wawainfo.pl > Warszawa

Warszawa

Na warszawskim Bemowie doszło do pobicia dwumiesięcznego dziecka
19.03.2022 03:38 Pobicie dwumiesięcznego dziecka na Bemowie. Policja zatrzymała jego matkę

Dramatyczne wiadomości z Bemowa. W jednym z tamtejszych mieszkań doszło do pobicia dwumiesięcznego dziecka. Czy koszmar dziecka trwał od chwili jego narodzin?Policja podjęła działania w związku ze zgłoszeniem, że w jednym z mieszkań na Bemowie ofiarą przemocy ma być zaledwie dwumiesięczne dziecko.W rozmowie z wawainfo.pl potwierdza to stołeczna policja. - Około godziny 14 otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące pobicia dwumiesięcznego dziecka - przekazuje Małgorzata Wersocka z warszawskiego zespołu prasowego policji.

Grupa wandali zamazuje kody QR na hulajnogach elektrycznych
19.03.2022 03:38 Coraz więcej hulajnóg z zamalowanym kodem QR

W Warszawie amatorzy jazdy na hulajnogach elektrycznych zaczynają mieć problem z wypożyczaniem pojazdów. Wszystkie firmy w stolicy borykają się ze zmasowanym atakiem wandali. O co chodzi?Od jakiegoś czasu w sieci aż huczy od zdjęć hulajnóg ze zniszczonymi kodami QR. Mały fragment pojazdu jest z punktu widzenia klienta kluczowy.Wydaje się, że grupa wandali wzięła sobie na cel ograniczenie ilość hulajnóg elektrycznych przemierzających stolicę. Świadkiem jednej z akcji chuliganów był Marek Borkowski, grochowski radny.- Idę sobie spokojnie ulica, a tu jakiś typ na rowerze, podjeżdża [...] i mazakiem zamalowuje kody QR na hulajnogach Bolt - napisał na Twitterze pod koniec lipca Marek Borkowski. Jako dowód zamieścił zdjęcie zniszczonego kodu. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem‼️Idę sobie spokojnie ulica, a tu jakiś typ na rowerze, podjezdza ma rowerze i mazakiem zamalowuje kody QR na hulajnogach @bolt Ciekawe czy to z konkurencji jakiś przedstawiciel fanatyzmu rowerowego 🤔 @wrr_wawa pic.twitter.com/wjvPtHMnCh— Marek Piotr Borkowsk (@BorkowskMarek) July 23, 2021

Tuż obok Sejmu restauracja postawiła na jasny przekaz: ***** *** i Konfederację i Kukiza
19.03.2022 03:38 Zamiast menu napisali pięć gwiazdek, "Konfederację i Kukiza". Od Sejmu dzieli ich kilkanaście metrów

"Bistro Wiejska poleca: ***** *** i Konfederację i Kukiza" - to napis z tablicy restauracji, którą od budynku Sejmu dzieli zaledwie kilkanaście metrów. Zamiast reklamowania najlepszych dań tworzonych przez szefa kuchni Bistro Wiejska umieściło na swojej tablicy wulgarne hasło, które popualrność zdobyło w czasie Strajku Kobiet. Zwrot znowu stał się popularny po środowym głosowaniu w sprawie ustawy medialnej potocznie nazywanej "lex TVN".- Śledziliśmy głosowanie w sejmie i mimo że bistro jest otwarte do 21, zamknęliśmy je dopiero po skończeniu obrad i sami pobiegliśmy pod sejm protestować z ludźmi. I dziś już otwarcie zamiast menu promujemy coś innego - przekazał redakcji WawaInfo Artur Błesnowski z restauracji Bistro Wiejska.Sąsiedzi Sejmu nie ukrywają, że nie są sympatykami frakcji rządzącej. Środowe powtórzone głosowanie sprawiło, że pracownicy chwycili za kredę i zmienili to, co przeważnie można zobaczyć na tablicy przymocowanej na ścianie budynku.

warszawa - polski ład
19.03.2022 03:37 Ratusz liczy, ile straci przez Polski Ład. Trzaskowski: to jedno wielkie oszustwo

Według wyliczeń władz miasta, Warszawa może stracić nawet 1,7 mld zł po wprowadzeniu zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Dokładne dane powinno przedstawić Ministerstwo Finansów. Resort nadal jednak liczy, trzymając samorządy w niewiedzy.Samorządy twierdzą, że Polski Ład przyniesie ogromne straty. Według zapisów w ustawie wyniosą one około 13,5 mld zł rocznie przez kolejną dekadę. Rzecz prosta: jedni stracą mniej, inni – więcej. Jak wygląda to w przypadku konkretnych miast? Nie wiadomo.Nie wiadomo, ponieważ rząd nie dysponuje odpowiednimi wyliczeniami, a Ministerstwo Finansów, jak ustaliło OKO.press, nadal szacuje.

Autobusy Dworzec Centralny
19.03.2022 03:37 Spór w MZA. Związkowcy chcą 800 zł podwyżki

Pięć związków zawodowych kierowców zrzeszonych przy Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie prowadzi spór z zarządem spółki. Postulatem związkowców są podwyżki dla pracowników. Kwota o jaką walczą to 800 zł brutto.- Do dnia dzisiejszego (15 listopada) Zarząd Spółki oraz władze miasta nie przygotowały żadnych propozycji dla pracowników. Tym samym w MZA trwa spór zbiorowy, a pracownicy szykują się do konfrontacji z pracodawcą - czytamy w piśmie przesłanym przez związkowców do Polskiej Agencji Prasowej.Głównym powodem sporu między związkowcami a zarządem MZA jest walka o podwyżki dla kierowców. Wzrost płac miałby zostać podzielony na dwa etapy. Pierwsza podwyżka o 500 zł. od 1 października 2021 roku, a druga w wysokości 300 zł. od 1 stycznia 2022 roku.- Nasze postulaty związane są z galopującą inflacją i wzrostem kosztów utrzymania. Regulamin stał się narzędziem do zarabiania pieniędzy przez zarząd - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA, Adam Cybulski.Jak dodaje Cybulski, zarząd spółki MZA nie przedstawił żadnych propozycji chociaż w minimalnym stopniu zbliżających się do żądań przedstawicieli pracowników.- Wymienione żądania to kropla w morzu problemów, z jakimi w ostatnim czasie borykają się pracownicy MZA oraz niedawno sprzedanego MPT - komentuje Adam Cybulski.Związkowcy zarzucają także zarządowi spółki, utrudnianie prowadzenia zbiorowego sporu - chociażby przez przekazywanie protokołu ze spotkania z dużym opóźnieniem, pomimo tego, że w zasadach prowadzenia rokowań jest wyraźnie napisane, że protokół będzie przedstawiony i podpisywany w dniu spotkania.- W chwili obecnej Związki Zawodowe są gotowe do podpisania protokołu rozbieżności lecz Zarząd Spółki zasłaniając się rozmowa w urzędzie miasta odmawia jego podpisania, twierdząc, że do zakończenia rozmów nie ma pieniędzy na realizację naszych postulatów.W sporze zbiorowym z MZA są: ZZ Kierowców RP przy MZA, NSZZ Solidarność 80, OZZKiM MZA Warszawa, WZZ Sierpień 80 i WZZKRP przy MZA w Warszawie.Dodatkowo kierowcy zrzeszeni w związkach zawodowych planują 24 listopada akcję oddawania krwi.- W ten sposób chcemy wspomóc mieszkańców, naszych pasażerów - dodaje Adam Cybulski.Kierowcom za oddanie krwi przysługują dwa dni wolnego. Czy to oznacza, że 24 listopada kierowcy nie wyjadą na stołeczne ulicę? Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Miejskie Zakłady Autobusowe. - Zarząd Miejskich Zakładów Autobusowych w najbliższych dniach planuje kolejne rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych. Liczymy, że doprowadzą one do osiągnięcia porozumienia we wszystkich dyskutowanych kwestiach. Nie ma żadnego zagrożenia dla normalnego funkcjonowania transportu publicznego - powiedział w rozmowie z wawainfo.pl Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA.

Punkt Szczepień
19.03.2022 03:37 Warszawa otrzyma 1 mln zł za szczepienia. Podkowa Leśna najlepsza w kraju

Warszawa zajęła pierwsze miejsce w rządowym konkursie na "Najbardziej Odporną Gminę" w kategorii duże gminy. Wskaźnik w pełni zaszczepionych osób w stolicy kraju wynosi prawie 69 proc. Ale to nie w Warszawie mamy najlepszy wynik w naszym kraju. Pierwsze miejsce w Polsce zajęła Podkowa Leśna z powiatu grodziskiego, gdzie wskaźnik wyniósł 70,2 proc.Rządowy konkurs, który miał za zadanie zmobilizować samorządowców a także mieszkańców do wzięcia udziału w programie szczepień był podzielony na trzy kategorie w zależności od wielkości gminy.Kategoria: duże gminy (powyżej 100 tys. mieszkańców)Kategoria: średnie gminy (od 30 do 100 tys. mieszkańców)Kategoria: małe gminy (do 30 tys. mieszkańców)W kategorii tych największych zwyciężyła Warszawa z wskaźnikiem zaszczepionych mieszkańców na poziomie prawie 69 proc. Nagrodą była kwota w wysokości 1 mln złotych. Wśród średnich gmin w województwie mazowieckim znalazły się Piaseczno (65 proc.) oraz Pruszków (63 proc.). W najmniejszej z kategorii znalazły się Podkowa Leśna (70,2 proc.), Grójec (56 proc.), Szulborze Wielkie (55 proc.) oraz Przasnysz (55 proc.). W kategorii średnich gmin oraz małych - wyróżnione gminy również otrzymają 1 mln złotych.Wyjątkiem jest Podkowa Leśna, która za zdobycie tytułu "Najbardziej Odporna Gmina w Polsce" otrzyma nagrodę w wysokości dwóch milionów złotych.Dodatkowo w konkursie "Gmina na Medal", w której to zostało nagrodzonych pierwsze 500 gmin, które osiągnęły poziom zaszczepienia na poziomie minimum 67 proc. znalazły się Podkowa Leśna, Raszyn oraz Warszawa. W zamian za osiągnięty wynik gminy otrzymają nagrodę w wysokości 100 tys. zł.Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwił, podziękował gminom ale w szczególności mieszkańcom - za to, że zechcieli się zaszczepić dla dobra swojego i swoich najbliższych.- Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom, którzy zechcieli się zaszczepić dla dobra swojego i swoich najbliższych. Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości osoby niezaszczepione, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Dlatego jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę, ponieważ każda kolejna zaszczepiona osoba chroni nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych - komentuje wyniki Konstanty Radziwił.Wiemy także na co pieniądze z rządowego konkursy wyda Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą walkę z pandemią.- Środki skierujemy między innymi na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną - czytamy we wpisie prezydenta Warszawy.

IKEA Blue City
19.03.2022 03:35 IKEA zamyka sklep w Blue City

Sieć sklepów IKEA zamyka sklep w galerii handlowej w Blue City. To efekt zmian w strategii szwedzkiej firmy. Warszawiacy ostatni raz zakupy w tym punkcie zrobią 12 grudnia.Obiekt zajmujący dwa piętra w centrum handlowym przy al. Jerozolimskich został otwarty w 2018 roku i był swego rodzaju przełamaniem dotychczas utartych schematów jeżeli chodzi o sklepy IKEA. Do czasu otwarcia placówki w Blue City, wszystkie obiekty szwedzkiej firmy były wielkopowierzchniowymi sklepami na obrzeżach miasta m.in. w Jankach oraz na Targówku.- IKEA w Blue City była jednym z pierwszych mniejszych formatów IKEA na skalę światową, którego celem było przetestowanie nowego konceptu sklepu z ograniczoną ofertą, ale zlokalizowanego bliżej klientów, w centrum handlowym. Zgodnie z podejściem firmy do rozwoju oraz w reakcji na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów, niektóre projekty testowe dobiegają końca - informowało biuro prasowe sieci IKEA w lipcu br.Placówka w Blue City ostatni raz otworzy swoje drzwi dla klientów 12 grudnia.- My się wyprowadzamy. Ty korzystasz z okazji. Sklep IKEA w Blue City tylko do 12.12.2021 r - informuje plakat na jednym z przystanków w pobliżu galerii.Po tak krótkim okresie funkcjonowania sklepu w galerii handlowej możemy wnioskować, że nie spełnił on oczekiwań szwedzkiego koncernu.

S7 GDDKiA
19.03.2022 03:35 Zielone światło dla S7 Warszawa-Kiełpin

Główna Dyrekcja Dróg i Autostrad poinformowała o otrzymaniu ostatecznej decyzji środowiskowej dla budowy trasy S7 na odcinku Warszawa-Kiełpin. Otwiera to drogę dla GDDKiA do pozyskania finansowania na realizację inwestycji.Przyszły odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie, ułatwiający dojazd do stolicy od północy, będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. - Trasa o długości około 12,9 km w początkowej części przebiegać będzie po istniejącym śladzie ul. Kolejowej w Dziekanowie Leśnym. Następnie, za węzłem Kolejowa w kierunku Kanału Młocińskiego, zaprojektowana będzie na nasypie - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa GDDKiA.Dalej droga będzie biegła wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego, aż do węzła Wólka Węglowa. Droga przez Bemowo oraz Bielany ma przebiegać pod ziemią dwoma tunelami. - Następnie, za ul. Arkuszową w Warszawie, planowana trasa zejdzie do tuneli - pierwszego o długości około 1000 m i kolejnego o długości około 1100 m. Po wyjściu z tuneli wznosie się ponad teren nad drogą ekspresową S8 - komentuje Tarnowska Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł Generała Maczka, a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł NS. - Oprócz wspomnianych tuneli powstaną również wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe oraz urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne. Wykonawca robót wybuduje również przejścia dla zwierząt i ogrodzenie trasy - dodaje rzeczniczka GDDKiA. Wjazd na trasę S7 będzie możliwy poprzez następujące węzły: Kolejowa, Wólka Węglowa, Generała Maczka, NS (połączenie z Trasą Armii Krajowej S8).Główny Dyrektor Ochrony Środowiska wprowadził zmiany w decyzji środowiskowej w zakresie m.in. lokalizacji zaplecza budowy, przeprowadzenia wycinki drzew i krzewów kolidujących z przyszłą trasą, skontrolowana - przed rozpoczęciem robót - obszaru budowy pod kątem występowania zwierząt, zabezpieczenia drzew w rejonie budowy przed uszkodzeniami czy zapewnia szczególnego nadzoru herpetologa (badacz płazów i gadów).- Harmonogram realizacji odcinka S7 Warszawa-Kiełpin będziemy mogli podać po uzyskaniu środków finansowych. Przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na kolejny etap realizacji inwestycji - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa GDDKiA.

Babcia Straż Miejska
19.03.2022 03:35 90-latka wyszła po zakupy. Gdy zabrakło jej sił, pomogli jej strażnicy miejscy

Pięknym gestem wykazali się stołeczni strażnicy miejscy podczas codziennej służby. Gdy 90-letnia kobieta wyszła po zakupy i zabrakło jej sił - Ci stanęli na wysokości zadania, aby jej pomóc. Jak się później okazało kobieta mieszka sama i nie może liczyć na niczyją pomoc.- Do zdarzenia doszło w poniedziałek 8 listopada, kilka minut przed godziną 13. Strażnicy otrzymali zgłoszenie o starszej pani, która ma problem z poruszaniem - informuje Straż Miejska w Warszawie.Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze zastali starszą panią opartą o ogrodzenie. Usłyszeli od niej, że mieszka w pobliżu, ale musiała wyjść po zakupy, a nie miała kogo poprosić o pomoc.Kobieta nie wymagała pomocy medycznej, więc funkcjonariusze pomogli 90-latce dojść do sklepu. Po zrobieniu zakupów, odprowadzili starszą panią do domu.Starsza pani po drodze opowiedziała, że nie ma żadnej pomocy od rodziny i wszystko musi robić sama. Strażnicy jeszcze tego samego dnia poinformowali o sytuacji 90-latki pracowników ośrodka opieki społecznej, którzy się nią zaopiekuje.

Awaria gazociągu w Warszawie
19.03.2022 03:35 Awaria gazociągu w Warszawie. Ogromne utrudnienia

Awaria gazociągu w Warszawie. W związku z uszkodzeniem rury gazowej, zablokowana jest trasa na moście Śląsko-Dąbrowskim. Tramwaje i autobusy kierowane są na objazdy. Trwa usuwanie awarii. - Doszło do uszkodzenia rury gazowej pomiędzy ul. Ratuszową a ul. Okrzei - poinformowała Gabriela Putyra ze stołecznej policji. Awaria jest już usuwana. W tym czasie zablokowany jest ruch przez most Śląsko-Dąbrowski. Samochody, tramwaje i autobusy skierowano na trasy objazdowe. - W związku z zamknięciem dla ruchu tramwajowego i kołowego trasy mostu Śląsko-Dąbrowskiego, tramwaje linii 4, 13, 20, 23, 26 oraz autobusy linii 160, 190 kierowane są na trasy objazdowe - informował WTP.Tramwaje kursować będą m.in. przez Most Gdański w obie strony. Poniżej prezentujemy galerię z miejsca zdarzenia:

strajk warszawa
19.03.2022 03:35 Awantura na trasie "Marszu dla Izy"

W stolicy trwa przemarsz pod hasłem "Ani jednej więcej". Tysiące osób wyszło na ulice Warszawy, by uczcić pamięć zmarłej ciężarnej z Pszczyny i wyrazić sprzeciw wobec obowiązującego prawa aborcyjnego w Polsce. Pod znajdującym się na trasie marszu Kościołem Świętego Krzyża doszło do awantury.O godzinie 15:30 demonstranci ruszyli spod siedziby trybunału Konstytucyjnego przy ul. Szucha i zaczęli przemarsz w kierunku budynku Ministerstwa Zdrowia, znajdującego się na ul. Miodowej.W trakcie przemarszu, pod Kościołem Świętego Krzyża zebrała się grupa narodowców, która zamierzała bronić świątyni. Jak relacjonują nasi reporterzy, pomiędzy nimi a uczestnikami "Marszu dla Izy" doszło do kłótni. Nie zabrakło ostrych słów i wyzwisk, jednak na razie nie ma informacji o aktach przemocy.Warszawski Marsz dla Izy to nie jedyna demonstracja pod hasłem "Ani jednej więcej", która odbywa się dzisiaj w Polsce. Na ulicę wyszły dziś tysiące Polaków, poruszonych tragedią 30-latki z Pszczyny i jej bliskich.30-letnia ciężarna zmarła w szpitalu, gdy lekarze czekali na obumarcie płodu. Medycy nie podjęli działań najprawdopodobniej w strachu przed konsekwencjami prawnymi, związanymi z obowiązującym obecnie w Polsce restrykcyjnym prawem aborcyjnym.22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o prawie do aborcji embriopatologicznej jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja ta doprowadziła do zerwania obowiązującego od 1993 roku tzw. kompromisu aborcyjnego i zaostrzenia prawa w tym sektorze. 30-letnia Iza z Pszczyny nazywana jest przez niektórych "pierwszą ofiarą" tego wyroku.

Straj Kobiet
19.03.2022 03:34 W sobotę "Marsz dla Izy" w Warszawie.

W sobotę 6 listopada odbędzie się w Warszawie "Marsz dla Izy", który jest następstwem dramatycznych wydarzeń jakie odbyły się w szpitalu w Pszczynie. Lekarze nie zgodzili się na aborcję, pomimo, że kobieta znajdowało się w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu. 30 latka zmarła.- Izabela była w 22 tygodniu ciąży, gdy trafiła do szpitala. Lekarze czekali aż płód obumrze i nie pomogli Izie. Iza mogła żyć. Wystarczyło uwolnić ją od ciąży, która i tak już nie rokowała. Przy bezwodziu nie nastąpi cudowne ozdrowienie ciąży, płód nie ma szans na przeżycie, ale utrzymywanie go w jamie macicy to ryzykowanie życia osoby w ciąży. Zmarła 22 września z powodu sepsy. Iza była mamą, córką, żoną, siostrą, przyjaciółką. Była jedną z nas - piszą na wydarzeniu na Facebooku organizatorzy wydarzenia "Ani jednej więcej! Marsz dla Izy"Marsz wystartuje w Warszawie o godzinie 15.30 spod Trybunału Konstytucyjnego przy al. Szucha. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia - marsz będzie przemieszczał się w kierunku Ministerstwa Zdrowia.- Prawie dobę przed śmiercią pisała do swojej mamy, że boi się o swoje życie. Wtedy nas przy niej nie było, bo ta tragedia działa się w ukryciu. Dziś już wiemy, że , dziś musimy być z rodziną Izy i pokazać solidarność, upamiętnić, wykrzyczeć złość, pobyć razem w złości - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.Pod wydarzeniem podpisały się m.in. takie organizacje jak: Fundacja Feminoteka, Centrum Praw Kobiet, Akcja Demokracja czy Ogólnopolski Strajk Kobiet.Na marszu w Warszawie zapowiedział swoją obecność m.in. przewodniczący Platformy Obywatelskiej - Donald Tusk.- Jutro nie jako polityk, a jako mąż, ojciec i dziadek będę o 15:30 wśród tych wszystkich, którzy wierzą, że możemy z tego mroku wyjść. Jeśli będzie Was tam dużo, to jest nadzieja, że wyjdziemy w stronę światła - powiedział przewodniczący PO."Nie jako polityk. Jako mąż, ojciec i dziadek będę jutro o 15:30 wśród tych wszystkich, którzy wierzą, że możemy z tego mroku wyjść."💬 @donaldtusk o Marszu dla Izy. pic.twitter.com/jXPMEfRTNJ— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) November 5, 2021

