wawainfo.pl > Wiadomości > Aż 2,5 tys, uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Trwa rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 03:38

Aż 2,5 tys, uczniów nie dostało się do żadnej szkoły. Trwa rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych

Uczniowie
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Aż 2,5 tys. absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do żadnej ze placówek, spośród tych, które wybrali. Rekrutacja wciąż trwa.

Wywieszono już pierwsze listy. Teraz czas na "ruch świadectw".

Dlaczego tak wielu nastolatków nie dostało się do szkół? Odpowiedzią są wyniki egzaminów

Tak duża liczba uczniów, którzy chwilowo pozostają bez szkoły związana jest z tegorocznymi egzaminami gimnazjalnymi. Ich poziom miał być obniżony przez naukę zdalną, a w związku z tym wśród uczniów mogło (choć nie musiało) dojść do uzyskania wyższych wyników wśród większej ich liczby.

Przede wszystkim widać to po rekrutacji do poszczególnych klas, gdzie progi były wyższe niż rok temu.

Zaznaczyć należy, że każdy z uczniów mógł wybrać tyle szkół i tyle klas w danej szkole, ile chciał. Brak kwalifikacji teraz nie oznacza też, że 2,5 tys, uczniów pozostanie całkowicie bez szkoły - w sierpniu będą mieli szansę sprawdzić swój wynik ponownie lub poszukać innej drogi.

Pomiędzy 23 a 30 lipca uczniowie będą mogli potwierdzić szkołę, do której się dostali. To oznacza, że wielu z nich zniknie z list z innych szkół i udostępni miejsce tym, którzy nie mieli tak dobrych wyników.

2 sierpnia opublikowane zostaną ostateczne listy przyjętych do szkół, a 3 sierpnia rozpocznie się nabór uzupełniający.

Do najpopularniejszych szkół startowały 4 osoby na 1 miejsce

Liceum Czackiego, Liceum Witkiewicza i Technikum Mechatroniczne - w tych trzech szkołach na jedno miejsce przypadało aż 4 uczniów. To tam może również wystąpić największy ruch, jeśli chodzi o świadectwa. Wśród uczniów startujących do szkół średnich, duża część nie pochodzi z Warszawy. Jest ich niemal 37 proc.

Do szkół startowało 23 tys. nastolatków, z czego warszawskie licea przygotowały dla nich ok. 22 tys. miejsc. Teraz zapewnione miejsca w szkołach ponadpodstawowych ma ok. 20,4 tys. uczniów.

Ci, którzy się nie dostali, będą musieli poczekać do sierpnia. Do tego czasu w rekrutacji wiele może się jeszcze zdarzyć.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: warszawa.wyborcza.pl, wawainfo.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne