wawainfo.pl
Łukasz Szumowski

KPRM

Kolejna grupa zwolniona z noszenia maseczek. Minister Zdrowia zapowiedział na konferencji

30 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Dolak

Udostępnij:

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że dzieci w przedszkolach i żłobkach będą zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. Odniósł się też do zarzutów samorządów o braku instrukcji sanitarnych dla pracowników tych plac&oa

Otwarcie przedszkoli

W czwartek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Odniósł się on do pytań samorządów w sprawie otwarcia przedszkoli i żłobków. - Uruchomienie miejsc opieki nad dziećmi nie jest obowiązkiem. Trzeba to zrobić w maksymalnej trosce o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników tych placówek - stwierdził minister. Jak dodał, zapewnienie opieki dla najmłodszych dzieci jest niezbędne ponieważ są grupy osób, które muszą chodzić do pracy. - To nie uruchomienie przedszkoli w ich pełnym zakresie. To ma być miejsce gdzie dzieci mogą uzyskać opiekę, kiedy osoba dorosła musi wyjść do pracy - powiedział Szumowski.

Dzieci bez maseczek

Minister Zdrowia odniósł się też do wymogów sanitarnych, które powinny być zachowane w przedszkolach i żłobkach. Podkreślił, że na stronie rządowej pojawił się w tej sprawie komunikat ze szczegółowymi wytycznymi. Szumowski powiedział, że dzieci nie będą musiały nosić maseczek. - Co do ich ilości. Dwanaścioro dzieci w jednej grupie, jak w innych krajach. Nigdzie w żadnych zaleceniach nie ma, że dzieci i opiekunowie muszą nosić maseczki. Dzieci przedszkolne nie są w stanie funkcjonować w maseczkach. W związku tym, że opiekun przebywa z grupą też nie ma takiego obowiązku. Oczywiście trzeba zachować środki bezpieczeństwa, czyli wietrzyć sale i dezynfekować powierzchnie wszystkich miejsc zabaw, które są dostępne dla dzieci - stwierdził Szumowski.

Trzaskowski: nie otworzymy przedszkoli

Jak pisaliśmy na wawainfo.pl, stolica zapowiedziała że nie uruchomi przedszkoli i żłobków. 29 kwietnia, Rafał Trzaskowski umieścił na swoim profilu na Facebooku specjalne oświadczenie i poinformował, że Unia Metropolii Polskich, jak i on wystosowali pismo z prośbą o szczegółowe wytyczne dotyczące ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli. - Chcemy wiedzieć, jakie są dokładnie warunki sanitarne, które należy zapewnić dzieciom. Chcemy np. wiedzieć, ile dzieci i ilu opiekunów może przebywać jednocześnie w placówce. Chcemy wiedzieć, kto musi nosić maseczki. Chcemy wiedzieć, jak rząd wyobraża sobie dyscyplinę w zachowywaniu odpowiedniego dystansu między kilkuletnimi dziećmi. Chcemy wiedzieć, jak karmić maluchy, skoro według Sanepidu w parku nie można nawet unieść maseczki, żeby zjeść banana - pisze prezydent Warszawy. - Oczekujemy tu jasnych decyzji w formie rozporządzenia, a nie estetycznych grafik w internecie - napisał Trzaskowski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Kardynał Stefan Wyszyński beatyfikowany

Wiadomości

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie już wkrótce. Episkopat podał szczegóły

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Karambol na S8. Zablokowana droga w kierunku Poznania

Czytaj więcej >
Nocna akcja policji rzecznej w okolicy mostu Poniatowskiego w Warszawie

Wiadomości

W nocy z wtorku na środę policja rzeczna poszukiwała mężczyzny, który skoczył do Wisły z mostu Poniatowskiego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Czytaj więcej >
Wypadek na S7

Wiadomości

Koszmarny wypadek na S7, służby nie miały wyjścia, wykorzystano psy tropiące. Zderzenie trzech pojazdów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmarł prof. Witold Kieżun, bohater Powstania Warszawskiego i wybitny profesor

Czytaj więcej >