wawainfo.pl
Oświadczenie policji w sprawie zgromadzeń

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie

Policja wydała stanowcze oświadczenie. Posypią się mandaty, nie będzie taryfy ulgowej

22 Maja 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie wydała oświadczenie w budzącej wiele sporów sprawie protestów. Funkcjonariusze napisali, że działają zgodnie z prawem, bo w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń z powodu koronawirusa. | www.wawinfo.pl - we

Protesty w Warszawie

W ostatnich tygodniach odbyło się kilka protestów, których legalność była kwestionowana przez policję. Jednak także działania policji były krytykowane jako nadgorliwe i nieadekwatne do sytuacji. Tak było w przypadku protestu przedsiębiorców, do nadzoru którego zaangażowano ogromne siły policyjne. Pojawiły się nawet - zdementowane później przez policję - plotki, że jeden z protestujących zmarł na skutek użycia gazu łzawiącego przez funkcjonariuszy. Podobnie było po pogrzebie brutalnie zamordowanej Kornelii - policja wręczała uczestnikom mandaty i zastosowała inne środki karne, gdy żałobnicy przystąpili do akcji przeciwko przemocy. W późniejszym oświadczeniu mundurowi tłumaczyli się z zastosowanych środków, twierdząc, że były one motywowane tylko niesubordynacją zgromadzonych i faktem, że nie przestrzegali oni aktualnie obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących zasad zachowywania się w miejscach publicznych. 

Oświadczenie policji w sprawie zgromadzeń

W opublikowanym na Twitterze ogólnym oświadczeniu, nie odnoszącym się do żadnego konkretnego przypadku protestów, KSP w Warszawie tłumaczy, że "w myśl obowiązującego prawa nie można organizować zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także zgromadzeń spontanicznych. Podkreślamy, że nie wydano żadnej zgody na organizację zgromadzeń. Wszelkie zgromadzenia będą zgromadzeniami nielegalnymi." Policjanci powołują się na rozporządzenie wydane przez rząd w związku z walką z koronawirusem.

Komentarze

Pod oświadczeniem policji pojawiły się liczne, mniej lub bardziej elokwentne, zarówno anonimowe, jak i podpisane imieniem i nazwiskiem, komentarze kwestionujące racje wysunięte przez policję. @MikolajMalecki twierdzi, że "żadna ustawa ani rozporządzenie nie wyłączyło konstytucyjnego prawa do pokojowych zgromadzeń. Konstytucja jest prawem najwyższym. Art. 57 Konstytucji pozwala na "ograniczanie" wolności zgromadzeń, a nie na jej wyłączanie. Jej całkowite wyłączenie jest działaniem nielegalnym."  Podobnie @ERutynowska dodaje, że "rozporządzeniem nie można ograniczać konstytucyjnych praw i wolności." 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >