystsza poezja w wydaniu Radosława Jurczaka

Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.Kosmos silniejszego - Marcin Orliński (Radosław Jurczak, Zakłady holenderskie, Biuro Literackie 2020) To druga książka poetycka Radosława Jurczaka, autora obsypanego nagrodami tomu Pamięć zewnętrzna. Tym razem poeta kreśli mroczną wizję przyszłości, w której ludzkość kolonizuje kosmos, a świat – jeszcze bardziej niż dziś – zorganizowany jest wokół technologii („Ach, jakże kiełkują na żywo sadzonki reflektorów”) i bezwzględnych reguł kapitalizmu („Komu na własność oddech, a komu powietrze?”). Do rzeczywistości chłodnych liczb i algorytmów odnosi się zresztą sam tytuł – „zakład holenderski” jest pojęciem z dziedziny epistemologii i teorii prawdopodobieństwa.To poetyka, w której na równi z szukaniem literackich syntez, liczy się wchodzenie z butami do ogrodu języka, rozkopywanie równych grządek zostawionych przez poprzedników, eksperymentowanie. Zakłady holenderskie są szalenie intertekstualne, pełne cytatów, kryptocytatów i nawiązań, od Jana Kochanowskiego poprzez Nilsa Bohra (fizyka) i Alana Turinga (informatyka) aż po młodych poetów, rówieśników autora, co wydaje się nie bez znaczenia – oto Jurczak wskazuje twórców, których ceni, ale też daje znać, że ważny jest dla niego horyzont pokoleniowego doświadczenia. Umie więc ów znajomy Kasandry operować nie tylko językiem uznawanym tradycyjnie za poetycki (a umie wspaniale, proszę choćby zwrócić uwagę na zastosowane w tym tomie powtórzenia czy antropomorfizmy), ale także właśnie strukturami formalnymi, logicznymi, które przypisujemy zwykle dyskursowi naukowemu. Poeta zderza ze sobą te języki, pozwala im ze sobą dialogować i nawzajem się znosić, dzięki czemu z rozoranej ziemi zer i jedynek wyrastają fosforyzujące kiełki najczystszej poezji.

Pod Słońcem
19.03.2022 03:39 "Pod słońcem" - Julia Fiedorczuk ożywiła nasze wspomnienia, doświadczenia i emocje

Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.W trybach historii, Patrycja Pustkowiak (Julia Fiedorczuk, Pod słońcem) Julia Fiedorczuk w powieści „Pod słońcem” opisuje złożone losy ludzi zarazem zagubionych w codzienności, jak i wrzuconych w tryby wielkiej, XX-wiecznej historii, a jej czułe spojrzenie ocala każde pojedyncze istnienie od zapomnienia. Olga Tokarczuk w swoim słynnym eseju „Czuły narrator” pisała tak: „Tworzenie opowieści jest niekończącym się ożywianiem, nadawaniem istnienia tym wszystkim okruchom świata, jakimi są ludzkie doświadczenia, przeżyte sytuacje, wspomnienia. Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia i ekspresji”. Wydaje się, że Julia Fiedorczuk jest pisarką, która doskonale wpisuje się w program twórczy noblistki. „Pod słońcem” to powieść, która jest właśnie czuła, jeśli – znów sięgając do słów laureatki najważniejszej na świecie nagrody literackiej – rozumieć, że: „Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu”. Fiedorczuk, nominowana do Nike autorka, w swojej rozpiętej między I wojną światową, a współczesnością, po części historycznej, po części psychologicznej powieści przygląda się małomiasteczkowej społeczności ziem wschodnich. Jest wśród nich małżeńska para Miszka i Miłka, dziwaczny nauczyciel Franciszek czy zagadkowa, spacerująca nago po polach Marianna – do każdej z tych postaci Fiedorczuk podchodzi bardzo blisko, przypatrując się jej z wielką wrażliwością i drobiazgowością. Podobno pamięć poetów działa inaczej – wyczulona jest na fakturę ubrania, smak, kolor, chwilę, w której zdarzyło się coś ważnego, czego nikt inny nie zauważył – powieść Julii Fiedorczuk, wszak cenionej poetki, to potwierdza. Z takich okruchów codzienności buduje rzeczywistość swoich bohaterów, kontrastując ją z brutalnymi trybami historii i w ten sposób wyciąga ich losy z niebytu. Zresztą losy nie tylko ludzkie, bo ważnym bohaterem tej po części baśniowej książki jest też przyroda. To powieść, w której nawet rośliny są „natrętnie żywe”, a okrucieństwo historii nie oszczędza i zwierząt. „Tyle jest rzeczy do przeżycia” – myśli jeden z bohaterów. – „Tyle wszystkiego na świecie do oglądania, dotykania, słuchania”. Autorka „Pod słońcem” nie zapomina o tym nawet na chwilę, mimo że nie odwraca oczu od traumatycznych czy wojennych doświadczeń. Może i powieść Fiedorczuk podejmuje tropy już przez polską literaturę oswojone, ale czułego oka narratora nigdy dość, szczególnie w czasach narcyzmu kiedy króluje inne spojrzenie. Warto powtórzyć tę podróż przez ludzkie losy i meandry XX-wiecznej historii.

wazne (1)
19.03.2022 03:39 Strajk pielęgniarek i położnych przed Sejmem. "Dzień testu wiarygodności polityków"

Około godziny 11:00 rozpoczął się protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem. Zorganizowana 15 czerwca manifestacja odbywa się pod nazwą "Dzień testu wiarygodności polityków".Protest medyków rozpoczął się przed budynkiem Sejmu we wtorkowe przedpołudnie. W strajku udział biorą m.in. pielęgniarki, pielęgniarze i położni zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych, podaje Interia.Na ulice Warszawy wyszli również współpracujący z FZZ farmaceuci, lekarzy, fizjoterapeuci, diagności czy ratownicy medyczni.

Najlepsze miasto świata
19.03.2022 03:38 Grzegorz Piątek, "Najlepsze miasto świata". Recenzja Piotra Bratkowskiego

Z miłości do miasta Na warszawskich Sielcach, o rzut kamieniem od reprezentacyjnej ulicy Belwederskiej, stały tzw. sławojki. Ustawiały się do nich długie kolejki lokatorów okolicznych, pozbawionych kanalizacji ruder. Tak wyglądała rzeczywistość miasta, które do dziś, przez tych, którzy lubią sentymentalne mity, bywa nazywane Paryżem Północy. Chaos urbanistyczny odbijał dramatyczne kontrasty społeczne przedwojennej Polski.O tym kontekście warto pamiętać, przystępując do lektury „Najlepszego miasta świata”. Grzegorz Piątek opowiada w swojej książce o ludziach tworzących działające w latach 1944- 1949 Biuro Odbudowy Stolicy. O urbanistach i architektach, którym przyszło działać w czasach fatalnych, ale dla wizjonerów i marzycieli wymarzonym.Stanęli bowiem przed bezprecedensową szansą: zbudowania na gruzach zrujnowanej Warszawy nowego miasta. Niemal od zera. Piątek rozprawia się z mitem BOS jako przybudówki komunizmu, realizujących zadanie przełożenia jego ideologii, wedle sowieckich wzorów, na kształt domów i wygląd ulic. Mit ten kształtował się zresztą niemal na bieżąco: przecież Leopold Tyrmand już w 1954 roku pisał o Warszawie „padającej pod obuchem odbudowy”.Autor „Najlepszego miasta świata” pokazuje jednak, że nowy system polityczny dał architektom i urbanistom niezwykłą szansę, ale zarazem stanowił dla nich ograniczenie, a nawet zagrożenie. Pokazuje też, że w Biurze spotkali się ludzie najrozmaitszych przekonań: połączyła ich miłość do miasta, miasta w dużej mierze jedynie wyobrażonego. Bo idei BOS nigdy nie udało się do końca zrealizować, nie tylko ze względu na nadciągającą nad to miasto najczarniejszą noc stalinowską. Z tych niedokończonych idei wyłoniło się miasto nie budzące zachwytów. Gdzie tam mu było do niezniszczonego przez wojnę Krakowa. Ale to właśnie w Krakowie, o rzut kamieniem od Plant, jeszcze w 1989 roku bywałem w mieszkaniu ze sławojką w podwórzu. Zaś jeśli idzie o Paryż Północy – w latach 60. XX wieku Warszawa miała wyższy procent mieszkań z łazienką i kanalizacją niż przepiękna stolica Francji. Grzegorz Piątek, Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, Wydawnictwo WAB 2020 - Piotr Bratkowski.

Basen
19.03.2022 03:38 Żeby dostać się na basen, trzeba czekać godzinę w upale. Jak wygląda sytuacja na warszawskich kąpieliskach?

Ogromne kolejki mimo upałów przy warszawskich kąpieliskach. Na wejście do parku wodnego w Powsinie trzeba czekać około godziny. Ratownicy zaś ostrzegają, że Wisła nie jest dobrym miejscem do kąpieli. W taką pogodę należy szczególnie uważać na przegrzanie i pić dużo wody, szczególnie stojąc w tak długich kolejkach.

Ogród Botaniczny
19.03.2022 03:38 Olbrzymi okaz w ogrodzie botanicznym. Dziwidło zachwyca po raz drugi

Imponujących rozmiarów kwiatostan ponownie zachwyca w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziwidło różowe zakwitło w stolicy.Stołeczny ogród botaniczny cieszył się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem za sprawą kwitnącego Dziwidła Olbrzymiego. Roślina o niecodziennych kształtach zakwitła po raz pierwszy w Polsce w połowie czerwca. Jak podaje gazeta.pl, Ogród Botaniczny, w związku z ogromnym zainteresowaniem kwitnieniem dziwidła olbrzymiego, uruchomił nawet na swojej stronie transmisję online, dzięki której można "podglądać na żywo" wyjątkową roślinę, a sam ogród był otwarty wyjątkowo do północy.

Mozart 2021
19.03.2022 03:38 Kolejny miesiąc z Mozartem. Zaczyna się Mozart 2021

Już 3 lipca zainaugurowany zostanie Mozart 2021 organizowany przez Polską Operę Królewską. W jego ramach przez niemal cały miesiąc odbywać się będą koncerty jego muzyki i opery. Należy się spieszyć, zostało bardzo niewiele biletów!

Warszawa
19.03.2022 03:38 Skutki nawałnicy w Warszawie. Awaria prądu i zalane ulice

Skutki burzy w Warszawie widać zarówno na drogach, jak i w domach. Zalane zostały główne węzły warszawskiego ruchu, a w niektórych mieszkaniach nastąpiła przerwa w dostawach prądu. Awarie są w tej chwili naprawiane, a ruch - udrażniany. Na bieżąco w całym mieście działa straż pożarna. Ze względu na stosunkowo niską liczbę zgłoszeń, większość z nich udaje się rozwiązać szybko i bez problemów.

Bemowo
19.03.2022 03:38 Mieszkania za 2 tys. za metr w Warszawie? Nowy plan Ratusza

Mieszkania za 2 tys. zł za metr w Warszawie? To kolejne projekty ratusza dot. formuły TBS, czyli najmu długotrwałego, w którym najemcy płaczą bardzo niski czynsz. To kolejne tego typu budownictwo powstające na terenie Warszawy.Tym razem kolejne TBS-y wybudowane zostaną na Bemowie.

Uczniowie
19.03.2022 03:38 Aż 2,5 tys, uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Trwa rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych

Aż 2,5 tys. absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do żadnej ze placówek, spośród tych, które wybrali. Rekrutacja wciąż trwa.Wywieszono już pierwsze listy. Teraz czas na "ruch świadectw".

Canaletta
19.03.2022 03:38 Wiadomo, co stanie przy ul. Canaletta. Firma dostała już pozwolenie

Wiadomo już, co stanie przy ul. Canaletta 4. Na miejscu zburzonego biurowca z czasów PRL pojawi się hotel. To nie pierwsza podobna inwestycja właściciela hotelarskiej sieci Puro.Już wcześniej firma postawiła w Warszawie hotel na miejscu zburzonego biurowca. Teraz inwestor przedstawił swoje najnowsze plany.

AGENCJA SE/East News
19.03.2022 03:38 W sobotę odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego. Przez Warszawę przejedzie też Masa Powstańcza

Warszawa: na sobotę 7 sierpnia planowane są spore utrudnienia w ruchu. Powodem jest wydarzenie, które odbywa się jedynie raz w roku. Kulminacja nastąpi w godzinach wieczornych. O co chodzi?Nie ulega wątpliwości, że w ten weekend w Warszawie będzie się działo. Nie wszyscy bedą jednak z tego zadowoleni.Tylko na sobotę 7 sierpnia zaplanowane są dwie duże imprezy. Wydarzenia są bezpośrednio związane z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Na warszawskim Bemowie doszło do pobicia dwumiesięcznego dziecka
19.03.2022 03:38 Pobicie dwumiesięcznego dziecka na Bemowie. Policja zatrzymała jego matkę

Dramatyczne wiadomości z Bemowa. W jednym z tamtejszych mieszkań doszło do pobicia dwumiesięcznego dziecka. Czy koszmar dziecka trwał od chwili jego narodzin?Policja podjęła działania w związku ze zgłoszeniem, że w jednym z mieszkań na Bemowie ofiarą przemocy ma być zaledwie dwumiesięczne dziecko.W rozmowie z wawainfo.pl potwierdza to stołeczna policja. - Około godziny 14 otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące pobicia dwumiesięcznego dziecka - przekazuje Małgorzata Wersocka z warszawskiego zespołu prasowego policji.

Grupa wandali zamazuje kody QR na hulajnogach elektrycznych
19.03.2022 03:38 Coraz więcej hulajnóg z zamalowanym kodem QR

W Warszawie amatorzy jazdy na hulajnogach elektrycznych zaczynają mieć problem z wypożyczaniem pojazdów. Wszystkie firmy w stolicy borykają się ze zmasowanym atakiem wandali. O co chodzi?Od jakiegoś czasu w sieci aż huczy od zdjęć hulajnóg ze zniszczonymi kodami QR. Mały fragment pojazdu jest z punktu widzenia klienta kluczowy.Wydaje się, że grupa wandali wzięła sobie na cel ograniczenie ilość hulajnóg elektrycznych przemierzających stolicę. Świadkiem jednej z akcji chuliganów był Marek Borkowski, grochowski radny.- Idę sobie spokojnie ulica, a tu jakiś typ na rowerze, podjeżdża [...] i mazakiem zamalowuje kody QR na hulajnogach Bolt - napisał na Twitterze pod koniec lipca Marek Borkowski. Jako dowód zamieścił zdjęcie zniszczonego kodu. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem‼️Idę sobie spokojnie ulica, a tu jakiś typ na rowerze, podjezdza ma rowerze i mazakiem zamalowuje kody QR na hulajnogach @bolt Ciekawe czy to z konkurencji jakiś przedstawiciel fanatyzmu rowerowego 🤔 @wrr_wawa pic.twitter.com/wjvPtHMnCh— Marek Piotr Borkowsk (@BorkowskMarek) July 23, 2021

Tuż obok Sejmu restauracja postawiła na jasny przekaz: ***** *** i Konfederację i Kukiza
19.03.2022 03:38 Zamiast menu napisali pięć gwiazdek, "Konfederację i Kukiza". Od Sejmu dzieli ich kilkanaście metrów

"Bistro Wiejska poleca: ***** *** i Konfederację i Kukiza" - to napis z tablicy restauracji, którą od budynku Sejmu dzieli zaledwie kilkanaście metrów. Zamiast reklamowania najlepszych dań tworzonych przez szefa kuchni Bistro Wiejska umieściło na swojej tablicy wulgarne hasło, które popualrność zdobyło w czasie Strajku Kobiet. Zwrot znowu stał się popularny po środowym głosowaniu w sprawie ustawy medialnej potocznie nazywanej "lex TVN".- Śledziliśmy głosowanie w sejmie i mimo że bistro jest otwarte do 21, zamknęliśmy je dopiero po skończeniu obrad i sami pobiegliśmy pod sejm protestować z ludźmi. I dziś już otwarcie zamiast menu promujemy coś innego - przekazał redakcji WawaInfo Artur Błesnowski z restauracji Bistro Wiejska.Sąsiedzi Sejmu nie ukrywają, że nie są sympatykami frakcji rządzącej. Środowe powtórzone głosowanie sprawiło, że pracownicy chwycili za kredę i zmienili to, co przeważnie można zobaczyć na tablicy przymocowanej na ścianie budynku.

warszawa - polski ład
19.03.2022 03:37 Ratusz liczy, ile straci przez Polski Ład. Trzaskowski: to jedno wielkie oszustwo

Według wyliczeń władz miasta, Warszawa może stracić nawet 1,7 mld zł po wprowadzeniu zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Dokładne dane powinno przedstawić Ministerstwo Finansów. Resort nadal jednak liczy, trzymając samorządy w niewiedzy.Samorządy twierdzą, że Polski Ład przyniesie ogromne straty. Według zapisów w ustawie wyniosą one około 13,5 mld zł rocznie przez kolejną dekadę. Rzecz prosta: jedni stracą mniej, inni – więcej. Jak wygląda to w przypadku konkretnych miast? Nie wiadomo.Nie wiadomo, ponieważ rząd nie dysponuje odpowiednimi wyliczeniami, a Ministerstwo Finansów, jak ustaliło OKO.press, nadal szacuje.

Autobusy Dworzec Centralny
19.03.2022 03:37 Spór w MZA. Związkowcy chcą 800 zł podwyżki

Pięć związków zawodowych kierowców zrzeszonych przy Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie prowadzi spór z zarządem spółki. Postulatem związkowców są podwyżki dla pracowników. Kwota o jaką walczą to 800 zł brutto.- Do dnia dzisiejszego (15 listopada) Zarząd Spółki oraz władze miasta nie przygotowały żadnych propozycji dla pracowników. Tym samym w MZA trwa spór zbiorowy, a pracownicy szykują się do konfrontacji z pracodawcą - czytamy w piśmie przesłanym przez związkowców do Polskiej Agencji Prasowej.Głównym powodem sporu między związkowcami a zarządem MZA jest walka o podwyżki dla kierowców. Wzrost płac miałby zostać podzielony na dwa etapy. Pierwsza podwyżka o 500 zł. od 1 października 2021 roku, a druga w wysokości 300 zł. od 1 stycznia 2022 roku.- Nasze postulaty związane są z galopującą inflacją i wzrostem kosztów utrzymania. Regulamin stał się narzędziem do zarabiania pieniędzy przez zarząd - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA, Adam Cybulski.Jak dodaje Cybulski, zarząd spółki MZA nie przedstawił żadnych propozycji chociaż w minimalnym stopniu zbliżających się do żądań przedstawicieli pracowników.- Wymienione żądania to kropla w morzu problemów, z jakimi w ostatnim czasie borykają się pracownicy MZA oraz niedawno sprzedanego MPT - komentuje Adam Cybulski.Związkowcy zarzucają także zarządowi spółki, utrudnianie prowadzenia zbiorowego sporu - chociażby przez przekazywanie protokołu ze spotkania z dużym opóźnieniem, pomimo tego, że w zasadach prowadzenia rokowań jest wyraźnie napisane, że protokół będzie przedstawiony i podpisywany w dniu spotkania.- W chwili obecnej Związki Zawodowe są gotowe do podpisania protokołu rozbieżności lecz Zarząd Spółki zasłaniając się rozmowa w urzędzie miasta odmawia jego podpisania, twierdząc, że do zakończenia rozmów nie ma pieniędzy na realizację naszych postulatów.W sporze zbiorowym z MZA są: ZZ Kierowców RP przy MZA, NSZZ Solidarność 80, OZZKiM MZA Warszawa, WZZ Sierpień 80 i WZZKRP przy MZA w Warszawie.Dodatkowo kierowcy zrzeszeni w związkach zawodowych planują 24 listopada akcję oddawania krwi.- W ten sposób chcemy wspomóc mieszkańców, naszych pasażerów - dodaje Adam Cybulski.Kierowcom za oddanie krwi przysługują dwa dni wolnego. Czy to oznacza, że 24 listopada kierowcy nie wyjadą na stołeczne ulicę? Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Miejskie Zakłady Autobusowe. - Zarząd Miejskich Zakładów Autobusowych w najbliższych dniach planuje kolejne rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych. Liczymy, że doprowadzą one do osiągnięcia porozumienia we wszystkich dyskutowanych kwestiach. Nie ma żadnego zagrożenia dla normalnego funkcjonowania transportu publicznego - powiedział w rozmowie z wawainfo.pl Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA.

