wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Jak kupić tanio dom w Warszawie?
Grupa Iberion
Grupa Iberion 29.04.2024 00:03

Jak kupić tanio dom w Warszawie?

warszawa
Fot. Pixabay/Robert

Rynek nieruchomości od wielu lat w Polsce jest przedmiotem ożywionych dyskusji, w ramach których często oskarża się zarówno deweloperów, jak i rządzących o to, że wespół walnie przyczyniają się do nieatrakcyjnych, a często i zaporowych cen mieszkań i domów. Na wszystkim zyskują również banki, w których kredyt hipoteczny z roku na rok jest coraz droższy. Czy tanie nieruchomości to tylko niewdzięczny sen utopisty? Gdzie kupić tani dom w Warszawie i czy w ogóle można to zrobić?

Tani dom w Warszawie – jak go kupić?

W ostatnich latach przybywa osób chętnych do nabycia własnej nieruchomości, w której bezpiecznie zadokują się na najbliższe lata – może to być mieszkanie w bloku, a może to być dom. Nie da się jednak przeoczyć, że sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest dla klientów katastrofalna, w przeciwieństwie do deweloperów czy banków. Na pytanie „jak kupić tanio dom w Warszawie?” wielu odpowiedziałoby kąśliwie, że „nigdzie”, tudzież, że „się nie da”.

Nie jest to jednak do końca prawda. Abstrahując od faktu, że pojęcie drożyzny jest kwestią subiektywną, to możemy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, dzięki któremu uda się nam zakupić wymarzony dom po stosunkowo niskiej cenie. Pierwszą z nich jest oczywiście lokalizacja nieruchomości – im dalej od centrum miasta tym taniej, choć różnice raczej nie będą zniewalające.

Inną kwestię z kolei stanowi rodzaj nabywanego domu. Dom wolnostojący będzie droższy niż dom w zabudowie szeregowej – jednak ten drugi często nie odpowiada preferencjom przyszłych posiadaczy. Osoby które nie boją się szukać okazji mogą zainwestować w domy zadłużone z rynku wtórnego, których właściciele zwykle sprzedają je po zaniżonej cenie. Podobną okazję mogą stanowić domy do remontu.

Jak urządzić dom do remontu?

Jeżeli dotyczy nas ostatni z przypadków, a więc kupno domu do remontu, to z całą pewnością będziemy chcieli go jak najszybciej – i potencjalnie jak najtaniej – urządzić. Wielkim komfortem w tym zakresie jest fakt, że w ramach takiej renowacji będziemy mogli całkowicie spersonalizować nie tylko samą nieruchomość, ale też taras i ogród, które do niego przynależą.

Zasadniczo ograniczać nas będzie w tym zakresie wyłącznie nasza wyobraźnia. Niemniej, kwestie dekoracyjne powinny ustąpić miejsca elementom związanym z praktycznością domu. Najpierw zajmijmy się pracami związanymi z instalacją wodną i kanalizacyjną, a także dokładnie przyjrzyjmy się ścianom i fundamentom.

Dobrą praktyką w dzisiejszych czasach jest również zamontowanie w domu paneli słonecznych, które zasilą naszą nieruchomość ekologiczną energią. Coraz większą popularnością cieszą się także tzw. Smart Home, czyli domy wielopłaszczyznowo praktyczne i zaawansowane technologicznie, stanowiące istny raj dla „gadżeciarzy”.

Powiązane