wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Problemy z odżywianiem – gdzie zgłosić się po pomoc w Warszawie?
Grupa Iberion
Grupa Iberion 29.04.2024 00:17

Problemy z odżywianiem – gdzie zgłosić się po pomoc w Warszawie?

lekarz
Fot. Pixabay/Darko Stojanovic

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnej edukacji zdrowotnej, najczęściej skorelowanym z zasadami zdrowego odżywiania, problemy w tej materii będą zanikać – nic jednak bardziej mylnego. Dietetyka w Polsce z roku na rok ma coraz twardszy orzech do zgryzienia w kwestiach związanych z zaburzeniami odżywiania i nieprawidłowym odżywianiem w ogóle. Niektóre z problemów możemy korygować sami, zmieniając swoje nawyki żywieniowe – często jednak rzecz może okazać się dużo bardziej skomplikowana i nie zależeć w pełni od naszej woli. Gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku problemów z odżywianiem w Warszawie?

Zaburzenia odżywiania – jaki lekarz się tym zajmuje?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że zdrowe odżywianie to absolutna podstawa dla zachowania zdrowia. Choć nie wszyscy jesteśmy w stanie ułożyć sobie odpowiedni jadłospis, to raczej każdy z nas może wskazać jego kluczowe elementy. Odpowiednio zbilansowany stosunek białka, węglowodanów i tłuszczy czy zawartość witamin i składników mineralnych – to fundament zdrowej diety. Niestety, w niektórych przypadkach ta wiedza nie wystarczy i niezbędna będzie interwencja lekarza.

Zaburzenia odżywiania to bardzo rozległy termin, które może obejmować wiele rodzajów schorzeń. Wśród nich znajduje się bulimia, anoreksja, zaburzenia przeżuwania, zespół Pica i wiele innych. W wielu przypadkach pomocy może nam udzielić dietetyk, jednak jak się okazuje, nie zawsze będzie on w stanie udzielić nam kompleksowej pomocy. W wielu sytuacjach lekarzem właściwym dla naszego problemu będzie endokrynolog, gastroenterolog, a nawet psychiatra, jeżeli nasze zaburzenia odżywiania mają podłoże psychiczne.

Leczenie otyłości, niedowagi i innych problemów z odżywianiem w Warszawie

Zastanawiając się nad tym, jakie leczenie dla naszego problemu powinniśmy wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy w ogóle zidentyfikować czym nasz problem jest. W niektórych sytuacjach możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, czy zbyt mała lub zbyt duża ilość spożywanych pokarmów wynika z naszego niedbalstwa, czy może jednak świadczy o zaburzeniach natury psychicznej, hormonalnej lub chorobowej.

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem udać się do lekarza ogólnego, która zleci nam dodatkowe badania, starając się postawić trafną diagnozę, kierując nas do specjalisty właściwego dla naszego problemu.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najczęściej zaburzenia odżywiania mają podłoże psychiczne – do ich najpoważniejszych przykładów należy anoreksja i bulimia. W Warszawie istnieje jednak sporo miejsc, w których możemy się skutecznie leczyć. Wskazać można Centrum Terapii Dialog, ośrodek leczniczy Otulenie, czy szereg autonomicznych gabinetów prywatnych i na NFZ.

Powiązane