wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Kiedy warto rozważyć wszczepieniu implantu zębowego?
redakcja info
redakcja info 19.02.2024 14:49

Kiedy warto rozważyć wszczepieniu implantu zębowego?

dentystka
materiał partnera

Implanty zębowe, będące rewolucją w dziedzinie stomatologii, są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących trwałej i estetycznej opcji uzupełnienia braków w uzębieniu. Charakteryzują się one niezwykłą stabilnością i wytrzymałością, co przekłada się na komfort i pewność użytkowania. Dzięki implantom pacjenci mogą cieszyć się pełnym, naturalnym uśmiechem oraz bez problemów spożywać różnorodne pokarmy. Różnorodność rodzajów implantów dostępnych na rynku pozwala na dopasowanie idealnego rozwiązania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta. Jakie zatem są główne typy implantów zębowych stosowane w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych?

Co to są implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne to zaawansowane rozwiązania w dziedzinie odnowy uzębienia, stanowiące fundament dla trwałej odbudowy zębów. Są to specjalnie zaprojektowane śrubki, zwykle wykonane z tytanu, implantowane chirurgicznie w kości szczęki lub żuchwy, które pełnią funkcję sztucznego korzenia zęba. W procesie osteointegracji, trwającym zazwyczaj kilka miesięcy, implant zrasta się z tkanką kostną, stając się stabilną podstawą dla przyszłej odbudowy protetycznej. Po zakończeniu tego procesu, na implant montuje się łącznik oraz koronę zębową, starannie dobieraną tak, aby idealnie komponowała się z naturalnymi zębami pacjenta zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Oprócz koron, implanty mogą służyć jako oparcie dla mostów protetycznych lub jako element stabilizujący protezy ruchome, co znacząco zwiększa ich funkcjonalność i komfort użytkowania.

Do czego służą implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne służą jako zaawansowane i komfortowe rozwiązanie w odbudowie brakujących zębów, oferując wiele korzyści zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie naturalnych zębów zaraz po ich utracie, co zapobiega problemom związanym z zanikiem kości szczęki lub żuchwy. Taki zanik kości może prowadzić do deformacji łuku zębowego, co negatywnie wpływa na wygląd twarzy i może przyspieszać proces utraty kolejnych zębów.

Implanty zębowe są także idealnym rozwiązaniem do osadzenia mostów protetycznych, eliminując potrzebę szlifowania sąsiednich zdrowych zębów, co jest wymagane przy tradycyjnych mostach. Dzięki swojej stabilności i trwałości, implanty zapewniają pełną funkcjonalność w codziennym życiu, umożliwiając swobodne żucie pokarmów oraz naturalne mówienie. Dodatkowo, protezy i mosty osadzone na implantach charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością i stabilnością, co przekłada się na długotrwały komfort i satysfakcję pacjentów.

Rodzaje implantów stomatologicznych

Istnieje kilka rodzajów implantów stomatologicznych, które różnią się materiałem wykonania oraz szybkością osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Oto najważniejsze rodzaje implantów:

 1.  Implanty tytanowe:
  1. Wykonane z tytanu, materiału o wysokiej trwałości.
  2. Srebrnoszary kolor.
  3. Wysoka kompatybilność z kością, co pozwala na stosowanie ich u większości pacjentów bez ryzyka skutków ubocznych.
  4. Szybka integracja z kośćmi, co sprawia, że stanowią solidne podparcie dla koron, mostów lub protez.
 2. Implanty cyrkonowe:
  1. Wykonane z tlenku cyrkonu.
  2. Odcień kości słoniowej, co pozwala na naturalne dopasowanie do tkanki budującej zęby.
  3. Odporność na zmiany temperatury w jamie ustnej oraz działanie substancji kwasów, co nie wpływa na smak spożywanych pokarmów ani nie powoduje reakcji z innymi materiałami stomatologicznymi.
  4. Bezpieczne dla pacjentów, nie wywołują uczuleń ani alergii.

Podział implantów można również dokonać ze względu na szybkość uzyskania efektu satysfakcjonującego pacjenta:

 1. Implanty jednofazowe:
  1. Stosowane głównie przy utracie przednich zębów, co ma istotny wpływ na codzienne
   funkcjonowanie.
  2. Umożliwiają natychmiastowe założenie uzupełnienia protetycznego, co przyspiesza
   przywrócenie pięknego uśmiechu.
 2. Implanty dwufazowe:
  1. Proces ich wszczepienia trwa dłużej i jest podzielony na kilka wizyt.
  2. W pierwszej wizycie implant wprowadza się do kości, a dopiero po jego zintegrowaniu z kością i wygojeniu rany dentysta zamocowuje koronę.

Warto podkreślić, że zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny dla pacjenta, gdyż odbywa się pod znieczuleniem miejscowym lub narkozą, szczególnie w przypadku pacjentów odczuwających duży stres. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej przez pacjenta oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty, co zapewnia długotrwałą trwałość i skuteczność implantów stomatologicznych.

Dlaczego warto wypełniać ubytki w uzębieniu?

Wypełnianie ubytków w uzębieniu to istotny aspekt zarówno w kontekście estetyki, jak i zdrowia jamy ustnej. Istnieje kilka kluczowych powodów, dlaczego warto działać szybko w przypadku utraty zęba:

 1. Zachowanie estetyki uśmiechu: Pojedynczy brak zęba może znacząco wpłynąć na wygląd uśmiechu i samoocenę pacjenta. Wypełnienie ubytku przy użyciu implantu pozwala na przywrócenie naturalnego wyglądu zęba, co przekłada się na pewność siebie i komfort psychiczny.
 2. Zachowanie funkcjonalności: Brak nawet pojedynczego zęba może utrudnić żucie pokarmów, co może prowadzić do problemów trawiennych oraz ograniczenia w diecie. Implanty stomatologiczne przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej, umożliwiając swobodne jedzenie i mówienie.
 3. Zachowanie struktury kości: Brak zęba może prowadzić do zaniku kości szczęki lub żuchwy w miejscu ubytku. To z kolei może znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić wszczepienie implantu w przyszłości. Dlatego warto działać szybko, aby uniknąć tego rodzaju komplikacji.
 4. Minimalizacja problemów w przyszłości: Oczekiwanie z zastąpieniem utraconego zęba może prowadzić do stopniowego przesuwania się pozostałych zębów oraz rozchwiania zgryzu. Im dłużej się zwleka, tym bardziej rosną potencjalne komplikacje i koszty leczenia.
 5. Szybkość i skuteczność leczenia: Implant można wszczepić już po kilku miesiącach od utraty zęba, gdy miejsce po ekstrakcji goi się odpowiednio. Jest to szybkie i skuteczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Podsumowując, wypełnianie ubytków w uzębieniu, szczególnie przy użyciu implantów stomatologicznych, ma ogromne znaczenie zarówno dla estetyki, jak i zdrowia pacjenta. Działając szybko, można uniknąć wielu potencjalnych komplikacji i cieszyć się pełnią uśmiechu oraz zdrową jamą ustną.

Kiedy warto rozważyć wszczepieniu implantu zębowego?

Wszczepienie implantu zębowego jest rozważane w wielu sytuacjach związanych z utratą zębów, a decyzja o zabiegu może być uzależniona od indywidualnych potrzeb i okoliczności pacjenta. Oto kilka sytuacji, kiedy warto rozważyć wszczepienie implantu zębowego:

 1. Utrata pojedynczego zęba: Implant zębowy może być doskonałą alternatywą dla mostu, ponieważ nie wymaga ingerencji w sąsiednie zdrowe zęby, co jest korzystne dla ich długotrwałego zdrowia.
 2. Utrata kilku zębów w jednym miejscu: W przypadku utraty kilku zębów w jednym obszarze jamy ustnej, można wszczepić kilka implantów, które staną się podporą dla stałej protezy, przywracając pełną funkcjonalność.
 3. Brak wszystkich zębów w jednej szczęce: Implanty mogą służyć jako punkty podparcia dla pełnej protezy, co znacząco zwiększa jej komfort i stabilność podczas użytkowania.
 4. Niechciane efekty noszenia ruchomej protezy: Osoby, które borykają się z trudnościami z utrzymaniem ruchomej protezy na miejscu, mogą znaleźć ulgę w implantach zębowych, które poprawiają komfort i pewność siebie.
 5. Zachowanie struktury kości: Po utracie zęba kość szczęki zaczyna się stopniowo resorbować. Implanty zębowe stymulują kość, podobnie jak naturalne korzenie zębowe, co pomaga w zachowaniu jej objętości i struktury.
 6. Estetyka i pewność siebie: Implanty zębowe wyglądają i czują się jak naturalne zęby, przywracając pacjentowi pewność siebie podczas jedzenia, mówienia i uśmiechania się.
 7. Trwałość: Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnych wizytach kontrolnych, implanty zębowe mogą służyć przez wiele lat, a nawet całe życie, co czyni je trwałym rozwiązaniem.

Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu zębowego zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą w dziedzinie implantologii. Specjalista ten dokładnie oceni sytuację pacjenta, uwzględniając indywidualne potrzeby i okoliczności, oraz doradzi najlepsze rozwiązanie, zapewniając kompleksową opiekę i komfort pacjenta.

Jeśli szukasz kliniki stomatologicznej w Warszawie, to polecamy: Wójcik Dental Clinic

Materiał powstał we współpracy z partnerem.

Tagi: Warszawa