wawainfo.pl > Wiadomości > Ratusz liczy, ile straci przez Polski Ład. Trzaskowski: to jedno wielkie oszustwo
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 03:37

Ratusz liczy, ile straci przez Polski Ład. Trzaskowski: to jedno wielkie oszustwo

warszawa - polski ład
Pawel Wodzynski/East News

Według wyliczeń władz miasta, Warszawa może stracić nawet 1,7 mld zł po wprowadzeniu zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Dokładne dane powinno przedstawić Ministerstwo Finansów. Resort nadal jednak liczy, trzymając samorządy w niewiedzy.

Samorządy twierdzą, że Polski Ład przyniesie ogromne straty. Według zapisów w ustawie wyniosą one około 13,5 mld zł rocznie przez kolejną dekadę. Rzecz prosta: jedni stracą mniej, inni – więcej. Jak wygląda to w przypadku konkretnych miast? Nie wiadomo.

Nie wiadomo, ponieważ rząd nie dysponuje odpowiednimi wyliczeniami, a Ministerstwo Finansów, jak ustaliło OKO.press, nadal szacuje.

Warszawa mówi: 1,7 mld

Dla planujących inwestycje samorządów trwająca niewiedza w sprawie strat wynikających z Polskiego Ładu to sytuacja skrajnie trudna.

Miasta błądzą jak we mgle. I liczą na własną rękę. Władze Warszawy najpierw oszacowały straty na 1,23 mld złotych. Kolejno liczbę tę skorygowano do ponad 1,7 mld złotych.

Jeśli drugi z wariantów okaże się prawdziwy, dochody stolicy zmniejszyłyby się o jedną czwartą. "Takie ubytki mogą sparaliżować normalne funkcjonowanie miast" – wskazuje OKO.press.

Samorządy stracą głównie na zmianach w PIT. Polski Ład zakłada bowiem podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, a także zwiększenie granicy drugiego progu podatkowego z 85 do aż 120 tysięcy złotych.

W efekcie zmniejszone zostaną wpływy z PIT, będące jednym z głównych źródeł dochodów dla jednostek samorządowych.

"Destrukcja samorządowych budżetów"

- Wszyscy samorządowcy są przerażeni tym, co proponuje rząd. Polski Ład to jedno wielkie oszustwo - mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu 9 organizacji samorządowych, które podpisały wspólny apel do rządu w sprawie zagrożeń wynikających z wprowadzania Polskiego Ładu.

Prezydent Warszawy dodał, że choć na plakatach promujących projekt rząd przekonuje obywateli, że na rozwiązaniach zyskają rodziny, w praktyce "stracą pielęgniarki, taksówkarze, właściciele małych sklepików, przedsiębiorcy".

Ministerstwo Finansów: Nie wiadomo

Portal oko.press zapytał resort o szacunkowe skutki finansowe dla miast oraz przewidywany wpływ zmian w podatkach dla samej Warszawy.

Ministerstwo Finansów zasłania się jednak prowadzonymi "pracami analityczno-koncepcyjnymi".

Program Prawa i Sprawiedliwości nadal jest w fazie uściślana założeń i może tym samym ulegać zmianom.

Ujmując rzecz możliwie najprościej: mimo usilnego forsowania projektu ekipa rządząca nadal nie wie, ile na zmianach stracą poszczególne samorządy, w tym zdecydowanie największe i najbogatsze polskie miasto - Warszawa.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: OKO.press, wawainfo.pl Zdjęcie główne: Pawel Wodzynski/East News