wawainfo.pl
CEZARY PECOLD/East News - zdjęcie ilustracyjne

CEZARY PECOLD/East News

Elektroniczna opieka społeczna w Warszawie. Potrzebujący dostaną opaski SOS

4 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Opieka społeczna zmieni się nie do poznania. Warszawa wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i zamierza wprowadzić elektroniczny system zarządzania usługami opiekuńczymi. Potrzebujący otrzymają specjalne opaski SOS, dzięki którym informacje będą przekazywane do całodobowego centrum teleopieki w czasie rzeczywistym.

Opieka społeczna na miarę XXI wieku. Nowe rozwiązanie w trosce o dobro mieszkańców

Opieka społeczna w Warszawie idzie z duchem czasu. - „E-Opieka" to jeden z kluczowych projektów społecznych prowadzonych przez miasto i jeden z pierwszych tego typu w Polsce - przekonuje Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka stolicy.

Cel? Zapewnienie jak najprostszego i najszybszego dostępu do pomocy dla osób potrzebujących, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości usług na najwyższym poziomie.

Warszawa zamierza to osiągnąć dzięki współpracy z firmą Sygnity, która na podstawie podpisanej umowy przygotuje system informatyczny do efektywnego zarządzania usługami opiekuńczymi i pracą w 28 ośrodkach pomocy społecznej. W planach jest uruchomienie aplikacji m-Opieka, która znacznie ułatwi pracę opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Potrzebujący dostaną opaski SOS

W ramach systemu e-Opieka potrzebujący będą mogli liczyć na urządzenia typu smart, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Mieszkańcy dostaną opaski z przyciskiem SOS, a w ich miejscu zamieszkania pojawią się czujniki bezpieczeństwa.

Dzięki tym nowinkom technologicznym całodobowe centrum teleopieki będzie otrzymywało informacje w czasie rzeczywistym. Pozyskane dane pozwolą podejmować odpowiednie decyzje w zakresie np. powiadomienia rodziny lub wzywania służb ratunkowych. 

Poza tym system e-Opieka umożliwi mieszkańcom dostęp do szczegółowych informacji na temat świadczeń opiekuńczych. Przy okazji warszawiacy będą mogli ocenić ich jakość.

Gazeta Wyborcza podaje, że w planach jest także uruchomienie portalu informacyjnego. Na specjalnej stronie mieszkańcy dowiedzą się, gdzie mogą otrzymać gorące posiłki i w jaki sposób działa teleopieka.

Użytkownicy systemu będą mogli bez przeszkód monitorować, ile godzin opieki im przyznano. Do ich dyspozycji będzie również centrum wsparcia.

Warszawa wyda dziesiątki milionów na elektroniczną opiekę społeczną

Warszawa realizuje nowy projekt na zasadzie partnerstwa z dziesięcioma gminami. Wśród nich znalazły się: Jabłonna, Legionowo, Karczew, Grodzisk Mazowiecki, Raszyn, Pruszków, Marki, Zielonka, Wieliszew oraz Żyrardów. We współpracę zaangażowały się także stołeczne ośrodki pomocy społecznej i 14 domów pomocy społecznej.

System e-Opieka będzie kosztował łącznie 26 mln zł. Skąd na to wszystko pieniądze? Nowy projekt ma być finansowany ze środków unijnych.

Opieka społeczna będzie wprowadzana na wyższe, cyfrowe poziomy etapami. Jeszcze w tym roku mają zostać zaprojektowane kluczowe aplikacje do kontroli i monitoringu usług społecznych. Ich wdrażanie i pilotaże zaplanowano na II kwartał 2022 r. Cały system ma zostać oddany do użytku w IV kwartale przyszłego roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Maria GlinkaAutor

Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Obraz Jens P. Raak z Pixabay

Dzieje się w Warszawie

Narodowy Spis Powszechny 2021. Punkty spisowe w Warszawie czynne także w soboty

Czytaj więcej >
piknik ursus

Dzieje się w Warszawie

Piknik Rodzinny 19 września – wstęp dla wszystkich bezpłatny – Memoriał Andrzeja Jaczewskiego

Czytaj więcej >
Mieszkaniec Ursusa

Dzieje się w Warszawie

35-letni mieszkaniec Ursusa pomógł kobiecie wnieść zakupy na piąte piętro. Później ją okradł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News

Dzieje się w Warszawie

Kaja Godek zapowiada akcję w Warszawie. W sobotę zacznie się pod Ministerstwem Zdrowia

Czytaj więcej >
pixabay.com/Skitterphoto

Dzieje się w Warszawie

Nad Warszawę zmierza wyż znad Ukrainy. Do stolicy przyniesie małą niespodziankę

Czytaj więcej >
Pożar w Targówku

Dzieje się w Warszawie

Płonie dach czteropiętrowego bloku na Targówku. Z daleka widoczne są kłęby dymu

Czytaj więcej >