Google Street View
19.03.2022 03:33 Moda po warszawsku. Te stylizacje znaleźliśmy na google street view

Czy mieszkańcy stolicy ubierają się modnie? Czy styl warszawiaków wyróżnia się na tle innych miejsc w Polsce? Aby spróbować odpowiedzieć na te pytania wybraliśmy się na wirtualny spacer po charakterystycznych miejscach w Warszawie. Zobaczcie, jakie stylizacje udało się uchwycić kamerom Google Street View. Zapraszamy do galerii!

ANDRZEJ WOZNIAK/AGENCJA SE/East News
19.03.2022 03:33 Na miejscu straż, policja, karetki i śmigłowiec LPR. Wśród poszkodowanych maleńkie, 3-letnie dziecko

Na Czerniakowie doszło do niebezpiecznego wypadku. Dwójka dzieci i jedna osoba dorosła zostały potrącone. Na miejscu już lądował śmigłowiec LPR. Służby prowadzą akcję ratunkową.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Rosnące upały w miastach jak "cichy zabójca". Naukowcy ostrzegają

Zmiany klimatyczne, choć często negowane przez niektórych polskich polityków, są niebezpiecznym faktem. Ich skutki w specyficzny sposób dotykają mieszkańców dużych miast, w tym Warszawy. W jaki sposób możemy ochronić się przed tym "cichym zabójcą"? Naukowcy przedstawiają szereg sposobów zapobiegania rosnącym upałom.Eksperci z Polskiej Akademii Nauk mówią wprost - rosnące temperatury będą przyczyniały się do odnotowywania coraz większej liczby zgonów. Zabetonowane, często źle rozplanowane miasta oraz ich mieszkańcy są szczególnie narażeni na tragiczne skutki zmian klimatycznych.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Ruszył 43. Maraton Warszawski. Zaraz startują kolejne dwa biegi

O godzinie 8:00 wystartował 43. Maraton Warszawski. Kierowcy i piesi muszą przygotować się na utrudnienia. Na trasę wybiegną też uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego i „Biegu na Piątkę”. Już wdrożono pierwsze zmiany w ruchu i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.Jak informuje Warszawski Transport Publiczny, pierwsze zmiany zostały wprowadzone już 24 września. Tymczasowo nie funkcjonują przystanki Boleść 01 i Podzamcze 01. Z ruchu wyłączono Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie oraz Konwiktorska. Objazdami pojechały autobusy linii 118, 178, 185 i 503.

By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80378132
19.03.2022 03:33 Kursowanie linii turystycznych dobiega końca

26 września ZTM wycofuje linie turystyczne ze stolicy. W tym sezonie po raz ostatni zobaczymy między innymi jelcze i ikarusy na trasie linii 100. W sobotę i w niedzielę możemy jeszcze skorzystać z oferty.Ikarusy i jelcze będą kursować ulicami: Marszałkowską, Królewską, Senatorską, Miodową, Świętojerską, Karmelicką, Stawki, Konwiktorską, Wybrzeżem Gdańskim oraz po stronie praskiej: al. “Solidarności”, Targową, al. Zieleniecką, al. Poniatowskiego, a potem Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, ul. Bagatela.

Maraton
19.03.2022 03:33 26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Poważne utrudnienia

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Kierowcy i piesi muszą przygotować się na utrudnienia. Na trasę wybiegną też uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego i „Biegu na Piątkę”. Będą zmiany w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.Jak informuje Warszawski Transport Publiczny, pierwsze zmiany zostaną wprowadzone już 24 września. O godzinie 10:00 nie będą funkcjonowały przystanki Boleść 01 i Podzamcze 01. Od godziny 20:00 z ruchu wyłączone zostanie Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie oraz Konwiktorska. Objazdami pojadą autobusy linii 118, 178, 185 i 503.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Po miesiącach służby rozbiły gang narkotykowy

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 10 osób podejrzanych o wprowadzanie do obrotu narkotyków. Kilkumiesięczna praca służb doprowadziła do zatrzymania dalszej redystrybucji środków odurzających na terenie Warszawy. Jak podało CBŚP w komunikacie, w ubiegłym tygodniu, we wczesnych godzinach porannych kontrterroryści wkroczyli do kilku mieszkań w stolicy miejscowościach ościennych. Zatrzymano 10 osób, które miały wprowadzać do obrotu narkotyki. Po wejściu do mieszkań przeprowadzono przeszukania ze wsparciem psów tropiących. Wykryto porcjowane substancje ukryte w obudowie gaśnicy i w różnych miejscach w piwnicach, najprawdopodobniej były przygotowane do sprzedaży.Gang narkotykowy miał handlować amfetaminą, marihuaną, mefedronem oraz kokainą. Podejrzany o kierowanie grupą już wcześniej był karany za sprzedawanie substancji odurzających. "10 podejrzanym przedstawiono zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Decyzją sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych" - czytamy w komunikacie CBŚP.

Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay
19.03.2022 03:33 Kłęby dymu i trujący zapach na osiedlu, mieszkańcy przerażeni. Na miejscu 4 zastępy straży pożarnej

Kłęby dymu wydobywały się z piwnicy na osiedlu Majdańska. Mieszkańcy czuli zapach spalenizny. Straż pożarna nad ranem ruszyła na miejsce. Do akcji skierowano cztery zastępy.Do zdarzenia doszło 24 września przed godziną 11:00. Jak ustaliliśmy, przy ulicy Majdańskiej 11 ma miejsce akcja policji i straży pożarnej. - Przy ulicy Majdańskiej 11 mieszkańcy wyczuli zapach dymu i spalenizny, wydobywającej się z jednej z piwnic - poinformował nas młodszy kapitan Michał Skrzypa ze stołecznej straży pożarnej.Na miejscu ustalono źródło wydobywania się dymy oraz dokładnie sprawdzono pomieszczenia w piwnicy. - W działaniach udział brały cztery zastępy straży pożarnej. Obecnie na miejscu został już tylko jeden. Sytuacja jest opanowana, zaraz będziemy wracać do koszar - dodał. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Trwa remont systemu sygnalizacji świetlnych. Prace ruszą w kolejnych miejscach

Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą przygotować się na remont systemu sygnalizacji świetlnych oraz infrastruktury drogowej. Prace w poszczególnych rejonach Warszawy będą trwały łącznie do końca roku.W skład prac wchodzi nie tylko wymiana starego okablowania. Wymienione zostaną wszystkie przestarzałe elementy wraz z dołączeniem automatycznej detekcji pieszych, co umożliwi zrezygnowanie z guzików. Spośród 850 skrzyżowań aż na 570 z nich znajduje się sygnalizacja adaptacyjna. Światła dostosowują długość sygnału zielonego do natężenia ruchu, co ułatwia poruszanie się wszystkim uczestnikom ruchu. Zmiany zostaną rozszerzone o kolejne ulice.

Pawel Wodzynski/East News
19.03.2022 03:33 Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

W sobotę pod blokiem, w którym mieszka prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pojawiła się policja. Przyczyną wizyty funkcjonariuszy okazał się sąsiad polityka, który pijany podjechał wynajętym samochodem pod bramę osiedla, a następnie niemalże tracąc równowagę wszedł do budynku.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Nie żyje mężczyzna, który oddał strzał pod biurem Morawieckiego

Jak informuje TVN Warszawa, 94-letni mężczyzna, który zranił się w głowę zmarł chwilę po dowiezieniu go do szpitala. Doniesienia potwierdził Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej Policji.Do zdarzenia doszło 18 września, tuż po godzinie 11 przy Alejach Ujazdowskich, obok Białego Miasteczka. W trakcie konferencji prasowej medyków rozległ się dźwięk strzału. Mężczyzna z obrażeniami twarzy został pilnie przewieziony do szpitala. Tuż po godzinie 12:00 TVN Warszawa potwierdziło doniesienia o śmierci 94-latka. - Szanowni Państwo, niestety pacjent nie żyje. Nadal prosimy o zachowanie wstrzemięźliwości w kreowaniu niepotwierdzonych informacji - potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Szanowni Państwo, niestety pacjent nie żyje. Nadal prosimy o zachowanie wstrzemięźliwości w kreowaniu niepotwierdzonych informacji.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 18, 2021 W wyniku zdarzenia nikt z uczestników protestu nie odniósł obrażeń. Policja zaprzecza, by do obrażeń doszło poprzez użycie broni palnej. Wskazano na użycie środków pirotechnicznych. Komitet Protestacyjny Białego Miasteczka wydał oświadczenie chwilę po zdarzeniu. - Dźwięk strzału przerwał konferencję Białego Miasteczka. Udzieliliśmy mężczyźnie natychmiastowej pomocy. Mężczyzna trafił do szpitala - informował Piotr Pisula. - Dziękujemy medykom z Białego Miasteczka za natychmiastową reakcję i udzielenie pomocy. Policja, która również zareagowała natychmiast, ustala, co dokładnie się wydarzyło. W związku z zaistniałą sytuacją rezygnujemy z realizowania dzisiejszego programu Miasteczka - dodawał.

