wawainfo.pl
Papież Jan Paweł II

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jan Paweł II przestanie być honorowym obywatelem Warszawy? Pojawił się pomysł

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Według posłów Partii Razem Jan Paweł II nie zasługuje na honorowe obywatelstwo Warszawy. Do rady miasta trafiła już petycja w sprawie pozbawienia go tego tytułu. Opublikowany niedawno raport Watykanu rzuca cień na pontyfikat Jana Pawła II.

Petycja Razem w sprawie Jana Pawła II

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do stołecznej rady miasta trafiła petycja Partii Razem w sprawie pozbawienia Jana Pawła II honorowego obywatelstwa Warszawy. Zdaniem autorów petycji w świetle faktów, które wyszły na jaw w raporcie Stolicy Apostolskiej na temat instytucjonalnej wiedzy i działań Watykanu w sprawie oskarżanego o pedofilię kardynała McCarricka, Jan Paweł II na taki przywilej nie zasługuje.

Z opublikowanego 10 listopada raportu wynika, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i jego bliski współpracownik kardynał Stanisław Dziwisz wiedzieli o ciążących na McCarricku oskarżeniach, lecz nie dawali im wiary, a Jan Paweł II wyniósł ówczesnego arcybiskupa do godności kardynalskiej.

Sprawa dotyczy nie tylko Jana Pawła II

W przywoływanej przez Gazetę Wyborczą petycji Partii Razem autorzy zwracają uwagę na fakt, że problem nieproporcjonalnej do zasług (i wyrządzonych szkód) czci, jaką otaczani są niektórzy polscy duchowni, nie ogranicza się do papieża Jana Pawła II czy kardynała Stanisława Dziwisza.

Problem ten dotyczyć ma także arcybiskupów Sławoja Głódzia i Henryka Hosera. Zdaniem autorów petycji ze względu na ciążące na nich oskarżenia o tuszowanie przypadków pedofilii w podległych im parafiach również ci dwaj duchowni nie zasługują na przyznane im niegdyś honorowe obywatelstwo Warszawy.

Honorowe obywatelstwo zostanie?

Kwestia odebrania honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupom Głódziowi i Hoserowi podnoszona była na radzie miasta już na początku tego roku z inicjatywy posłów Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej.Wtedy jednak stanęło na tym, że przepisy nie przewidują możliwości odebrania danej osobie raz przyznanego jej honorowego obywatelstwa miasta.

Taki krok wymagałby zatem uprzedniej zmiany przepisów. Tego też domaga się Partia Razem. "Apelujmy o naprawienie błędu i zmianę uchwały dotyczącej zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienie wyżej wymienionych hierarchów honorowego obywatelstwa" - przywołuje fragment petycji Gazeta Wyborcza.

Zmieniono nazwę Alei Jana Pawła II

Tymczasem w przestrzeni miejskiej da się zaobserwować oddolne próby odbrązowienia wizerunku papieża Jana Pawła II, na którego pontyfikat głęboki cień rzucił opublikowany 10 listopada raport Watykanu.

Ostatnio informowaliśmy o dokonanej przez aktywistów symbolicznej zmianie nazwy Alei Jana Pawła II. Do tabliczek z nazwą ulicy doklejono jedno słowo, przemianowując arterię na "Aleję Ofiar Jana Pawła II". 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >