wawainfo.pl > Wiadomości > Warszawa szuka 100 ławników sądowych. Jakie są wymagania? Ile można zarobić?
Mateusz Dolak
Mateusz Dolak 19.03.2022 03:21

Warszawa szuka 100 ławników sądowych. Jakie są wymagania? Ile można zarobić?

wawainfo.pl

Czym zajmuje się ławnik?

Ławnik często nazywany jest sędzią społecznym. To osoba, która reprezentuje głos obywateli w postępowaniu przed sądem i bierze udział w procesie od początku do końca. Mimo, że jest zwykłym obywatelem, ma takie same prawa jak sędziowie czy asesorzy sądowi. Jego głos jest brany pod uwagę przy wydawaniu wyroków, a w przypadku gróźb przysługuje mu ochrona policji.

W każdej rozprawie cywilnej potrzebnych jest dwóch ławników, a w karnej - trzech. Ich udział w orzekaniu gwarantuje konstytucja, która w artykule 182 mówi o udziale obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Według prawa ławnik może być powoływany do składu orzekającego tylko 12 razy w roku. Wyjątkiem są nadzwyczajne okoliczności, o których decyduje prezes sądu. Trzeba jednak pamiętać, że ławnik nie jest pracownikiem sądu. Nie może też być zawodowym sędzią, prawnikiem, radcą prawnym, pracownikiem służb mundurowych, duchownym, samorządowcem czy politykiem.

Nabór ławników w Warszawie

W Warszawskich sądach pracuje około 600 ławników, ale rozpraw przybywa, dlatego ogłoszono nabór na 100 dodatkowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lutego 2021 roku.

Poszukiwani są ławnicy do 7 sądów:

  • Sądu Okręgowego w Warszawie - 10

  • Sądu Okręgowego w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 31

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie - 7

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 5

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie - 8

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie - 2

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 6

  • Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie - 22

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie - 7

  • Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy - 2

Kadencja ławnika trwa cztery lata. Ławników wybiera rada gminy. Odbywa się to poprzez tajne głosowanie na kandydatów zgłoszonych przez prezesa sądu, stowarzyszenie, organizacje społeczną lub co najmniej pięćdziesięciu obywateli zamieszkujących na terenie Warszawy.

Ławnikiem może zostać osoba z wykształceniem co najmniej średnim, w wieku pomiędzy 30 - 70 lat, mająca polskie obywatelstwo i korzystająca w pełni z praw cywilnych i obywatelskich. Wymaganiem jest też posiadanie zatrudnienia lub prowadzenie działalności gospodarczej i zamieszkiwanie w miejscu kandydowania od co najmniej roku.

Ile zarabia ławnik?

Pensja ławnika liczona jest za każdy dzień pracy, który na początku 2021 roku wyceniony był na 127,75 zł brutto. W Warszawie przysługuje też ryczałt na dojazd, który wynosi 12,10 zł. Osoby pracujące zawodowo muszą we własnym zakresie ubiegać się o urlop na czas pracy w sądzie.

Więcej informacji można uzyskać pod numerami:  (22) 443 05 83 lub 443 05 84, 443 05 96, 443 05 97.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.plzdjęcie główne ilustracyjne: wawainfo.pl

Tagi: Warszawa
Powiązane