wawainfo.pl
Szpital Bielański

Jakub Kaminski/East News

Szpital Bielański. Zmarła kobieta w ciąży chora na COVID-19. Była niezaszczepiona

24 Listopada 2021

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Udostępnij:

Do tragicznego zdarzenia miało dojść na początku listopada w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Zmarła tam 38-letnia kobieta, która była w ósmym miesiącu ciąży, będąc jednocześnie chora na COVID-19. Była niezaszczepiona. Szpital zawiadomił w tej sprawie prokuraturę.

Jak informuje "Gazeta Stołeczna", 38-latka została przyjęta do szpitala tydzień po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na zakażenie koronawirusem. Początkowo była w dobrym stanie, jednak w pewnym momencie doszło do pogorszenia. Zdecydowano się wykonać cesarskie cięcie. Dziecko zostało umieszczone w specjalnym inkubatorze dla wcześniaków. Kobieta po porodzie trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej, na którym po kilku dniach zmarła.

- Ze względu na tajemnicę lekarską nie mogę udzielić informacji, ale mogę potwierdzić, że niestety jedna z pacjentek w ciąży, która została przyjęta do naszego oddziału z powodu choroby COVID-19, mimo intensywnej terapii zmarła - przekazała "Stołecznej" prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w Szpitalu Bielańskim.

38-latka miała być wyjątkiem w swojej rodzinie jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko COVID-19. Reszta jej rodziny, jak informuje "Stołeczna" - była zaszczepiona. Pacjentka miała zajść w ciąże przed dostępem do szczepionki dla jej grupy wiekowej.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo w związku z nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

- Jest prowadzone śledztwo z artykułu 155 Kodeksu Karnego tj. nieumyślne spowodowanie śmierci. Obecnie gromadzony jest materiał dowodowy. Sekcja zwłok wyjaśni przyczynę zgonu 38-letniej kobiety. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Z uwagi na dobro śledztwa i dobro rodziny osoby zmarłej, nie udzielamy szerszych informacji - powiedziała w rozmowie z wawainfo.pl, prokurator Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

MZA

Fuszerka w MZA, czyli jak miejskie zakłady dezynfekują autobusy

CZYTAJ DALEJ

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

27 kwietnia br., eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) opublikowali stanowisko dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19, w którym stwierdzają, że szczepionki przeciw COVD-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym. Jak podkreślają, kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka dotyczącego ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

Podobny komunikat możemy przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki mRNA lub wektorowej przeciw COVID-19. Wprawdzie w żadnym z badań klinicznych szczepionek przeciw COVID-19 nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak biorąc pod uwagę mechanizm działania tych preparatów (nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji), ryzyko niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej przyszłej matki jest znikome, podobnie jak w przypadku innych szczepionek „nieżywych”/inaktywowanych - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, "Gazeta Stołeczna"

Jakub BujnikAutor

Jestem redaktorem portalu wawainfo.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.bujnik@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Śmiertelne potrącenie na stacji Warszawa Powązki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jadwiga Rojek ps. "Magda". Kombatantka AK miała 95 lat

Czytaj więcej >