Jan Paweł II przestanie być honorowym obywatelem Warszawy? Pojawił się pomysł

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Papież Jan Paweł IIŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Według posłów Partii Razem Jan Paweł II nie zasługuje na honorowe obywatelstwo Warszawy. Do rady miasta trafiła już petycja w sprawie pozbawienia go tego tytułu. Opublikowany niedawno raport Watykanu rzuca cień na pontyfikat Jana Pawła II.

Jak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeJak będzie wyglądać Boże Narodzenie? Ministerstwo zabrało głos, w Warszawie zapadły pierwsze decyzjeCzytaj dalej

Petycja Razem w sprawie Jana Pawła II

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do stołecznej rady miasta trafiła petycja Partii Razem w sprawie pozbawienia Jana Pawła II honorowego obywatelstwa Warszawy. Zdaniem autorów petycji w świetle faktów, które wyszły na jaw w raporcie Stolicy Apostolskiej na temat instytucjonalnej wiedzy i działań Watykanu w sprawie oskarżanego o pedofilię kardynała McCarricka, Jan Paweł II na taki przywilej nie zasługuje.

Z opublikowanego 10 listopada raportu wynika, że zarówno papież Jan Paweł II, jak i jego bliski współpracownik kardynał Stanisław Dziwisz wiedzieli o ciążących na McCarricku oskarżeniach, lecz nie dawali im wiary, a Jan Paweł II wyniósł ówczesnego arcybiskupa do godności kardynalskiej.

Sprawa dotyczy nie tylko Jana Pawła II

W przywoływanej przez Gazetę Wyborczą petycji Partii Razem autorzy zwracają uwagę na fakt, że problem nieproporcjonalnej do zasług (i wyrządzonych szkód) czci, jaką otaczani są niektórzy polscy duchowni, nie ogranicza się do papieża Jana Pawła II czy kardynała Stanisława Dziwisza.

Problem ten dotyczyć ma także arcybiskupów Sławoja Głódzia i Henryka Hosera. Zdaniem autorów petycji ze względu na ciążące na nich oskarżenia o tuszowanie przypadków pedofilii w podległych im parafiach również ci dwaj duchowni nie zasługują na przyznane im niegdyś honorowe obywatelstwo Warszawy.

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Dramat Beaty Pawlikowskiej. Podróżniczce wszystko legło w gruzach. A miała być szczęśliwa na krańcu świata
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Honorowe obywatelstwo zostanie?

Kwestia odebrania honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupom Głódziowi i Hoserowi podnoszona była na radzie miasta już na początku tego roku z inicjatywy posłów Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej.Wtedy jednak stanęło na tym, że przepisy nie przewidują możliwości odebrania danej osobie raz przyznanego jej honorowego obywatelstwa miasta.

Taki krok wymagałby zatem uprzedniej zmiany przepisów. Tego też domaga się Partia Razem. "Apelujmy o naprawienie błędu i zmianę uchwały dotyczącej zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienie wyżej wymienionych hierarchów honorowego obywatelstwa" - przywołuje fragment petycji Gazeta Wyborcza.

Zmieniono nazwę Alei Jana Pawła II

Tymczasem w przestrzeni miejskiej da się zaobserwować oddolne próby odbrązowienia wizerunku papieża Jana Pawła II, na którego pontyfikat głęboki cień rzucił opublikowany 10 listopada raport Watykanu.

Ostatnio informowaliśmy o dokonanej przez aktywistów symbolicznej zmianie nazwy Alei Jana Pawła II. Do tabliczek z nazwą ulicy doklejono jedno słowo, przemianowując arterię na "Aleję Ofiar Jana Pawła II".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zmarł wybitny aktor, od kilku miesięcy nie miał chęci do życia. Odszedł w wieku 100 latZmarł wybitny aktor, od kilku miesięcy nie miał chęci do życia. Odszedł w wieku 100 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywa
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Rzecznik rządu zabrał głos ws. ograniczeń w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków
  7. Ile zarabiał Lech Wałęsa przed pandemią? Były prezydent nazwał się bankrutem, ale stawki mówią co innego

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News