Policja wydała stanowcze oświadczenie. Posypią się mandaty, nie będzie taryfy ulgowej

Autor Julian Bakuła - 22 Maja 2020
Oświadczenie policji w sprawie zgromadzeńŹródło: Komenda Stołeczna Policji w Warszawie

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie wydała oświadczenie w budzącej wiele sporów sprawie protestów. Funkcjonariusze napisali, że działają zgodnie z prawem, bo w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń z powodu koronawirusa. | www.wawinfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy

Protesty w Warszawie

W ostatnich tygodniach odbyło się kilka protestów, których legalność była kwestionowana przez policję. Jednak także działania policji były krytykowane jako nadgorliwe i nieadekwatne do sytuacji. Tak było w przypadku protestu przedsiębiorców, do nadzoru którego zaangażowano ogromne siły policyjne. Pojawiły się nawet - zdementowane później przez policję - plotki, że jeden z protestujących zmarł na skutek użycia gazu łzawiącego przez funkcjonariuszy. Podobnie było po pogrzebie brutalnie zamordowanej Kornelii - policja wręczała uczestnikom mandaty i zastosowała inne środki karne, gdy żałobnicy przystąpili do akcji przeciwko przemocy. W późniejszym oświadczeniu mundurowi tłumaczyli się z zastosowanych środków, twierdząc, że były one motywowane tylko niesubordynacją zgromadzonych i faktem, że nie przestrzegali oni aktualnie obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących zasad zachowywania się w miejscach publicznych.

Oświadczenie policji w sprawie zgromadzeń

W opublikowanym na Twitterze ogólnym oświadczeniu, nie odnoszącym się do żadnego konkretnego przypadku protestów, KSP w Warszawie tłumaczy, że "w myśl obowiązującego prawa nie można organizować zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także zgromadzeń spontanicznych. Podkreślamy, że nie wydano żadnej zgody na organizację zgromadzeń. Wszelkie zgromadzenia będą zgromadzeniami nielegalnymi." Policjanci powołują się na rozporządzenie wydane przez rząd w związku z walką z koronawirusem.

Komentarze

Pod oświadczeniem policji pojawiły się liczne, mniej lub bardziej elokwentne, zarówno anonimowe, jak i podpisane imieniem i nazwiskiem, komentarze kwestionujące racje wysunięte przez policję. @MikolajMalecki twierdzi, że "żadna ustawa ani rozporządzenie nie wyłączyło konstytucyjnego prawa do pokojowych zgromadzeń. Konstytucja jest prawem najwyższym. Art. 57 Konstytucji pozwala na "ograniczanie" wolności zgromadzeń, a nie na jej wyłączanie. Jej całkowite wyłączenie jest działaniem nielegalnym." Podobnie @ERutynowska dodaje, że "rozporządzeniem nie można ograniczać konstytucyjnych praw i wolności."

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News