Jan Paweł II przestanie być honorowym obywatelem Warszawy? Pojawił się pomysł
Petycja Razem w sprawie Jana Pawła II
Jak podaje Gazeta Wyborcza, do stołecznej rady miasta trafiła petycja Partii Razem w sprawie pozbawienia Jana Pawła II honorowego obywatelstwa Warszawy. Zdaniem autorów petycji w świetle faktów, które wyszły na jaw w raporcie Stolicy Apostolskiej na temat instytucjonalnej wiedzy i działań Watykanu w sprawie oskarżanego o pedofilię kardynała McCarricka, Jan Paweł II na taki przywilej nie zasługuje.
Z opublikowanego 10 listopada raportu wynika, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i jego bliski współpracownik kardynał Stanisław Dziwisz wiedzieli o ciążących na McCarricku oskarżeniach, lecz nie dawali im wiary, a Jan Paweł II wyniósł ówczesnego arcybiskupa do godności kardynalskiej.
Sprawa dotyczy nie tylko Jana Pawła II
W przywoływanej przez Gazetę Wyborczą petycji Partii Razem autorzy zwracają uwagę na fakt, że problem nieproporcjonalnej do zasług (i wyrządzonych szkód) czci, jaką otaczani są niektórzy polscy duchowni, nie ogranicza się do papieża Jana Pawła II czy kardynała Stanisława Dziwisza.
Problem ten dotyczyć ma także arcybiskupów Sławoja Głódzia i Henryka Hosera. Zdaniem autorów petycji ze względu na ciążące na nich oskarżenia o tuszowanie przypadków pedofilii w podległych im parafiach również ci dwaj duchowni nie zasługują na przyznane im niegdyś honorowe obywatelstwo Warszawy.
Honorowe obywatelstwo zostanie?
Kwestia odebrania honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupom Głódziowi i Hoserowi podnoszona była na radzie miasta już na początku tego roku z inicjatywy posłów Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej.Wtedy jednak stanęło na tym, że przepisy nie przewidują możliwości odebrania danej osobie raz przyznanego jej honorowego obywatelstwa miasta.
Taki krok wymagałby zatem uprzedniej zmiany przepisów. Tego też domaga się Partia Razem. "Apelujmy o naprawienie błędu i zmianę uchwały dotyczącej zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienie wyżej wymienionych hierarchów honorowego obywatelstwa" - przywołuje fragment petycji Gazeta Wyborcza.
Zmieniono nazwę Alei Jana Pawła II
Tymczasem w przestrzeni miejskiej da się zaobserwować oddolne próby odbrązowienia wizerunku papieża Jana Pawła II, na którego pontyfikat głęboki cień rzucił opublikowany 10 listopada raport Watykanu.
Ostatnio informowaliśmy o dokonanej przez aktywistów symbolicznej zmianie nazwy Alei Jana Pawła II. Do tabliczek z nazwą ulicy doklejono jedno słowo, przemianowując arterię na "Aleję Ofiar Jana Pawła II".