Punkt Szczepień
19.03.2022 03:37 Warszawa otrzyma 1 mln zł za szczepienia. Podkowa Leśna najlepsza w kraju

Warszawa zajęła pierwsze miejsce w rządowym konkursie na "Najbardziej Odporną Gminę" w kategorii duże gminy. Wskaźnik w pełni zaszczepionych osób w stolicy kraju wynosi prawie 69 proc. Ale to nie w Warszawie mamy najlepszy wynik w naszym kraju. Pierwsze miejsce w Polsce zajęła Podkowa Leśna z powiatu grodziskiego, gdzie wskaźnik wyniósł 70,2 proc.Rządowy konkurs, który miał za zadanie zmobilizować samorządowców a także mieszkańców do wzięcia udziału w programie szczepień był podzielony na trzy kategorie w zależności od wielkości gminy.Kategoria: duże gminy (powyżej 100 tys. mieszkańców)Kategoria: średnie gminy (od 30 do 100 tys. mieszkańców)Kategoria: małe gminy (do 30 tys. mieszkańców)W kategorii tych największych zwyciężyła Warszawa z wskaźnikiem zaszczepionych mieszkańców na poziomie prawie 69 proc. Nagrodą była kwota w wysokości 1 mln złotych. Wśród średnich gmin w województwie mazowieckim znalazły się Piaseczno (65 proc.) oraz Pruszków (63 proc.). W najmniejszej z kategorii znalazły się Podkowa Leśna (70,2 proc.), Grójec (56 proc.), Szulborze Wielkie (55 proc.) oraz Przasnysz (55 proc.). W kategorii średnich gmin oraz małych - wyróżnione gminy również otrzymają 1 mln złotych.Wyjątkiem jest Podkowa Leśna, która za zdobycie tytułu "Najbardziej Odporna Gmina w Polsce" otrzyma nagrodę w wysokości dwóch milionów złotych.Dodatkowo w konkursie "Gmina na Medal", w której to zostało nagrodzonych pierwsze 500 gmin, które osiągnęły poziom zaszczepienia na poziomie minimum 67 proc. znalazły się Podkowa Leśna, Raszyn oraz Warszawa. W zamian za osiągnięty wynik gminy otrzymają nagrodę w wysokości 100 tys. zł.Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwił, podziękował gminom ale w szczególności mieszkańcom - za to, że zechcieli się zaszczepić dla dobra swojego i swoich najbliższych.- Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom, którzy zechcieli się zaszczepić dla dobra swojego i swoich najbliższych. Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych - komentuje wyniki Konstanty Radziwił.Wiemy także na co pieniądze z rządowego konkursy wyda Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą walkę z pandemią.- Środki skierujemy między innymi na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną - czytamy we wpisie prezydenta Warszawy.

IKEA Blue City
19.03.2022 03:35 IKEA zamyka sklep w Blue City

Sieć sklepów IKEA zamyka sklep w galerii handlowej w Blue City. To efekt zmian w strategii szwedzkiej firmy. Warszawiacy ostatni raz zakupy w tym punkcie zrobią 12 grudnia.Obiekt zajmujący dwa piętra w centrum handlowym przy al. Jerozolimskich został otwarty w 2018 roku i był swego rodzaju przełamaniem dotychczas utartych schematów jeżeli chodzi o sklepy IKEA. Do czasu otwarcia placówki w Blue City, wszystkie obiekty szwedzkiej firmy były wielkopowierzchniowymi sklepami na obrzeżach miasta m.in. w Jankach oraz na Targówku.- IKEA w Blue City była jednym z pierwszych mniejszych formatów IKEA na skalę światową, którego celem było przetestowanie nowego konceptu sklepu z ograniczoną ofertą, ale zlokalizowanego bliżej klientów, w centrum handlowym. Zgodnie z podejściem firmy do rozwoju oraz w reakcji na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów, niektóre projekty testowe dobiegają końca - informowało biuro prasowe sieci IKEA w lipcu br.Placówka w Blue City ostatni raz otworzy swoje drzwi dla klientów 12 grudnia.- My się wyprowadzamy. Ty korzystasz z okazji. Sklep IKEA w Blue City tylko do 12.12.2021 r - informuje plakat na jednym z przystanków w pobliżu galerii.Po tak krótkim okresie funkcjonowania sklepu w galerii handlowej możemy wnioskować, że nie spełnił on oczekiwań szwedzkiego koncernu.