wawainfo.pl > Rozrywka > Adopcja psa dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?
redakcja info
redakcja info 16.03.2024 09:58

Adopcja psa dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?

senior i pies
fot. Freepik/wirestock

Nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, a adopcja psa dla wielu może być jedną z najlepszych decyzji w życiu. To wierny i kochający towarzysz, który z ogromną nawiązką odpłaci nam za każdy, choćby najmniejszy gest miłości w jego kierunku. Z adopcją psa wiąże się jednak także wielka odpowiedzialność, więc powinniśmy podejść do tej kwestii z rozwagą. Jak dokładnie przebiega proces adopcji psa? Na jakie cechy zwierzęcia należy zwrócić uwagę, szczególnie przy wyborze psa dla osoby starszej?

Adopcja psa – jak przebiega? Jakie wymagania?

Adopcja psa ze schroniska jest procesem dużo bardziej czasochłonnym aniżeli jego zakup w hodowli. Trzeba bowiem pamiętać, że pies to nie zabawka, tylko żywe zwierzę, które tak samo jak człowiek potrzebuje troski, miłości i uwagi. Wobec tego decyzja o przyjęciu pod swój dach kolejnego członka rodziny powinna być w pierwszej kolejności przemyślana.

Sam proces adopcji może potrwać nawet kilka tygodni – samo oświadczenie woli to za mało. Najpierw będziemy musieli złożyć kilka wizyt w schronisku, podczas których zaznajomimy się z wybranym wcześniej psem, chociażby wychodząc z nim na spacer. Wcześniej będziemy jeszcze obowiązani do wypełnienia ankiety, która pozwoli pracownikom schroniska na pełniejsze zrozumienie naszych potrzeb i motywacji.

Przed samą adopcją pracownicy schroniska zapewne sprawdzą jeszcze nasze warunki mieszkaniowe – później zaś czekają nas jeszcze wizyty poadopcyjne. Wymagań, jakie trzeba spełnić, by adoptować zwierzę, jest sporo, przy czym mogą się one różnić w zależności od rasy psa, jego wieku, czy dotychczasowego trybu życia.

Jaki pies dla osoby starszej?

Wybór psa w przypadku osób młodszych najczęściej jest dość prosty – można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest on losowy. Wynika to z faktu, że młode rodziny co do zasady są w stanie sprostać wszelkim wymaganiom psa związanym z jego temperamentem czy charakterem. Nie oznacza to jednak, że nie należy wcześniej doprecyzować swoich oczekiwań.

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku osób starszych, określanych dziś jako pokolenie silver. Jest to dość szerokie grono osób, więc i w tym przypadku trudno będzie podać jedną, uniwersalną receptę. Część seniorów spędza jesień życia w samotności, ciesząc się emeryturą – inni nadal realizują się zawodowo. Głównie pod tym kątem powinniśmy analizować przyszłą adopcję psa – ile czasu jesteśmy w stanie mu poświęcić? Jeżeli nie będziemy mieli możliwości częstego wybywania na spacery, to powinniśmy zdecydować się na psa spokojnego, „kanapowego”.

Innym czynnikiem może być wiek zwierzęcia oraz jego charakter. Szczeniaki na ogół są dużo bardziej aktywne i wymagają poświęcenia im większej uwagi. Seniorom rekomenduje się więc raczej adopcję nieco starszych psów, ze względu na spokojne usposobienie, jakim się cechują. Charakter psa również ma istotne znaczenie i tu po raz kolejny należy polecić psy łagodne i posłuszne, ponieważ senior może nie mieć ani siły, ani czasu, by sprostać ewentualnym wyzwaniom behawioralnym rzucanym przez zwierzę.

Tagi: pies
Powiązane