wawainfo.pl > Wiadomości > Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa?
redakcja info
redakcja info 06.11.2023 20:04

Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa?

laptop
freepik

Zakup laptopa to dla wielu osób poważna inwestycja. Dlatego, aby sprzęt taki służył nam przez wiele lat i umożliwiał efektywną pracę, naukę lub korzystanie z rozrywek, powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Dla osób niezorientowanych w temacie notebooków dobór idealnego modelu i analiza wszystkich parametrów technicznych takich urządzeń może stanowić niemałe wezwanie. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas kupna takiego sprzętu. Na co zwrócić uwagę, wybierając laptopa? Podpowiadamy.

Przeznaczenie laptopa

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli laptopów. Dlatego chcąc zakupić taki sprzęt, warto najpierw zastanowić się nad jego przeznaczeniem, ponieważ od tego aspektu będzie zależał dobór parametrów technicznych notebooka. Jeżeli szukamy laptopa do codziennego użytku, który będzie służył do różnych celów, wówczas lepiej postawić na model w większym rozmiarze. Jeżeli poszukujemy laptopa biurowego, wówczas istotnymi parametrami będzie szybki dysk twardy, matryca, pamięć RAM i dobry procesor.

Laptop do grania w gry z kolei powinien posiadać dobrą kartę graficzną i procesor, a także dużo pamięci operacyjnej oraz szybki i pojemny dysk twardy. Z kolei jeżeli szukamy laptopa do pracy podczas podróży, zwróćmy szczególną uwagę na wagę takiego urządzenia, a także przekątną ekranu. Pamiętajmy również, że nie musimy stawiać wyłącznie na nowe laptopy. Warszawa to miejscowość, gdzie można nabyć również modele poleasingowe, które wyróżniają się niższą ceną.

Moda po warszawsku. Te stylizacje znaleźliśmy na google street view

Procesor, dysk twardy i pamięć RAM

Podczas wyboru laptopa, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów technicznych modeli, nad którymi się zastanawiamy. Wśród najważniejszych można wymienić elementy takie jak: procesor, dysk twardy czy pamięć RAM. Ten pierwszy warunkuje szybkość działania programów czy aplikacji, a więc to od niego w dużej mierze zależy wydajność komputera. Dlatego w przypadku kiedy szukamy laptopa do pracy biurowej, przeglądania stron internetowych czy oglądania filmów, wówczas nie musimy stawiać na model z niezwykle wydajnym procesorem, ponieważ takie zadania zbyt mocno go nie obciążają. Jeżeli jednak pracujemy z dużymi bazami danych, obrabiamy zdjęcia lub filmy czy gramy na laptopie, wówczas powinniśmy postawić na wydajny procesor, czyli co najmniej Intel Core i7.

Kupując laptopa, warto zwrócić uwagę również na dysk twardy. Powinien być on niezawodny. Najlepiej postawić na model z dyskiem SSD o większej prędkości obrotowej, wynoszącej co najmniej 5400 obrotów na minutę. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, wówczas dobrym rozwiązaniem jest dysk twardy SSD z prędkością 7200 obrotów na minutę. Pamięć RAM z kolei wpływa na szybkość działania aplikacji, ponieważ to w niej procesor przechowuje tymczasowe dane pobierane z dysku twardego. Dlatego warto dobrać odpowiednią pamięć RAM nie tylko z uwagi na jej pojemność, ale także i częstotliwości pracy.

Wśród pozostałych elementów, które warto uwzględnić, kupując laptopa, można wymienić matrycę, kartę graficzną, rodzaj ekranu, interfejsy, a także typ baterii. Istotna dla wielu jest także gwarancja producenta lub sprzedawcy oraz waga i wymiary urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.

Tagi: Warszawa
Powiązane