Co to jest koronawirus? Czy koronawirus jest groźny? Jak można zarazić się koronawirusem?
Apetyt Rafał Trzaskowskiego rośnie w miarę jedzenia? Prezydent Warszawy pochwalił się statystykami, ale nie zapomniał przypomnieć, że liczby mogą być jeszcze lepsze. Również w ten weekend skorzystać będzie można z wakacyjnych punktów szczepień.Koronawirus w Polsce: Rafał Trzaskowski zachęca warszawiaków do zaszczepienia się. W związku z planowaną na weekend zdecydował się na krótki komunikat.Okazuje się, że Warszawa na tle innych miast w Polsce wypada pod względem szczepień wyjątkowo dobrze. Prezydent Rafał Trzaskowski chce, by dane były jeszcze lepsze.
Do tragicznego zdarzenia miało dojść na początku listopada w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Zmarła tam 38-letnia kobieta, która była w ósmym miesiącu ciąży, będąc jednocześnie chora na COVID-19. Była niezaszczepiona. Szpital zawiadomił w tej sprawie prokuraturę.Jak informuje "Gazeta Stołeczna", 38-latka została przyjęta do szpitala tydzień po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na zakażenie koronawirusem. Początkowo była w dobrym stanie, jednak w pewnym momencie doszło do pogorszenia. Zdecydowano się wykonać cesarskie cięcie. Dziecko zostało umieszczone w specjalnym inkubatorze dla wcześniaków. Kobieta po porodzie trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej, na którym po kilku dniach zmarła.- Ze względu na tajemnicę lekarską nie mogę udzielić informacji, ale mogę potwierdzić, że niestety jedna z pacjentek w ciąży, która została przyjęta do naszego oddziału z powodu choroby COVID-19, mimo intensywnej terapii zmarła - przekazała "Stołecznej" prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w Szpitalu Bielańskim.38-latka miała być wyjątkiem w swojej rodzinie jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko COVID-19. Reszta jej rodziny, jak informuje "Stołeczna" - była zaszczepiona. Pacjentka miała zajść w ciąże przed dostępem do szczepionki dla jej grupy wiekowej.W sprawie zostało wszczęte śledztwo w związku z nieumyślnym spowodowaniem śmierci.- Jest prowadzone śledztwo z artykułu 155 Kodeksu Karnego tj. nieumyślne spowodowanie śmierci. Obecnie gromadzony jest materiał dowodowy. Sekcja zwłok wyjaśni przyczynę zgonu 38-letniej kobiety. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Z uwagi na dobro śledztwa i dobro rodziny osoby zmarłej, nie udzielamy szerszych informacji - powiedziała w rozmowie z wawainfo.pl, prokurator Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Policja na Mazowszu zapowiedziała kontrole pojazdów w celu ustalenia, czy jadący w nich pasażerowie przestrzegają obostrzeń. Za niestosowanie się do nakazów m.in. zasłaniania ust i nosa, grozi mandat. Kontrole rozpoczęli już m.in. wyszkowscy policjanci. Przypomnieli również o tym, czego należy przestrzegać w związku z obecną sytuacją pandemiczną.
wStołeczny ratusz podjął decyzję o odwołaniu miejskiego sylwestra w Warszawie. Powód? Rozwijająca się czwarta fala pandemii. Będzie to drugi rok z rzędu, kiedy to warszawiacy nie przywitają Nowego Roku razem podczas imprezy plenerowej. W rozmowie z TVN Warszawa, rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk tłumaczy, że powodem odwołania wydarzenia jest brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego podczas zabawy.- W żywiołowych okolicznościach z jakimi mamy do czynienia podczas imprezy sylwestrowej, bardzo trudno jest zadbać o obostrzenia covidowe. Czwarta fala epidemii mocno się nakręca, co widzimy w miejskich szpitalach - mówi rzecznik stołecznego ratusza.Jak dodaje, szczyt zakażeń jest jeszcze przed nami, dlatego musimy odpuścić sobie duże wydarzenia wspólne. Przypomnijmy, że to już drugi rok z rzędu, kiedy miejska impreza z okazji sylwestra nie odbędzie się. W ubiegłym roku rząd wprowadził kwarantannę narodową, która obowiązywała od 28 grudnia do 17 stycznia. Dodatkowo w noc sylwestrową obowiązywał zakaz przemieszczenia od godziny 19:00 31 stycznia, do godziny 6:00 1 stycznia. Czy to samo czeka nas w tym roku?
Kolejna szkoła musiała przejść na zdalne nauczanie ze względu na lawinowo rosnące zakażenia koronawirusem wśród pracowników. Tym razem do domów zostali wysłani wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mrokowie.Nauka zdalna obowiązuje od dzisiaj do 22 października we wszystkich grupach dla klas 1-8. Niestety, w ostatnich dniach odnotowano dużą liczbę zakażeń zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów.- Decyzja ta jest podyktowana aktualną sytuacją epidemiczną wśród uczniów i nauczycieli. W ubiegłym tygodniu, z uwagi na przypadki zachorowań na COVID – 19 wśród uczniów, kilka klas pracowało zdalnie. Od ostatniego piątku (8.10), z uwagi na chorobę wychowawcy, na zdalnym jest klasa 3b. Mamy bardzo trudną sytuację kadrową w szkole. W ciągu ostatnich dni zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 6. nauczycieli. Trzy kolejne osoby czekają na wynik testu - czytamy w komunikacie dyrektor Małgorzaty Perzyny.Dyrekcja poinformowała już, że nie zostaną wprowadzone zmiany w dotychczas obowiązujących planach lekcji. Oznacza to, że uczniowie wezmą udział w pełnowymiarowych zajęciach. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu konkretnych reguł.- Przebiegu zajęć nie wolno w żadnej formie utrwalać i wykorzystywać/przetwarzać bez wyraźnej zgody lub polecenia prowadzącego je nauczyciela. Podczas lekcji zdalnych wskazane jest używanie przez uczniów słuchawek. Uczniowie powinni stosować się do zasad określonych przez danego nauczyciela - przypomina dyrektorka SP im. Marii Konopnickiej w Mrokowie. Zobacz też:
Minister zdrowia Adam Niedzielski udzielił wywiadu “Dziennikowi Gazety Prawnej”, w którym zadeklarował, że aktualnie rząd nie bierze pod uwagę wprowadzania nowych obostrzeń, choć są miejsca w Polsce, gdzie mogą zostać przeprowadzone "dodatkowe działania regionalne". Odpowiedział też na pytanie, czy szkoły zostaną zamknięte, a uczniowie będą musieli przenieść się na tryb zdalny.
Większość pacjentów oddziału zakaźnego Szpitala Południowego w Warszawie to osoby niezaszczepione w wieku 30-40 lat - podała dla Polsat News ordynatorka oddziału, Agata Kusz-Rynkun.Kusz-Rynkun w rozmowie z Polsat News podała, że jej najmłodsza pacjentka ma 19 lat, a najstarsza 102. Zdecydowana większość podopiecznych oddziału zakaźnego to osoby w wieku od 30 do 40 lat. W większości są to osoby niezaczepione. - Zdarzają się pojedyncze osoby, które były szczepione, ale są to osoby z obniżoną odpornością, w związku z tym zachorowanie mogło im się przydarzyć - tłumaczyła.
Polacy otrzymują fałszywe SMS-y dotyczące skierowania na kwarantannę. Policja ostrzega, by pod żadnym pozorem nie klikać link zawarty w wiadomości. Możecie udostępnić oszustom wrażliwe dane. Policja oraz Główny Inspektor Sanitarny wydali komunikat w sprawie SMS-ów dotyczących skierowania na kwarantannę. Jak informuje policja, po kliknięciu w link zawarty w fałszywej wiadomości, możemy udostępnić oszustom rachunki bankowe.- Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Uważajmy na tego typu linki, ponieważ to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych - informuje młodszy aspirant Kamil Karbowniczek.
Główny Inspektor Sanitarny wydał pilne ostrzeżenie przed masowym cyberatakiem. Fałszywe SMS-y będą informować o skierowaniu na kwarantannę. Do wiadomości dołączony zostanie link. Pod żadnym pozorem nie wchodź w link.23 września w godzinach wieczornych mieszkańcy całej Polski zaczęli dostawać SMS-y w sprawie skierowania na kwarantannę. Prędko okazało się, że jest to nowa metoda oszustów.
Nie wjedziesz do restauracji Der Elefant, jeśli nie przyjąłeś szczepienia lub nie przebyłeś koronawirusa. Wstęp zapewni także aktualny negatywny wynik testu na obecność zakażenia.Jak informuje Wirutalna Polska od października przed wejściem do restauracji Der Elefant będziesz musiał wykazać, że przyjąłeś szczepienie na koronawirusa, otrzymałeś negatywny wynik testu lub już jesteś ozdrowieńcem.
Jak można było się spodziewać, pandemia koronawirusa mocno uderzyła w turystykę - także w Warszawie. W zeszłym roku, w stosunku do 2019 roku, liczba przyjazdów turystów do stolicy zmniejszyła się o dwie trzecie, przy czym konsekwencje tego spadku dla PKB miasta nie były aż tak poważne - wynika z raportu Stołecznego Biura Turystyki.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. Równolegle komunikaty wystosowała wiceprezydentka stolicy, Renata Kaznowska. Czwarta fala koronawirusa zaczyna nabierać rozpędu. 19 września poinformowano o 540 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia. W samym województwie mazowieckim odnotowano 83 chorych. Region jest drugi pod względem dziennego przyrostu zakażonych.W wyniku koronawirusa oraz chorób współistniejących zmarła jedna osoba. 18 września wskazano na aż 14 zgonów.
Ministerstwo Zdrowia ponownie ostrzega przed stopniowym wzrostem zachorowań. Czwarta fala zaczyna nabierać tempa. W ciągu jednego dnia ma Mazowszu wykryto 135 nowych zakażeń. Kolejne szkoły są doświadczane koronawirusem.Jeszcze 17 września rząd informował o 652 pozytywnych wynikach testów na koronawirusa. Wówczas na Mazowszu wykryto 86 przypadków. Dzień wcześniej w regionie doliczono się 93 zakażonych. 18 września zaś województwo mazowieckie stanęło na podium pod względem dziennej liczby chorych. Ministerstwo Zdrowia wskazało na 135 nowych przypadków. W całym kraju doliczono się ich aż 797.Mamy 797 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (135), lubelskiego (122), zachodniopomorskiego (61), małopolskiego (57), łódzkiego (55), śląskiego (53), podkarpackiego (52), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (43),— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 18, 2021
Sanepid wykrył koronawirusa w Zespole Szkół Zawodowych imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku oraz w w Technikum Mechatronicznym i LO przy Wiśniowej, w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele zostali skierowani na kwarantannę.Jak informuje "Gazeta Wyborcza", od rozpoczęcia roku do 17 września w stolicy konieczne było zamknięcie jednej szkoły oraz skierowanie wybranych klas na nauczanie zdalne w aż 20 stołecznych placówkach. Z zajęć stacjonarnych musieli zrezygnować wszyscy uczniowie i nauczyciele Technikum Mechatronicznego i LO przy Wiśniowej. Tam pierwsze zakażenie wykryto już 1 września, wysyłając do domów tylko jedną klasę.
Sanepid wykrył koronawirusa w kolejnych placówkach oświaty na Mazowszu. Na początku września zamknięto dwie placówki - w Warszawie i w Radomiu. Na kwarantannę wysłano także dwie placówki z powiatu siedleckiego.Jak podaje Radio Dla Ciebie, wykryto zakażenie w personelu placówki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hołubli. Prace zawieszono do 17 września. Na kwarantannę skierowano 40 osób.Do 17 września zawieszono zajęcia jednej z klas w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 5 w Siedlcach. Na kwarantannę skierowano 23 osoby.
"Cocktail dla zaszczepionych" - znana restauracja w Warszawie w ten sposób reklamuje swoje menu. Promocyjny post wywołał lawinę komentarzy. Pojawiły się oskarżenia o dyskryminację.