wawainfo.pl > Warszawa

Warszawa

Warszawa - stolica Polski

gotowanie
25.02.2024 12:56 Gdzie szukać przepisów kulinarnych?

Dla coraz większej rzeszy ludzi gotowanie jest nie tylko szarą codziennością i fizjologiczną koniecznością – to także forma kreatywnego i pożytecznego spędzenia czasu, gdzie sztuka łączy się rozrywką. Osobiste testowanie nowych przepisów, przekraczanie granic i łamanie konwenansów, przy jednoczesnym osiąganiu przepysznych rezultatów to dla wielu hobby stanowiące sens życia. Trudno byłoby im jednak je realizować, gdyby nie dostępność właściwych przepisów. Gdzie szukać najlepszych przepisów kulinarnych? Na co zwracać uwagę przy kupnie produktów spożywczych?

Warszawa
25.02.2024 12:51 Wiadomości z Warszawy – gdzie najlepiej ich szukać?

Zarówno dynamika bieżących wydarzeń na świecie, jak i wrodzona, ludzka ciekawość powodują, że zależy nam – jako aktywnym członkom społeczeństwa – na stałym dostępie do sprawdzonych źródeł informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Jednym z takich źródeł może być internet. Gdzie najlepiej szukać wiadomości z Warszawy, Polski i świata? Skąd czerpać informacje o konkretnych obszarach tematycznych i czego się wystrzegać?

dziecko
25.02.2024 12:46 Najpopularniejsze imiona w Warszawie

Nadchodzące narodziny dziecka to czas wielkich przygotowań. Przyszli rodzice muszą się jednak skupić nie tylko na kwestiach praktycznych, ale również na aspektach rangi niemalże duchowej – koronnym z nich jest oczywiście wybór imienia dla dziecka, które pozostanie z nim do końca życia. Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla dziecka? Jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci w Warszawie?

dentystka
19.02.2024 14:49 Kiedy warto rozważyć wszczepieniu implantu zębowego?

Implanty zębowe, będące rewolucją w dziedzinie stomatologii, są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących trwałej i estetycznej opcji uzupełnienia braków w uzębieniu. Charakteryzują się one niezwykłą stabilnością i wytrzymałością, co przekłada się na komfort i pewność użytkowania. Dzięki implantom pacjenci mogą cieszyć się pełnym, naturalnym uśmiechem oraz bez problemów spożywać różnorodne pokarmy. Różnorodność rodzajów implantów dostępnych na rynku pozwala na dopasowanie idealnego rozwiązania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Jakie zatem są główne typy implantów zębowych stosowane w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych?

None
08.12.2023 18:01 Kontenery na gruz Warszawa

Duży remont mieszkania, przebudowa domu, rearanżacja ogrodu, czy opróżnianie strychu lub piwnicy to typowe sytuacje, które generują znaczne ilości odpadów. Często są to odpady specjalne jak gruz budowlany, ziemia, stare meble, czy zużyty sprzęt elektroniczny, które nie nadają się do zwykłych pojemników na odpady komunalne. Teoretycznie, takie odpady można dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), ale w praktyce może to wiązać się z trudnościami.Alternatywą jest wynajem kontenera na gruz, który jest wygodniejszym rozwiązaniem. Warto zastanowić się, gdzie w Warszawie można zamówić taki kontener na śmieci.

laptop
06.11.2023 20:04 Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa?

Zakup laptopa to dla wielu osób poważna inwestycja. Dlatego, aby sprzęt taki służył nam przez wiele lat i umożliwiał efektywną pracę, naukę lub korzystanie z rozrywek, powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Dla osób niezorientowanych w temacie notebooków dobór idealnego modelu i analiza wszystkich parametrów technicznych takich urządzeń może stanowić niemałe wezwanie. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas kupna takiego sprzętu. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptopa? Podpowiadamy.

portal
11.10.2023 08:13 N69.pl uhonorowany nagrodą Xbiz 2023 - Najlepszy sklep erotyczny w Europie

Erotyka powoli przestaje być temat tabu. Coraz więcej osób chce czerpać radość z seksu, nie boi się o tym mówić, chętnie sięga po gadżety, podnoszące temperaturę w sypialni. Odkrywanie i pielęgnowanie swojej seksualności jest to kluczem do pełnego i satysfakcjonującego życia. Obecnie dużą popularnością cieszą się sklepy erotyczne, które oferują szeroki wybór produktów, zwiększających satysfakcję seksualną. Czym powinien wyróżniać się dobry sklep erotyczny? Co oferuje swoim klientom? Sklep z akcesoriami erotycznymi - co oferuje?

Naprawa iPhone'a
25.08.2023 22:28 Problem z iPhone’em? Oto, gdzie go naprawisz w Warszawie

W dzisiejszym dynamicznym świecie niezawodny smartfon stał się naszym nieodłącznym towarzyszem. Dla fanów marki Apple, iPhone stanowi kwintesencję elegancji, wydajności i innowacyjności. Jednak nawet te urządzenia najwyższej klasy mogą ulec usterkom lub uszkodzeniom, narażając nas na frustrację. W takich chwilach, niezastąpiony okazuje się sprawdzony serwis, który potrafi szybko i sprawnie naprawić naszego iPhone'a. Dla wszystkich, którym zależy na profesjonalnym podejściu oraz rzetelnej naprawie, istnieje adres godny zaufania - serwis AppleHome. 

Rolety Tax and Trade
24.08.2023 16:32 Czym się kierować wybierając rolety - Warszawa?

Są estetyczne i niezwykle funkcjonalne. Przybliżamy, jakie są najważniejsze czynniki podczas zakupu rolet do kuchni, salonu, sypialni. Gdzie zamówić rolety na wymiar w Warszawie?

blue-optic-fiber-with-ethernet-cables-laptop
08.11.2022 19:15 Internet Warszawa - najlepsze oferty Internetu w stolicy

Warszawa to miasto z bardzo rozbudowaną ofertą Internetu. Na terenie stolicy działają wszyscy ogólnopolscy i wielu lokalnych dostawców. Z jednej strony sprawia to, że w Warszawie możemy liczyć na szybki Internet w dobrej cenie. Ilość dostępnych opcji może jednak utrudniać wybór. Jaki Internet wybrać w Warszawie? Jakie są dostępne możliwości? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

straż miejska
17.06.2022 02:02 Patrol strażników miejskich udaremnił kradzież pieniędzy z automatów myjni samochodowej na Białołęckiej

W piątek po prawej stronie Wisły doszło do scen niczym z amerykańskiego filmu. Strażnicy miejscy przyłapali złodziei kradnących monety z automatów na myjni samochodowej przy Białołęckiej. Na widok strażników mężczyźni zaczęli uciekać, rozsypując za sobą drobniaki.O 4:40 nad ranem w piątek rozpoczęła się nietypowa interwencja stołecznych strażników miejskich. Podczas patrolu po prawej stronie Wisły funkcjonariusze dostrzegli dwie podejrzane osoby.Kręciły się one przy automatach myjni samochodowej przy Białołęckiej. Szybko ustalono, że są to złodzieje, którzy otworzyli maszyny i wybierają z ich środka pieniądze.- Dwójka zamaskowanych ludzi dobierała się do zasobników na monety samoobsługowych urządzeń. Na widok strażników rabusie rzucili się do ucieczki - przekazali warszawscy strażnicy. Wtedy akcja przybrała hollywoodzkiego tempa.

Burza
15.06.2022 02:02 GRZYB nad Warszawą. Ogromna nawałnica nadciąga do stolicy

Burza zmierza nad Warszawę. Grzmi już w Piasecznie, Garwolinie i Otwocku. Front przesuwa się w kierunku stolicy. Należy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa i nie wychodzić z domu.Nad Warszawą widać już wysoką chmurę w kształcie grzyba. ZOBACZ WIDEO:">

Kampinoski Park Narodowy
19.03.2022 03:39 Nietypowy wypadek w Kampinoskim Parku Narodowym. Rowerzysta zmarł przez uderzenie w drzewo

Nowy Dwór Mazowiecki: rowerzysta uległ dziwnemu wypadkowi w Kampinowskim Parku Narodowym. Wjechał w drzewo. Jego życia nie udało się uratować. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do wypadku.Mężczyzna był jeszcze reanimowany, ale nie udało się mu pomóc.

Warszawa
19.03.2022 03:39 Już 20 czerwca Warszawa przyzna 14. Nagrodę Literacką

Już 20 czerwca Warszawa będzie przyznawać 14. Nagrodę Literacką. Wyróżnione 12 publikacji będzie można znaleźć w stołecznych bibliotekach. Wydarzenie odbędzie się na pokładzie literackiej barki. Publiczność będzie mogła gromadzić się na Bulwarach Wiślanych. Nagrody Literackie m.st. Warszawy są przyznawane od 2008 roku, jednak historia inicjatywy sięga 1926 roku. Zwycięzca będzie mógł liczyć na organizację wydarzeń popularyzujących literaturę. Mowa między innymi o czytaniu książek online, czy też organizacji konkursów w mediach.

Boję się o ostatnią kobietę
19.03.2022 03:39 "Boję się o ostatnią kobietę". Joanna Bociąg zabrała nas w podróż do świata niedopowiedzeń

Autorka wpisuje się w ten nurt poezji współczesnej, który czerpie z języka potocznego i nie chce innych literackich fug, cegieł czy gipsów niż doświadczenie codzienne.Debiutancką książkę poetycką Joanny Bociąg czyta się szybko, bo i wiersze krótkie. Niech ta oszczędność w formie nas jednak nie zmyli. To tom pełen niedopowiedzeń i przemilczeń, a wiersze, choć byty – jak wiadomo – osobne, tworzą tu spójną, wielowątkową historię. "Z życia, również gatunków", Marcin Orliński (Joanna Bociąg, Boję się o ostatnią kobietę, Łódź 2020)Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa. Z wielu pojawiających się w tym tomie wątków wymienię – z przyczyn ekonomicznych – dwa: relacje międzyludzkie i ekologia. Ojciec, który się wyprowadził i założył nową rodzinę, pojawia się już w utworze otwierającym tom, co nie tylko nakreśla zakres tematyczny książki, ale również ustawia czytelnika: oto już nie ma tego, który mógłby być figurą źródła czy centrum. Odbiorca wchodzi w świat konstruowany za pomocą wyrazistych i zwięzłych opisów – tu stosunki rodzinne, tam rozbity nos, no i tajemnicza „ostatnia kobieta” z tytułu – czy to nawiązanie do filmu Marca Ferriniego lub powieści Kei Millera?

Zakłady holenderskie
19.03.2022 03:39 "Zakłady holenderskie" - najczystsza poezja w wydaniu Radosława Jurczaka

Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.Kosmos silniejszego - Marcin Orliński (Radosław Jurczak, Zakłady holenderskie, Biuro Literackie 2020) To druga książka poetycka Radosława Jurczaka, autora obsypanego nagrodami tomu Pamięć zewnętrzna. Tym razem poeta kreśli mroczną wizję przyszłości, w której ludzkość kolonizuje kosmos, a świat – jeszcze bardziej niż dziś – zorganizowany jest wokół technologii („Ach, jakże kiełkują na żywo sadzonki reflektorów”) i bezwzględnych reguł kapitalizmu („Komu na własność oddech, a komu powietrze?”). Do rzeczywistości chłodnych liczb i algorytmów odnosi się zresztą sam tytuł – „zakład holenderski” jest pojęciem z dziedziny epistemologii i teorii prawdopodobieństwa.To poetyka, w której na równi z szukaniem literackich syntez, liczy się wchodzenie z butami do ogrodu języka, rozkopywanie równych grządek zostawionych przez poprzedników, eksperymentowanie. Zakłady holenderskie są szalenie intertekstualne, pełne cytatów, kryptocytatów i nawiązań, od Jana Kochanowskiego poprzez Nilsa Bohra (fizyka) i Alana Turinga (informatyka) aż po młodych poetów, rówieśników autora, co wydaje się nie bez znaczenia – oto Jurczak wskazuje twórców, których ceni, ale też daje znać, że ważny jest dla niego horyzont pokoleniowego doświadczenia. Umie więc ów znajomy Kasandry operować nie tylko językiem uznawanym tradycyjnie za poetycki (a umie wspaniale, proszę choćby zwrócić uwagę na zastosowane w tym tomie powtórzenia czy antropomorfizmy), ale także właśnie strukturami formalnymi, logicznymi, które przypisujemy zwykle dyskursowi naukowemu. Poeta zderza ze sobą te języki, pozwala im ze sobą dialogować i nawzajem się znosić, dzięki czemu z rozoranej ziemi zer i jedynek wyrastają fosforyzujące kiełki najczystszej poezji.

