wawainfo.pl > Kultura > Stołeczna turystyka w dobie pandemii. Są straty
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:33

Stołeczna turystyka w dobie pandemii. Są straty

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Jak można było się spodziewać, pandemia koronawirusa mocno uderzyła w turystykę - także w Warszawie. W zeszłym roku, w stosunku do 2019 roku, liczba przyjazdów turystów do stolicy zmniejszyła się o dwie trzecie, przy czym konsekwencje tego spadku dla PKB miasta nie były aż tak poważne - wynika z raportu Stołecznego Biura Turystyki. 

Warszawa ucierpiała przez pandemię

Jak podaje Wydział Prasowy m. st. Warszawy, od stycznia do grudnia 2020 roku odnotowano w Warszawie 3,3 mln przyjazdów turystów. To o 6,8 mln mniej niż w 2019 roku. Największy spadek dotyczył turystów zagranicznych. Ich liczba zmniejszyła się aż o 75 proc. W przytoczonym okresie odbyli oni zaledwie 700 tys. podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się natomiast o 64 proc. ( z 7,3 do 2,6 mln).

Krach ruchu turystycznego nastąpił w drugim kwartale w roku wybuchu pandemii. I choć latem odnotowano odbicie w związku poluzowaniem obostrzeń, to już pod koniec roku przy drugiej fali zakażeń liczba turystów znów się załamała.

Skąd przyjeżdżali turyści odwiedzający Warszawę w 2020 roku? Zdecydowaną większość, bo prawie 80 proc. stanowili Polacy. Wśród zagranicznych gości najwięcej było przyjezdnych z Niemiec (ponad 20 proc.), Wielkiej Brytanii (18 proc.) i Francji (9 proc.), przy czym dużą część stanowiły osoby polskiego pochodzenia.

Co najchętniej było zwiedzane? Klasycznie już Stare Miasto. Ważnymi punktami turystycznymi na mapie Warszawy były też Łazienki Królewskie i Pałac Kultury i Nauki, a cudzoziemcy wyróżnili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski.

Co turystyka daje miastu?

Turystyka daje Warszawie spory zastrzyk gotówki. Z danych opracowanych we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki przez firmę Mastercard wynika, że w 2020 roku turyści zostawili w Warszawie 5,8 mld złotych – przede wszystkim w miejscach związanych z handlem detalicznym, gastronomią i modą. 

Ze względu na pandemię szacunkowy wkład gospodarki turystycznej w PKB Warszawy (uwzględniający m.in. wydatki turystów) wyniósł 12,9 mld zł - to o 36 proc. mniej niż w 2019 roku. Spadek mógłby być bardziej dotkliwy gdyby nie fakt, że ze sporej części usług turystycznych korzystają również mieszkańcy Warszawy.

Pomimo zamrożenia branży na dużą część 2020 roku, szacunkowe nakłady inwestycyjne na turystykę w Warszawie - w tym na transport, kulturę i zakwaterowanie - sięgnęły 7,1 mld zł i powiększyły się w stosunku do 2019 roku. Otwarto 7 nowych hoteli, a baza noclegowa powiększyła się do ponad 50 tys. miejsc noclegowych.

Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras zaznacza, że ostatnie kilkanaście miesięcy było niezwykle wymagającą próbą dla miast na całym świecie. – Na szczęście w Warszawie zauważamy już pozytywne sygnały powrotu do normalności: na ulicach widać coraz więcej gości zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Mamy nadzieję, że kolejny raport będzie znacznie bardziej optymistyczny, choć bez wątpienia powrót do równowagi zajmie branży kilka lat – dodaje Paweł Moras.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane