Narodowy Spis Powszechny 2021. Punkty spisowe w Warszawie czynne także w soboty
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zbliża się do końca. W związku z tym przez dwie najbliższe soboty - 11 i 25 września, warszawskie urzędy dzielnicowe będą otwarte dla mieszkańców, którzy chcieliby jeszcze się spisać, a nie mieli wcześniej na to czasu. Warto pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej na terytorium Polski. Za brak udziału grożą grzywny. Aby uniknąć kary, należy wziął udział w spisie do końca września. Za brak spisu grozi grzywna w wysokości nawet 5 tys. zł.
Spis Powszechny 2021. Urzędy czekają na Warszawiaków
We wszystkich urzędach dzielnic punkty spisowe działają od poniedziałku do piątku. Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców Prezydent m. st. Warszawy i zarazem Gminny Komisarz Spisowy podjął decyzję o otwarciu punktów w dodatkowe dni. Chodzi o dwie najbliższe soboty, 11 i 25 września. Punkty będą działać w godzinach 9.00-13.00. Wykaz punktów spisowych można znaleźć na stronie BIP Urzędu m.st. Warszawy. Warto pamietać, że obowiązek spisowy można wypełnić również telefonicznie, dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99.
Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca września. Jaki jest cel spisu? Przede wszystkim zebranie informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Jak podaje wydział prasowy m. st. Warszawy dotychczas w stolicy spisało się już ponad milion osób, co daje ponad 60 proc. wykazu osobowego.
Spis Powszechny 2021. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę
Jednak nadal wiele osób odkłada ten obowiązek bądź buntuje się przeciwko niemu. Warto jednak mieć w głowie to, że im dłużej będziemy zwlekać, tym większa szansa na stres i problemy związane z logowaniem do aplikacji spisowej lub połączeniem z infolinią na koniec września, gdy z pewnością wiele osób zabierze się za spis na ostatnią chwilę.
“Myślenie, że spis mnie nie dotyczy to błąd. Spis powszechny jest obowiązkowy dla każdego. Odbywa się on zaledwie raz na dziesięć lat. Wypełnienie formularza trwa kilka minut” - czytamy na stronie miasta.
Spis Powszechny nie powstał też po to, żeby kontrolować i śledzić obywateli - to mit, tak samo jak to, że szczepionki są szkodliwe. Informacje pozyskane w spisie są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, dzięki którym w spisie danych będą dzielone środki finansowe i podejmowane decyzje na temat dostosowania usług publicznych do potrzeb lokalnych społeczności, m.in. w zakresie infrastruktury i opieki zdrowotnej, edukacji przedszkolnej i szkolnej, działalności placówek bibliotecznych, transportu, uruchamiania programów wsparcia dla bezrobotnych, osób starszych, a także wykluczonych cyfrowo.
Warto więc o tym pamiętać - Narodowy Spis Powszechny ma pomóc Polakom, a nie na odwrót.
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.
Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:
Kierował autobusem na lekach uspokajających i bez snu, spowodował wypadek. Grozi mu 8 lat więzienia
Zderzenie czterech aut na S8. Utrudnienia potrwają nawet kilka godzin
Żona ukryła przestępcę w szafie, wspólnik figurował jako zmarły. Dwóch oszustów już zatrzymanych
źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: wawainfo.pl