Pod Słońcem
19.03.2022 03:39 "Pod słońcem" - Julia Fiedorczuk ożywiła nasze wspomnienia, doświadczenia i emocje

Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.W trybach historii, Patrycja Pustkowiak (Julia Fiedorczuk, Pod słońcem) Julia Fiedorczuk w powieści „Pod słońcem” opisuje złożone losy ludzi zarazem zagubionych w codzienności, jak i wrzuconych w tryby wielkiej, XX-wiecznej historii, a jej czułe spojrzenie ocala każde pojedyncze istnienie od zapomnienia. Olga Tokarczuk w swoim słynnym eseju „Czuły narrator” pisała tak: „Tworzenie opowieści jest niekończącym się ożywianiem, nadawaniem istnienia tym wszystkim okruchom świata, jakimi są ludzkie doświadczenia, przeżyte sytuacje, wspomnienia. Czułość personalizuje to wszystko, do czego się odnosi, pozwala dać temu głos, dać przestrzeń i czas do zaistnienia i ekspresji”. Wydaje się, że Julia Fiedorczuk jest pisarką, która doskonale wpisuje się w program twórczy noblistki. „Pod słońcem” to powieść, która jest właśnie czuła, jeśli – znów sięgając do słów laureatki najważniejszej na świecie nagrody literackiej – rozumieć, że: „Czułość jest głębokim przejęciem się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu”. Fiedorczuk, nominowana do Nike autorka, w swojej rozpiętej między I wojną światową, a współczesnością, po części historycznej, po części psychologicznej powieści przygląda się małomiasteczkowej społeczności ziem wschodnich. Jest wśród nich małżeńska para Miszka i Miłka, dziwaczny nauczyciel Franciszek czy zagadkowa, spacerująca nago po polach Marianna – do każdej z tych postaci Fiedorczuk podchodzi bardzo blisko, przypatrując się jej z wielką wrażliwością i drobiazgowością. Podobno pamięć poetów działa inaczej – wyczulona jest na fakturę ubrania, smak, kolor, chwilę, w której zdarzyło się coś ważnego, czego nikt inny nie zauważył – powieść Julii Fiedorczuk, wszak cenionej poetki, to potwierdza. Z takich okruchów codzienności buduje rzeczywistość swoich bohaterów, kontrastując ją z brutalnymi trybami historii i w ten sposób wyciąga ich losy z niebytu. Zresztą losy nie tylko ludzkie, bo ważnym bohaterem tej po części baśniowej książki jest też przyroda. To powieść, w której nawet rośliny są „natrętnie żywe”, a okrucieństwo historii nie oszczędza i zwierząt. „Tyle jest rzeczy do przeżycia” – myśli jeden z bohaterów. – „Tyle wszystkiego na świecie do oglądania, dotykania, słuchania”. Autorka „Pod słońcem” nie zapomina o tym nawet na chwilę, mimo że nie odwraca oczu od traumatycznych czy wojennych doświadczeń. Może i powieść Fiedorczuk podejmuje tropy już przez polską literaturę oswojone, ale czułego oka narratora nigdy dość, szczególnie w czasach narcyzmu kiedy króluje inne spojrzenie. Warto powtórzyć tę podróż przez ludzkie losy i meandry XX-wiecznej historii.

wazne (1)
19.03.2022 03:39 Strajk pielęgniarek i położnych przed Sejmem. "Dzień testu wiarygodności polityków"

Około godziny 11:00 rozpoczął się protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem. Zorganizowana 15 czerwca manifestacja odbywa się pod nazwą "Dzień testu wiarygodności polityków".Protest medyków rozpoczął się przed budynkiem Sejmu we wtorkowe przedpołudnie. W strajku udział biorą m.in. pielęgniarki, pielęgniarze i położni zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych, podaje Interia.Na ulice Warszawy wyszli również współpracujący z FZZ farmaceuci, lekarzy, fizjoterapeuci, diagności czy ratownicy medyczni.

Najlepsze miasto świata
19.03.2022 03:38 Grzegorz Piątek, "Najlepsze miasto świata". Recenzja Piotra Bratkowskiego

Z miłości do miasta Na warszawskich Sielcach, o rzut kamieniem od reprezentacyjnej ulicy Belwederskiej, stały tzw. sławojki. Ustawiały się do nich długie kolejki lokatorów okolicznych, pozbawionych kanalizacji ruder. Tak wyglądała rzeczywistość miasta, które do dziś, przez tych, którzy lubią sentymentalne mity, bywa nazywane Paryżem Północy. Chaos urbanistyczny odbijał dramatyczne kontrasty społeczne przedwojennej Polski.O tym kontekście warto pamiętać, przystępując do lektury „Najlepszego miasta świata”. Grzegorz Piątek opowiada w swojej książce o ludziach tworzących działające w latach 1944- 1949 Biuro Odbudowy Stolicy. O urbanistach i architektach, którym przyszło działać w czasach fatalnych, ale dla wizjonerów i marzycieli wymarzonym.Stanęli bowiem przed bezprecedensową szansą: zbudowania na gruzach zrujnowanej Warszawy nowego miasta. Niemal od zera. Piątek rozprawia się z mitem BOS jako przybudówki komunizmu, realizujących zadanie przełożenia jego ideologii, wedle sowieckich wzorów, na kształt domów i wygląd ulic. Mit ten kształtował się zresztą niemal na bieżąco: przecież Leopold Tyrmand już w 1954 roku pisał o Warszawie „padającej pod obuchem odbudowy”.Autor „Najlepszego miasta świata” pokazuje jednak, że nowy system polityczny dał architektom i urbanistom niezwykłą szansę, ale zarazem stanowił dla nich ograniczenie, a nawet zagrożenie. Pokazuje też, że w Biurze spotkali się ludzie najrozmaitszych przekonań: połączyła ich miłość do miasta, miasta w dużej mierze jedynie wyobrażonego. Bo idei BOS nigdy nie udało się do końca zrealizować, nie tylko ze względu na nadciągającą nad to miasto najczarniejszą noc stalinowską. Z tych niedokończonych idei wyłoniło się miasto nie budzące zachwytów. Gdzie tam mu było do niezniszczonego przez wojnę Krakowa. Ale to właśnie w Krakowie, o rzut kamieniem od Plant, jeszcze w 1989 roku bywałem w mieszkaniu ze sławojką w podwórzu. Zaś jeśli idzie o Paryż Północy – w latach 60. XX wieku Warszawa miała wyższy procent mieszkań z łazienką i kanalizacją niż przepiękna stolica Francji. Grzegorz Piątek, Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, Wydawnictwo WAB 2020 - Piotr Bratkowski.

Basen
19.03.2022 03:38 Żeby dostać się na basen, trzeba czekać godzinę w upale. Jak wygląda sytuacja na warszawskich kąpieliskach?

Ogromne kolejki mimo upałów przy warszawskich kąpieliskach. Na wejście do parku wodnego w Powsinie trzeba czekać około godziny. Ratownicy zaś ostrzegają, że Wisła nie jest dobrym miejscem do kąpieli. W taką pogodę należy szczególnie uważać na przegrzanie i pić dużo wody, szczególnie stojąc w tak długich kolejkach.

Ogród Botaniczny
19.03.2022 03:38 Olbrzymi okaz w ogrodzie botanicznym. Dziwidło zachwyca po raz drugi

Imponujących rozmiarów kwiatostan ponownie zachwyca w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziwidło różowe zakwitło w stolicy.Stołeczny ogród botaniczny cieszył się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem za sprawą kwitnącego Dziwidła Olbrzymiego. Roślina o niecodziennych kształtach zakwitła po raz pierwszy w Polsce w połowie czerwca. Jak podaje gazeta.pl, Ogród Botaniczny, w związku z ogromnym zainteresowaniem kwitnieniem dziwidła olbrzymiego, uruchomił nawet na swojej stronie transmisję online, dzięki której można "podglądać na żywo" wyjątkową roślinę, a sam ogród był otwarty wyjątkowo do północy.

Mozart 2021
19.03.2022 03:38 Kolejny miesiąc z Mozartem. Zaczyna się Mozart 2021

Już 3 lipca zainaugurowany zostanie Mozart 2021 organizowany przez Polską Operę Królewską. W jego ramach przez niemal cały miesiąc odbywać się będą koncerty jego muzyki i opery. Należy się spieszyć, zostało bardzo niewiele biletów!

Warszawa
19.03.2022 03:38 Skutki nawałnicy w Warszawie. Awaria prądu i zalane ulice

Skutki burzy w Warszawie widać zarówno na drogach, jak i w domach. Zalane zostały główne węzły warszawskiego ruchu, a w niektórych mieszkaniach nastąpiła przerwa w dostawach prądu. Awarie są w tej chwili naprawiane, a ruch - udrażniany. Na bieżąco w całym mieście działa straż pożarna. Ze względu na stosunkowo niską liczbę zgłoszeń, większość z nich udaje się rozwiązać szybko i bez problemów.

Bemowo
19.03.2022 03:38 Mieszkania za 2 tys. za metr w Warszawie? Nowy plan Ratusza

Mieszkania za 2 tys. zł za metr w Warszawie? To kolejne projekty ratusza dot. formuły TBS, czyli najmu długotrwałego, w którym najemcy płaczą bardzo niski czynsz. To kolejne tego typu budownictwo powstające na terenie Warszawy.Tym razem kolejne TBS-y wybudowane zostaną na Bemowie.

Uczniowie
19.03.2022 03:38 Aż 2,5 tys, uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Trwa rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych

Aż 2,5 tys. absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do żadnej ze placówek, spośród tych, które wybrali. Rekrutacja wciąż trwa.Wywieszono już pierwsze listy. Teraz czas na "ruch świadectw".

Canaletta
19.03.2022 03:38 Wiadomo, co stanie przy ul. Canaletta. Firma dostała już pozwolenie

Wiadomo już, co stanie przy ul. Canaletta 4. Na miejscu zburzonego biurowca z czasów PRL pojawi się hotel. To nie pierwsza podobna inwestycja właściciela hotelarskiej sieci Puro.Już wcześniej firma postawiła w Warszawie hotel na miejscu zburzonego biurowca. Teraz inwestor przedstawił swoje najnowsze plany.

AGENCJA SE/East News
19.03.2022 03:38 W sobotę odbędzie się 30. Bieg Powstania Warszawskiego. Przez Warszawę przejedzie też Masa Powstańcza

Warszawa: na sobotę 7 sierpnia planowane są spore utrudnienia w ruchu. Powodem jest wydarzenie, które odbywa się jedynie raz w roku. Kulminacja nastąpi w godzinach wieczornych. O co chodzi?Nie ulega wątpliwości, że w ten weekend w Warszawie będzie się działo. Nie wszyscy bedą jednak z tego zadowoleni.Tylko na sobotę 7 sierpnia zaplanowane są dwie duże imprezy. Wydarzenia są bezpośrednio związane z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.