Warszawa
19.03.2022 03:33 Komitet Protestacyjny Białego Miasteczka wydał oświadczenie ws. strzału pod KPRM

Komitet Protestacyjny Białego Miasteczka zwołał konferencję prasową po incydencie pod biurem Mateusza Morawieckiego. Medycy potwierdzają, że doszło do oddania strzału. Powiedzieli, co dokładnie wydarzyło się przy Alejach Ujazdowskich.Udało nam skontaktować się ze świadkiem zdarzenia, który poinformował nas, że najprawdopodobniej mogło dojść do próby samobójczej. Mężczyzna miał zostać ranny w twarz, wywołując u siebie poważne obrażenia.

PGE Narodowy
19.03.2022 03:33 Ed Sheeran w PGE Narodowym. Podano datę koncertu

Ed Sheeran zagra koncert na PGE Narodowym 22 sierpnia 2022 roku. "+-=÷ x Tour" stanowi promocję najnowszego albumu muzyka "=". "Trasa Matematyczna" rusza 28 kwietnia w irlandzkim mieście Cork. Gwiazdor ostatni raz gościł w stolicy kraju, w 2018 roku, gdzie zagrał dwa koncerty. Album solowy "=" ujrzy światło dzienne 29 października. Sprzedaż biletów ruszy 18 września. Sheeran wystąpi na okrągłej scenie, otoczony przez publiczność.

Warszawa
19.03.2022 03:32 Pierwsze skutki nowego prawa drogowego. Coraz mniej ofiar

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydało analizę w sprawie skuteczności zmian w przepisach ruchu drogowego. Uprzywilejowanie pieszych i ograniczenie prędkości przyniosło oczekiwane efekty.Od 1 czerwca w ruchu drogowym obowiązuje bezwzględne pierwszeństwo pierwszego wobec każdego pojazdu poza tramwajem. Niezależnie od pory dnia w obszarze zabudowanym nie można przekraczać prędkości 50 kilometrów na godzinę.Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS zweryfikowało skuteczność regulacji. Przeanalizowano wypadki w czerwcu, w latach 2018-2021. Liczba ofiar śmiertelnych, zabitych na przejściach, spadła z 12 zabitych w 2018 roku do 5 zabitych w 2021 roku.

Piotr Molecki/East News
19.03.2022 03:32 Jedziesz na rowerze, a tu nagle słup albo koniec ścieżki. Warszawiacy pokazali absurdy z jakimi muszą zmagać się rowerzyści

Choć w Warszawie nie brakuje ścieżek rowerowych, to ich usytuowanie i połączenie pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze i Zielone Mazowsze postanowiły zorganizować akcję Rowerowe Absurdy, która ma na celu zwrócenie uwagi urzędników na ewidentne buble oraz brak spójności infrastruktury rowerowej w Warszawie. Dzięki głosom mieszkańców powstała mapa warszawskich absurdów rowerowych utrudniających bezpieczną jazdę po mieście. Na ich podstawie organizacje opracowały raport wraz z rekomendacjami rozwiązań, który został już przekazany do miasta.

wypadek
19.03.2022 03:32 Tragedia w Warszawie. Nie żyje jedna osoba, druga walczy o życie

W Warszawie doszło do śmiertelnego wypadku przy ulicy Zwoleńskiej 84. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów jedna osoba została przewieziona do szpitala, a u drugiej stwierdzono zgon. Jak informuje tvn24.pl, do zdarzenia doszło 11 września, o godzinie 17:33. Przy ulicy Zwoleńskiej, w pobliżu Biegunowej zderzyły się dwa samochody. Kierowcy bmw i opla wieźli pasażerów.