Warszawiacy będą wspólnie kolędować. Miasto organizuje niezwykłą akcję, czekają nagrody

Autor Julian Bakuła - 11 Grudnia 2020
Władze Warszawy organizują konkurs na najbardziej udaną kolędę.Źródło: Piotr Molecki/East News

Władze Warszawy przygotowały na święta szereg inicjatyw, które pozwolą mieszkańcom stolicy przeżyć ten szczególny czas wspólnie (chociaż zdalnie). Jedną z tych inicjatyw jest Świąteczne Kolędowanie. Warszawiacy będą mogli nadsyłać filmy z domowego kolędowania do konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody.

Święta w Warszawie

Chociaż tegoroczne święta z powodu epidemii koronawirusa będą radykalnie różnić się od ubiegłych, władze Warszawy organizują w okresie przedświątecznym "warsztaty, konkursy i wydarzenia z zakresu świątecznego gotowania, ozdabiania domu, pieczenia pierniczków" oraz kolędowania.

Będą one odbywać się zdalnie poprzez profil Miasta Stołecznego Warszawy na Facebooku lub drogą mailową, jednak dla wielu mieszkańców stolicy stanowić mogą w te szczególne święta namiastkę wspólnego spędzania czasu, które teraz ze względów epidemicznych nie jest wskazane.

Warszawskie kolędowanie

- W Polsce rodzinne kolędowanie zawsze było ważnym punktem świątecznych tradycji. Pierwsza zaintonowana kolęda przy wigilijnym stole zawsze jest emocjonującym momentem. Wspólne śpiewanie kolęd staje się mostem łączącym pokolenia. Czymś, co pozwala czuć się nam częścią wspólnoty. Właśnie dlatego chcielibyśmy zaprosić wszystkich warszawiaków do wspólnego kolędowania. Znaleźliśmy sposób na to, by, mimo dzielącego nas dystansu, nasze głosy zabrzmiały w harmonii - czytamy na stronie urzędu miasta.

Do warszawskiego kolędowania można się przyłączyć, nadsyłając na adres koledy@businessasndculture.pl "nagranie wybranej kolędy w autorskim wykonaniu wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym". Jury wyłoni i nagrodzi najbardziej interesujące spośród nadesłanych nagrań. Zostaną one ponadto zmontowane w jeden film stanowiący "wspólną Warszawską Kolędę". Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa we wtorek 15 grudnia o godzinie 15.

Proboszcz zadecyduje o Kolędzie

Warszawskie kolędowanie może zastąpić niektórym mieszkańcom stolicy także wizyty "po kolędzie" składane im rokrocznie przez duchownych, jako że - również przez wzgląd na epidemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia - wiele parafii może w tym roku zrezygnować z tego rodzaju wizyt duszpasterskich.

Archidiecezja warszawska wydała w tej sprawie oświadczenie na początku grudnia. - O tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, w Archidiecezji Warszawskiej będą decydowali sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - czytamy w komunikacie.

Decyzja diecezji warszawsko-praskiej

Jeszcze wcześniej decyzję w tej sprawie podjęła diecezja warszawsko-praska, która ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa postanowiła zrezygnować z tegorocznej Kolędy.

- Z uwagi na trwającą epidemię obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie. W związku z tym tzw. kolęda w naszej diecezji nie odbędzie się w okresie do Bożego Narodzenia. W późniejszym terminie będziemy informować o decyzjach dotyczących form duszpasterskich w tym zakresie w nowym roku - mówił rzecznik diecezji Jakub Troszyński.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News