wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Najpopularniejsze imiona w Warszawie
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 25.02.2024 12:46

Najpopularniejsze imiona w Warszawie

dziecko
Pixabay/2081671

Nadchodzące narodziny dziecka to czas wielkich przygotowań. Przyszli rodzice muszą się jednak skupić nie tylko na kwestiach praktycznych, ale również na aspektach rangi niemalże duchowej – koronnym z nich jest oczywiście wybór imienia dla dziecka, które pozostanie z nim do końca życia. Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla dziecka? Jakie są najpopularniejsze imiona dla dzieci w Warszawie?

Na czym bazować wybierając imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to niezwykle ważna sprawa – zarówno kobieta jak i mężczyzna muszą się nad nim poważnie zastanowić i wspólnie podjąć właściwą decyzję. Niektórzy wierzą, że imię ma mistyczną moc, dzięki któremu możemy w sensie duchowym kształtować charakter naszego dziecka, a nawet wpływać na jego drogę zawodową i osiągnięcie przez dziecko sukcesu.

Wiele osób zatem przed narodzinami dziecka w pocie czoła wertuje słowniki imion, chcąc wybrać takie, które z ich punktu widzenia zostało opisane najkorzystniej. Rzecz jasna, jest to tylko zbiór przesądów, a imię dziecka nie zastąpi jego wychowania – księgi imion można jednak traktować jako źródło inspiracji.

Często jednak pary decydują się imię dla dziecka związane z ważnym dla siebie przodkiem – innym razem inspirację stanowi postać historyczna czy nawet fantastyczna. Niekiedy jednak najistotniejszą rolę odgrywa po prostu gust rodziców w kontekście brzmienia imienia czy jego „współgrania” z nazwiskiem.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Warszawie w 2023 roku

W ubiegłym roku w Warszawie urodziło się aż 5476 dzieci. Decyzje rodziców w sprawie imion nadawanych swoim pociechom zasadniczo nie uległy większym zmianom w porównaniu do lat ubiegłych – u szczytów rankingów w dalszym ciągu znajdują się tradycyjne, polskie imiona.

Jakie miano będzie więc nosił współczesny parenting? W przypadku chłopców w Warszawie króluje imię Jan, które zostało nadane aż 678 maluchom. Drugie miejsce zajmuje Aleksander (555 dzieci), a trzecie Antoni (509 dzieci). Na podium nie trafił Stanisław w sile 487 noworodków.

W przypadku dziewczynek zwyciężyła Zofia – w 2023 roku w Warszawie przybyło ich aż 509. Drugie miejsce zajęła Julia (432 dzieci), a trzecie Laura (406 dzieci), z minimalną przewagą nad Alicją (403 dzieci).

Tagi: Warszawa