wawainfo.pl > Warszawa

Warszawa

Obraz Jens P. Raak z Pixabay
19.03.2022 03:32 Narodowy Spis Powszechny 2021. Punkty spisowe w Warszawie czynne także w soboty

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zbliża się do końca. W związku z tym przez dwie najbliższe soboty - 11 i 25 września, warszawskie urzędy dzielnicowe będą otwarte dla mieszkańców, którzy chcieliby jeszcze się spisać, a nie mieli wcześniej na to czasu. Warto pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej na terytorium Polski. Za brak udziału grożą grzywny. Aby uniknąć kary, należy wziął udział w spisie do końca września. Za brak spisu grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł.

Warszawa
19.03.2022 03:32 11 września ruszy protest pracowników ochrony zdrowia

11 września ruszy ogólnopolski protest pracowników ochrony zdrowia. W sobotę, o godzinie 12:00 pod Placem Krasińskich stawią się tłumy. Protestować będą ratownicy, pielęgniarki, położne oraz lekarze. Mają szereg postulatów.Do manifestacji przyłączą się nie tylko pracownicy ochrony zdrowia. Poparcie i marsz na Warszawę zapowiedział także lider AgroUnii, Michał Kołodziejczak. Trasa marszu przechodzi przez: plac Krasińskich - Ministerstwo Zdrowia ul. Miodowa - Pałac Prezydencki Krakowskie Przedmieście - Parlament RP ul. Wiejska - Kancelaria Premiera Al. Ujazdowskie.

Kaja Godek
19.03.2022 03:32 Kaja Godek zapowiada akcję w Warszawie. W sobotę zacznie się pod Ministerstwem Zdrowia

Kaja Godek zapowiedziała akcję w Warszawie, która ma odbyć się już w tę sobotę. Wydarzenie organizowane w centrum stolicy już odbiło się echem w całym kraju. Intencja poraża lekarzy, ale poza nimi także wiernych.W tę sobotę w centrum Warszawy, a dokładniej o 16:00 na Śródmieściu ma dojść do naprawdę kontrowersyjnego wydarzenia. Zaprasza na nie sama Kaja Godek, która już zdążyła poinformować o tym w mediach społecznościowych.Wydarzenie, które tytułuje się Publicznym Różańcem zbiera kontrowersje przede wszystkim, ze względu na antynaukowe podejście i kontrowersyjne wykorzystanie religii. Organizatorzy wydarzenia, czyli Fundacja Życie i Rodzina, wprost na facebookowej stronie wydarzenia pisze, że intencją jest "zaprzestanie stosowania szczepionek skażonych aborcją".Mimo bardzo konkretnej nazwy samego wydarzenia, która jednoznacznie określa jego cel, organizatorzy już nie tak szczegółowo zabierają głos w sprawie przebiegu samego Publicznego Różańca. Pewne jest, że udział w nim zadeklarowało jak na razie 138 osób. Wiadomo również, że wedle planu religijne spotkanie ma potrwać godzinę.Skąd taka intencja grupowego odmawiania różańca? Wiele lekarstw i preparatów badanych zostało bowiem na komórkach, które pochodzą z legalnych aborcji sprzed kilkudziesięciu lat. W tej grupie są także niektóre szczepionki.

Warszawa
19.03.2022 03:32 Nie tylko Beata K. Inne gwiazdy też kierowały pod wpływem

Beata K. nie jest jedyną gwiazdą, która została zatrzymana w stolicy za jazdę w stanie nietrzeźwości. Stołeczna policja zatrzymywała już takie gwiazdy jak Dariusza Krupę, Tomasza Stockingera, Michała Żewłakowa, czy też Joannę Liszowską.2 września wokalistka Bajmu usłyszała zarzuty kierowania BMW pod wpływem alkoholu. W momencie zatrzymania miała dwa promile alkoholu we krwi. Za popełnione czyny grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Artystka nie jest jednak pierwszą osobą publiczną, która zdecydowała się na kierowanie w stanie nietrzeźwości. Jeszcze wcześniej wymiar sprawiedliwości karał Krupę, Żewłakowa, Liszowską i Stockingera.

Warszawa
19.03.2022 03:32 Warszawa. Aż trzy galerie handlowe do głębokiej przebudowy

Reduta przy Al. Jerozolimskich, King Cross przy Jubilerskiej oraz Targówek przy Głębockiej idą do głębokiej przebudowy. Przedstawiciel inwestora, Marcin Olech już zaprezentował swoje plany na stołecznej komisji ładu przestrzennego. Władze miasta przychyliły się do inicjatywy, jednak proszą o odłożenie decyzji w czasie. W czwartek 2 września Marcin Olech reprezentował inwestora, firmę Atrium podczas komisji ładu przestrzennego. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", rozmowy o rozbiórce trzech galerii trwały od dwóch lat, jednak kryzys epidemiczny przyśpieszył negocjacje z Ratuszem. - To obiekty zaprojektowane jeszcze w latach 90. jako monofunkcyjne. Ich stan jest dziś, można powiedzieć, opłakany - komentował Olech dla "Wyborczej".

protest ratowników
19.03.2022 03:32 Wojsko zastąpi strajkujących ratowników. Wojewoda prosi o pomoc

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostaną oddelegowani do stolicy, by zastąpić strajkujących ratowników. Wojewoda mazowiecki zwrócił się o pomoc do Ministerstwa Obrony Narodowej. TVN Warszawa ustalił, że do Meditransu już zgłosili się pierwsi ochotnicy. WOT ma obsadzić aż 40 karetek na okres 14 dni. Do 16 września pomocy udzielać będą wykwalifikowani wojskowi z przeszkoleniem medycznym. Wniosek Konstantego Radziwiłła ma wesprzeć ratowników, którzy nie dołączyli do strajku.

Protest
19.03.2022 03:32 Ruszył strajk ratowników medycznych. Część karetek nie wyjeżdża do zdarzeń

Warszawa. Zespoły Ratownictwa Medycznego rozpoczęły protest. Mają dość niskich pensji, umów zlecenie i horrendalnej liczby nadgodzin. Kilkadziesiąt karetek nie wyjechało do zdarzeń. Problemy łata Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.Jak podaje tvn24.pl, na 80 zespołów aż 31 nie wyjechało do zdarzeń na samym początku września. W stolicy trwa poważny kryzys. W ramach protestu wobec niskich zarobków i fatalnych warunków pracy, ratownicy masowo biorą L4.

Mokotów
19.03.2022 03:32 Beata K. zatrzymana przez policję. Miała dwa promile

Beata P. znana jako Beata K. została zatrzymana przez policję. Prowadziła samochód pod wpływem alkoholu. U gwiazdy wykryto aż 2 promile. Wokalistka straciła prawo jazdy, a prokuratura już szykuje zarzuty.- Wczoraj około godziny 20:00 na skrzyżowaniu Alei Niepodległości i Batorego policjanci zatrzymali kierującą BMW w stanie nietrzeźwości - podał nam rzecznik mokotowskiej polijci, Robert Koniuszy.

Most Średnicowy
19.03.2022 03:31 Chodził pod mostem po jego metalowej konstrukcji. Zawiadomienie od razu postawiło na nogi różne służby

Mężczyzna wszedł na metalową konstrukcję pod Mostem Średnicowym i próbował przejść na drugą stronę Wisły. Do akcji wkroczyła policja. Funkcjonariusze nie wykluczają, że mężczyzna mógł być pod wpływem używek.Przedstawicielka warszawskiej policji, Marta Gierlicka, podała nam informacje na temat środowego zdarzenia.- O 15:29 otrzymaliśmy zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o mężczyźnie, który spaceruje pod mostem kolejowym - wskazała.

Adam Niedzielski
19.03.2022 03:31 Adam Niedzielski ogłosił powrót do stref. Wiemy, gdzie może znaleźć się Warszawa

Adam Niedzielski ogłosił powrót do dawnych stref epidemicznych. Należy spodziewać się podziału obostrzeń na powiaty. Wszystko będzie zależeć od szczepień. W której strefie znajdzie się Warszawa? Jak podał Adam Niedzielski, dotychczasowe progi decydujące o przydzieleniu powiatu do zielonej, żółtej lub czerwonej strefy będą podniesione. Zmiany wejdą w życie gdy liczba zakażeń w Polsce ponownie wzrośnie. Według Niedzielsiego, będzie to we wrześniu. Minister ocenił, że początkowo możemy odnotować nawet do trzech tysięcy zakażeń dziennie.

matka corka
19.03.2022 03:31 Bielany. Strażniczka miejska została niemal rozjechana przez pijanego kierowcę

Bielany. Strażniczka miejska wybrała się w swoim dniu wolnym na zakupy z córką. Nagle, w schody, na których stała z dzieckiem, wjechał z dużą siła kierowca samochodu osobowego. Kobieta od razu sprawdziła, czy nikomu nic się nie stało i wezwała na miejsce służby. Kierowca przyznał, że pił wcześniej alkohol. Strażniczka odebrała mu kluczyki do samochodu.

Andrzej Rembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 03:31 Ta sprawa wstrząsnęła całą Warszawą. Żona twierdziła, że mąż "nadział się na nóż"

Do zdarzenia doszło 30 listopada 2020 roku - Monika P. zabiła swojego męża, a potem twierdziła, że ten sam nadział się na nóż. Teraz jej sprawa trafiła do sądu. Kobiecie grozi dożywocie. W tle rodzinne konflikty na tle romansowym i alkohol.

CEZARY PECOLD/East News - zdjęcie ilustracyjne
19.03.2022 03:30 Elektroniczna opieka społeczna w Warszawie. Potrzebujący dostaną opaski SOS

Opieka społeczna zmieni się nie do poznania. Warszawa wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i zamierza wprowadzić elektroniczny system zarządzania usługami opiekuńczymi. Potrzebujący otrzymają specjalne opaski SOS, dzięki którym informacje będą przekazywane do całodobowego centrum teleopieki w czasie rzeczywistym.

W Warszawie najchętniej kradną samochody marek japońskich
19.03.2022 03:30 Jakie auta kradną w Warszawie? W stolicy ginie ich najwięcej w kraju

Warszawa jest wyjątkowa na tle kraju. Dane policji potwierdzają, że w odróżnieniu od reszty kraju w stolicy łupem złodziei nie padają auta niemieckie. Właściciele, których aut nie mogą spać spokojnie?Chociaż w porównaniu do zeszłorocznego okresu ilość skradzionych aut spadła, to nie znaczy, że samochody są bezpieczne. W przeciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku zgłoszono kradzież 3729 samochodów. To "jedynie" 80 pojazdów mniej niż w pierwszej połowie 2020 roku.Jak na tle ogólnopolskich statystyk kradzieży aut wypada Warszawa? Okazuje się, że w odróżnieniu od reszty kraju właściciele niemieckich samochodów mogą spać spokojnie.

Po godzinie "W" z centrum ruszył marsz nacjonalistów
19.03.2022 03:30 Skandaliczne rozpoczęcie godziny "W" w centrum

Równo o godzinie 17 w całej Warszawie zawyły syreny. Chwilę przed godziną "W" przez megafon wypowiedziane zostały skandaliczne słowa. 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego nie łączy, a znów dzieli.Skandaliczne słowa otworzyły uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W stronę tłumu zgromadzonego na rondzie w centrum miasta skierowano słowa, które w ogóle niezwiązane były z celebracją walki o wolną Warszawę.- Kiedyś największym zagrożeniem byli komuniści. Dzisiaj największym zagrożeniem jest Lewica. To samo telewizja socjalistyczna, socjaldemokratyczna. Miejsce idealizmu i socjalizmu jest na śmietniku. Jest to zaprzeczenie tego o co walczymy, o co walczyli powstańcy - grzmiał mężczyzna.Skandaliczne słowa otwierające uroczystości 1 sierpnia w Warszawie pic.twitter.com/J7pif572kG— WTV.pl (@WTVPL) August 1, 2021

Samochód wjechał w ogródek restauracyjny na Starym Mieście
19.03.2022 03:30 W ogródek restauracyjny na Starym Mieście wjechał samochód. Nikomu nic się nie stało

Dramatyczne chwile przeżyli goście jednej z restauracji na Starym Mieście. W ich stronę zaczął jechać samochód. Zatrzymał się na linii pierwszych stolików.W niedzielne popołudnie restauracyjne ogródki pełne są gości. Na Starym Mieście doszło do niebezpiecznej sytuacji.Srebrne auto zaparkowane nieopodal jednego z lokali zaczęło staczać się w kierunku ogródka restauracyjnego. Na szczęście jego prędkość nie była duża. W aucie nie było kierowcy.>Źródło: WawaInfo>Źródło: WawaInfoNikomu nic się nie stało. Prędkość samochodu nie była duża. Najprawdopodobniej wychodząc z samochodu kierowca nie zaciągnął hamulca ręcznego.

Wisła
19.03.2022 03:29 O krok od tragedii. Policjanci wyłowili tonącego mężczyznę

25 lipca policjanci Komisariatu Rzecznego Policji uratowali młodego mężczyznę z Wisły. Wczesnym niedzielnym porankiem dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie o osobie w nurcie rzeki. Policjanci natychmiast ruszyli do akcji, podjęli z wody wycieńczonego mężczyznę i przekazali załodze pogotowia ratunkowego.Chwilę po godzinie 5 rano w niedzielny poranek policjanci Komisariatu Rzecznego Policji odebrali informację o osobie w wodzie. Natychmiast udali się na wyznaczone miejsce, gdzie po krótkiej penetracji lustra wody, poniżej mostu Świętokrzyskiego zauważyli w wodzie mężczyznę skrajnie wyczerpanego , bezwładnie dryfującego z nurtem rzeki. Funkcjonariusze natychmiast wyciągnęli osobę na pokład łodzi i udzielili jej pomocy przedmedycznej. Po spłynięciu do portu mężczyzna został przekazany przybyłej na miejsce załodze pogotowia ratunkowego i trafił do szpitala.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 03:29 Które Biedronki w Warszawie ominęły zakaz handlu w niedziele?

Biedronki w całej Polsce dzieki umowie z Pocztą Polską zaczęły omijać zakazy handlu w niedziele. Mamy listę tych, które będą funkcjonować na takich zasadach w Warszawie.Władze sieci zastrzegają, że wszystko jest zgodne z polskim prawem.

Warszawa
19.03.2022 03:29 Onet: Dyspozytorka pomyliła dzielnice. Karetka jechała przez godzinę, pacjentka zmarła

Warszawa. 80-letnia Jadwiga poczuła ból w klatce piersiowej. Wraz z mężem, Tadeuszem wezwali ratowników. Karetka dojechała po 68 minutach. Seniorka nie przeżyła. Informacje o zdarzeniu podali dziennikarze Onetu. Jak ustalili, do opóźnienia przyjazdu doszło przez pomyłkę dyspozytorki. Pracownica miała pomylić dzielnice.

Wszyscy miłośnicy literatury mogą wziąć udział w czytaniu fragmentów dzieł zgłoszonych w ramach 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
19.03.2022 03:29 2 sierpnia akcja "Czytamy Nagrodę Literacką". Organizatorzy zapraszają do współtworzenia tego wydarzenia

Jeszcze przez kilka dni wszyscy chętni zgłaszać mogą się na niecodzienne wydarzenie. Nietypowe jest to, że tym razem organizatorzy nie przewidują maksymalnej liczby uczestników. Do akcji związanej z 14. Nagrodą Literacką m.st. Warszawa zaproszono najbardziej popularnych twórców związanych z literaturą.Akcja "Czytamy Nagrodę Literacką" ma przybliżyć wszystkim miłośnikom literatury pozycje nagrodzone oraz wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu.

Policja
19.03.2022 03:29 Akcja służb na Gocławiu. W akcji policja, pogotowie i strażacy

Przed blokiem przy ul. 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy na Pradze-Południe pojawiły się służby. Interwencja na Gocławiu wzbudziła spore zainteresowanie. Na osiedle zbiegł tłum gapiów.Pod blokiem numer 5 pojawiły się straż pożarna, policja i karetka pogotowia.Jak udało nam się ustalić u dyżurnego policji, służby otrzymały zgłoszenie, że w mieszkaniu na szóstym piętrze mogą znajdować się zwłoki. - Decyzją policji otworzono drzwi w mieszkaniu i udostępniono służbom dostęp do lokalu - mówił st. kpt. Michał Konopka z warszawskiej straży pożarnej. Do momentu publikacji naszego artykułu policjanci ani strażacy nie udzielali więcej informacji.

Burza
19.03.2022 03:29 Ściana deszczu nad Warszawą. Ulice dosłownie płyną

Burza nad Warszawą. Nasi czytelnicy donoszą, że w niektórych dzielnicach z nieba zleciała ściana deszczu. Zewsząd słychać grzmoty. Jak pisaliśmy na wawainfo.pl, mieszkańcy dostali ostrzeżenia przed groźnymi nawałnicami.Należy jak najszybciej pozamykać okna i drzwi oraz przeparkować samochody spod drzew.

Nad Warszawą przeszła gwałtowna burza
19.03.2022 03:28 Pani Dorota wyjęła aparat podczas burzy. W tej samej chwili piorun uderzył z ogromną siłą

Gęste chmury, błyskawice i ulewny deszcz. Czytelnicy WawaInfo przesłali zapierające dech w piersiach zdjęcia. Uchwycony został moment uderzenia pioruna nad Bielanami.Tuż po godzinie 18 nad Warszawę dotarła gwałtowna burza. Grzmiało i padało niemal w całej stolicy.Ulice, szczególnie te mniejsze, dosłownie płynęły. Pani Dorota Tschirschnitz uwieczniła okiem aparatu błyskawicę nad Bielanami. Wiemy również, jak wyglądało niebo nad Białołęką, zanim runął z niego deszcz.

Gerd Altmann/pixabay
19.03.2022 03:28 Akcja Warszawskich Czytelni - książka w kolejce do sklepu

Przez cały lipiec i sierpień warszawiacy będą mieli szansę przekonać się, że czytać można nie tylko w domowym zaciszu. W pięciu punktach stolicy powstaną specjalne miejsca do czytania książek wyróżnionych w 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz jej laureatów.Dzięki inicjatywie Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej zwycięskie tytuły będą dostępne dla każdego, w wybranych punktach czytelniczych. „Dzika rzecz” w kolejce do fryzjera, „Tkanki miękkie” w warzywniaku, a „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” w serwisie rowerowym – jak zachęcają organizatorzy: Wszędzie można czytać książki! Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, tak by atrakcyjne lektury znalazły się jak najbliżej mieszkańców Warszawy.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 03:28 Urzędnik zatrzymany. Tworzył fikcyjne etaty na 700 tys. zł

Afera finansowa na Pradze-Północ. Warszawska prokuratura podała, że miejski urzędnik został zatrzymany pod zarzutem oszustw na prawie 730 tys. złotych.W zeszłym tygodniu informowaliśmy o szkole, w której zarobki woźnego sięgają nawet 8 tysięcy złotych. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że tak wysokie wynagrodzenia są zupełną fikcją. Warszawska prokuratura ma już podejrzenia, kto stoi za tym gigantycznym finansowym przekrętem.

Na placu Zamkowym demonstrowano przeciw Kościołowi katolickiemu
19.03.2022 03:28 Protestowali przeciwko Kościołowi na środku placu Zamkowego

W sobotę na placu Zamkowym miała miejsce niecodzienna demonstracja. Strajkujący postanowili pokazać sprzeciw wobec przywiązania państwa polskiego do instytucji Kościoła katolickiego. - Dość konkordatu, nie chcemy szariatu! - krzyczeli protestujący. Wsparcie wyraził projekt Same Plusy.Turyści oraz mieszkańcy Warszawy, którzy w sobotę znaleźli się na placu Zamkowym, byli świadkami demonstracji uderzającej w Kościół katolicki. Nie zabrakło mocnych słów.Demonstranci w wydarzeniu stworzonym przez organizację Cień Mgły, oddolnie wspierającym Strajk Kobiet, mogli publicznie wyrazić brak zgody na łączenie państwa z religią. Zdecydowano się na poruszenie również kwestii dehumanizacji społeczności LGBTQ oraz podkreślenie problemu bezkarności księży pedofilów.

Urząd miasta
19.03.2022 03:28 Wyciek numerów ksiąg wieczystych. Urząd miasta wydał komunikat

Urząd miasta wystosował pilny apel w sprawie udostępnienia numerów ksiąg wieczystych nieuprawnionym do tego podmiotom.Prezydent Warszawy poinformował, że omyłkowo skierowano w wiadomości elektronicznej numery ksiąg wieczystych do osób nieuprawnionych.

fryzjer - warszawa
19.03.2022 03:28 Zdjęcie paragonu od fryzjera podbija sieć. 14-latka zapłaciła za farbowanie kilkaset złotych

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie paragonu wystawionego 14-latce po wizycie w jednym ze stołecznych salonów fryzjerskich. Według matki nastolatki cena 430 zł za farbowanie włosów to zdecydowane nadużycie. Innego zdania są pracownicy salonu.Fotografia przedstawiająca paragon, jaki za usługę farbowania włosów wystawiono 14-latce z Warszawy, z wolna staje się hitem mediów społecznościowych.Zdjęcie opublikowała matka dziewczyny, wyraźnie zdenerwowana kwotą, jaką przyszło zapłacić jej córce.