wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Elektroniczna opieka społeczna w Warszawie. Potrzebujący dostaną opaski SOS
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 03:30

Elektroniczna opieka społeczna w Warszawie. Potrzebujący dostaną opaski SOS

CEZARY PECOLD/East News - zdjęcie ilustracyjne
CEZARY PECOLD/East News

Opieka społeczna zmieni się nie do poznania. Warszawa wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i zamierza wprowadzić elektroniczny system zarządzania usługami opiekuńczymi. Potrzebujący otrzymają specjalne opaski SOS, dzięki którym informacje będą przekazywane do całodobowego centrum teleopieki w czasie rzeczywistym.

Opieka społeczna na miarę XXI wieku. Nowe rozwiązanie w trosce o dobro mieszkańców

Opieka społeczna w Warszawie idzie z duchem czasu. - „E-Opieka" to jeden z kluczowych projektów społecznych prowadzonych przez miasto i jeden z pierwszych tego typu w Polsce - przekonuje Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka stolicy.

Cel? Zapewnienie jak najprostszego i najszybszego dostępu do pomocy dla osób potrzebujących, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości usług na najwyższym poziomie.

Warszawa zamierza to osiągnąć dzięki współpracy z firmą Sygnity, która na podstawie podpisanej umowy przygotuje system informatyczny do efektywnego zarządzania usługami opiekuńczymi i pracą w 28 ośrodkach pomocy społecznej. W planach jest uruchomienie aplikacji m-Opieka, która znacznie ułatwi pracę opiekunom osób z niepełnosprawnościami.

Potrzebujący dostaną opaski SOS

W ramach systemu e-Opieka potrzebujący będą mogli liczyć na urządzenia typu smart, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Mieszkańcy dostaną opaski z przyciskiem SOS, a w ich miejscu zamieszkania pojawią się czujniki bezpieczeństwa.

Dzięki tym nowinkom technologicznym całodobowe centrum teleopieki będzie otrzymywało informacje w czasie rzeczywistym. Pozyskane dane pozwolą podejmować odpowiednie decyzje w zakresie np. powiadomienia rodziny lub wzywania służb ratunkowych. 

Poza tym system e-Opieka umożliwi mieszkańcom dostęp do szczegółowych informacji na temat świadczeń opiekuńczych. Przy okazji warszawiacy będą mogli ocenić ich jakość.

Gazeta Wyborcza podaje, że w planach jest także uruchomienie portalu informacyjnego. Na specjalnej stronie mieszkańcy dowiedzą się, gdzie mogą otrzymać gorące posiłki i w jaki sposób działa teleopieka.

Użytkownicy systemu będą mogli bez przeszkód monitorować, ile godzin opieki im przyznano. Do ich dyspozycji będzie również centrum wsparcia.

Warszawa wyda dziesiątki milionów na elektroniczną opiekę społeczną

Warszawa realizuje nowy projekt na zasadzie partnerstwa z dziesięcioma gminami. Wśród nich znalazły się: Jabłonna, Legionowo, Karczew, Grodzisk Mazowiecki, Raszyn, Pruszków, Marki, Zielonka, Wieliszew oraz Żyrardów. We współpracę zaangażowały się także stołeczne ośrodki pomocy społecznej i 14 domów pomocy społecznej.

System e-Opieka będzie kosztował łącznie 26 mln zł. Skąd na to wszystko pieniądze? Nowy projekt ma być finansowany ze środków unijnych.

Opieka społeczna będzie wprowadzana na wyższe, cyfrowe poziomy etapami. Jeszcze w tym roku mają zostać zaprojektowane kluczowe aplikacje do kontroli i monitoringu usług społecznych. Ich wdrażanie i pilotaże zaplanowano na II kwartał 2022 r. Cały system ma zostać oddany do użytku w IV kwartale przyszłego roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane