wawainfo.pl > Wiadomości > Szpital Bielański. Zmarła kobieta w ciąży chora na COVID-19. Była niezaszczepiona
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 19.03.2022 03:36

Szpital Bielański. Zmarła kobieta w ciąży chora na COVID-19. Była niezaszczepiona

Szpital Bielański
Jakub Kaminski/East News

Do tragicznego zdarzenia miało dojść na początku listopada w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Zmarła tam 38-letnia kobieta, która była w ósmym miesiącu ciąży, będąc jednocześnie chora na COVID-19. Była niezaszczepiona. Szpital zawiadomił w tej sprawie prokuraturę.

Jak informuje "Gazeta Stołeczna", 38-latka została przyjęta do szpitala tydzień po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na zakażenie koronawirusem. Początkowo była w dobrym stanie, jednak w pewnym momencie doszło do pogorszenia. Zdecydowano się wykonać cesarskie cięcie. Dziecko zostało umieszczone w specjalnym inkubatorze dla wcześniaków. Kobieta po porodzie trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej, na którym po kilku dniach zmarła.

- Ze względu na tajemnicę lekarską nie mogę udzielić informacji, ale mogę potwierdzić, że niestety jedna z pacjentek w ciąży, która została przyjęta do naszego oddziału z powodu choroby COVID-19, mimo intensywnej terapii zmarła - przekazała "Stołecznej" prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w Szpitalu Bielańskim.

38-latka miała być wyjątkiem w swojej rodzinie jeżeli chodzi o szczepienie przeciwko COVID-19. Reszta jej rodziny, jak informuje "Stołeczna" - była zaszczepiona. Pacjentka miała zajść w ciąże przed dostępem do szczepionki dla jej grupy wiekowej.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo w związku z nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

- Jest prowadzone śledztwo z artykułu 155 Kodeksu Karnego tj. nieumyślne spowodowanie śmierci. Obecnie gromadzony jest materiał dowodowy. Sekcja zwłok wyjaśni przyczynę zgonu 38-letniej kobiety. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Żoliborz. Z uwagi na dobro śledztwa i dobro rodziny osoby zmarłej, nie udzielamy szerszych informacji - powiedziała w rozmowie z wawainfo.pl, prokurator Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

27 kwietnia br., eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) opublikowali stanowisko dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19, w którym stwierdzają, że szczepionki przeciw COVD-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym. Jak podkreślają, kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka dotyczącego ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem.

Podobny komunikat możemy przeczytać na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki mRNA lub wektorowej przeciw COVID-19. Wprawdzie w żadnym z badań klinicznych szczepionek przeciw COVID-19 nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak biorąc pod uwagę mechanizm działania tych preparatów (nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji), ryzyko niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej przyszłej matki jest znikome, podobnie jak w przypadku innych szczepionek „nieżywych”/inaktywowanych - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, "Gazeta Stołeczna"

Powiązane