wawainfo.pl
W Warszawie wzrosną od stycznia niektóre podatki.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Warszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcy

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W przyszłym roku w Warszawie prawdopodobnie wzrosną podatki od nieruchomości oraz od środków transportu. W ten sposób stołeczne władze planują zaoszczędzić miliony złotych. Tymczasem od grudnia bieżącego roku mieszkańcy Warszawy zapłacą

W Warszawie wzrosną podatki

Jak podaje Radio dla Ciebie, od stycznia w stolicy nastąpi podwyżka dwóch podatków, co ma stanowić sposób miasta na zaoszczędzenie milionów złotych. Wzrośnie wysokość podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu. 

Właściciele budynków zajętych w celu prowadzenia działalności gospodarczej zapłacą 24,84 zł za 1 mkw., czyli o 94 grosze więcej niż dotychczas. Stawka podatku od nieruchomości dla właścicieli budynków mieszkalnych i mieszkań wyniesie 85 groszy za 1 mkw., w tym przypadku jest to zatem wzrost niewielki, bo na poziomie 4 groszy

Oszczędności z podatków w Warszawie

Wprowadzenie podwyższonych stawek podatku od nieruchomości pozwoli władzom Warszawy uzyskać oszczędności sięgające 33,5 mln zł. Mniejsze, ale również niebagatelne oszczędności - 1,375 mln zł - przyniesie miastu podwyżka podatku od środków transportowych.

Jak podaje Radio dla Ciebie, w przypadku autobusu o liczbie miejsc siedzących równej lub większej niż 30 stawka podatku ma wynieść 1296 zł, czyli o 42 zł więcej niż aktualnie. Stawka podatku dla właścicieli ciągników siodłowych, czyli tzw. tirów, wyniesie 2376 zł, co z kolei stanowi wzrost o 95 zł

Nowe stawki opłat za śmieci

Kolejnym przykładem szukania oszczędności w Warszawie jest wprowadzenie nowych stawek opłat za wywóz śmieci od 1 grudnia. Zacznie wtedy obowiązywać nowy mechanizm ustalania wysokości tych opłat polegający na powiązaniu ich ze zużyciem wody, co ma wiernie odzwierciedlać liczbę osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Ponadto dzięki tej metodzie mieszkańcy mają mieć uzyskać wpływ na wysokość opłat. "Każdy z nas, poprzez racjonalne i odpowiedzialne korzystanie z wody i jej oszczędzanie, będzie mógł obniżyć swoje rachunki za śmieci" - tłumaczą przedstawiciele miasta.

Dotychczas obowiązywały stałe stawki opłat za wywóz śmieci: 65 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego w nieruchomości wielorodzinnej i 94 zł miesięcznie w nieruchomości jednorodzinnej. Teraz wysokość opłat zależna od ilości metrów sześciennych zużytej wody. "Nowa stawka opłaty miesięcznej dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów będzie liczona wg wzoru: 12,73 zł x 1m3*.

Opłata będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody z 6 kolejnych miesięcy z okresu ostatniego roku" - dowiadujemy się ze stołecznego portalu informacyjnego. Nowe stawki szczególnie uderzą po kieszeni wieloosobowe gospodarstwa domowe.

Wzrost kosztów gospodarowania odpadami

Konieczność podwyższenia stawek opłat za wywóz śmieci miasto tłumaczy drastycznym wzrostem kosztów gospodarowania odpadami w ostatnich latach. Wynika to z wprowadzonego w 2020 roku i spoczywającego na gminach obowiązku segregowania odpadów na frakcje, który skutkuje wyższymi kosztami odbioru odpadów.

Do wyższych opłat przyczyniają się także wzrosty cen paliwa (o 80 proc. w latach 2016-2020) czy energii elektrycznej (o 67 proc.), jak również brak realnej odpowiedzialności producentów opakowań za wprowadzanie na rynek tworzyw sztucznych, niskie ceny surowców z recyklingu oraz wzrost wysokości opłaty środowiskowej.

Kilka dni temu informowaliśmy również o możliwych podwyżkach cen prądu w 2021 roku, które wywołane będą tzw. opłatą mocową.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >