wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Awantura na trasie "Marszu dla Izy"
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:35

Awantura na trasie "Marszu dla Izy"

strajk warszawa
twitter.com/strajkkobiet

W stolicy trwa przemarsz pod hasłem "Ani jednej więcej". Tysiące osób wyszło na ulice Warszawy, by uczcić pamięć zmarłej ciężarnej z Pszczyny i wyrazić sprzeciw wobec obowiązującego prawa aborcyjnego w Polsce. Pod znajdującym się na trasie marszu Kościołem Świętego Krzyża doszło do awantury.

O godzinie 15:30 demonstranci ruszyli spod siedziby trybunału Konstytucyjnego przy ul. Szucha i zaczęli przemarsz w kierunku budynku Ministerstwa Zdrowia, znajdującego się na ul. Miodowej.

W trakcie przemarszu, pod Kościołem Świętego Krzyża zebrała się grupa narodowców, która zamierzała bronić świątyni. Jak relacjonują nasi reporterzy, pomiędzy nimi a uczestnikami "Marszu dla Izy" doszło do kłótni. Nie zabrakło ostrych słów i wyzwisk, jednak na razie nie ma informacji o aktach przemocy.

Warszawski Marsz dla Izy to nie jedyna demonstracja pod hasłem "Ani jednej więcej", która odbywa się dzisiaj w Polsce. Na ulicę wyszły dziś tysiące Polaków, poruszonych tragedią 30-latki z Pszczyny i jej bliskich.

30-letnia ciężarna zmarła w szpitalu, gdy lekarze czekali na obumarcie płodu. Medycy nie podjęli działań najprawdopodobniej w strachu przed konsekwencjami prawnymi, związanymi z obowiązującym obecnie w Polsce restrykcyjnym prawem aborcyjnym.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o prawie do aborcji embriopatologicznej jest niezgodny z Konstytucją RP. Decyzja ta doprowadziła do zerwania obowiązującego od 1993 roku tzw. kompromisu aborcyjnego i zaostrzenia prawa w tym sektorze. 30-letnia Iza z Pszczyny nazywana jest przez niektórych "pierwszą ofiarą" tego wyroku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane