wawainfo.pl > Wiadomości > Spór w MZA. Związkowcy chcą 800 zł podwyżki
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 19.03.2022 03:37

Spór w MZA. Związkowcy chcą 800 zł podwyżki

Autobusy Dworzec Centralny
Adrian Grycuk | Wikimedia Commons

Pięć związków zawodowych kierowców zrzeszonych przy Miejskich Zakładach Autobusowych w Warszawie prowadzi spór z zarządem spółki. Postulatem związkowców są podwyżki dla pracowników. Kwota o jaką walczą to 800 zł brutto.

- Do dnia dzisiejszego (15 listopada) Zarząd Spółki oraz władze miasta nie przygotowały żadnych propozycji dla pracowników. Tym samym w MZA trwa spór zbiorowy, a pracownicy szykują się do konfrontacji z pracodawcą - czytamy w piśmie przesłanym przez związkowców do Polskiej Agencji Prasowej.

Głównym powodem sporu między związkowcami a zarządem MZA jest walka o podwyżki dla kierowców. Wzrost płac miałby zostać podzielony na dwa etapy. Pierwsza podwyżka o 500 zł. od 1 października 2021 roku, a druga w wysokości 300 zł. od 1 stycznia 2022 roku.

- Nasze postulaty związane są z galopującą inflacją i wzrostem kosztów utrzymania. Regulamin stał się narzędziem do zarabiania pieniędzy przez zarząd - powiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP przy MZA, Adam Cybulski.

Jak dodaje Cybulski, zarząd spółki MZA nie przedstawił żadnych propozycji chociaż w minimalnym stopniu zbliżających się do żądań przedstawicieli pracowników.

- Wymienione żądania to kropla w morzu problemów, z jakimi w ostatnim czasie borykają się pracownicy MZA oraz niedawno sprzedanego MPT - komentuje Adam Cybulski.

Związkowcy zarzucają także zarządowi spółki, utrudnianie prowadzenia zbiorowego sporu - chociażby przez przekazywanie protokołu ze spotkania z dużym opóźnieniem, pomimo tego, że w zasadach prowadzenia rokowań jest wyraźnie napisane, że protokół będzie przedstawiony i podpisywany w dniu spotkania.

- W chwili obecnej Związki Zawodowe są gotowe do podpisania protokołu rozbieżności lecz Zarząd Spółki zasłaniając się rozmowa w urzędzie miasta odmawia jego podpisania, twierdząc, że do zakończenia rozmów nie ma pieniędzy na realizację naszych postulatów.

W sporze zbiorowym z MZA są: ZZ Kierowców RP przy MZA, NSZZ Solidarność 80, OZZKiM MZA Warszawa, WZZ Sierpień 80 i WZZKRP przy MZA w Warszawie.

Dodatkowo kierowcy zrzeszeni w związkach zawodowych planują 24 listopada akcję oddawania krwi.

- W ten sposób chcemy wspomóc mieszkańców, naszych pasażerów - dodaje Adam Cybulski.

Kierowcom za oddanie krwi przysługują dwa dni wolnego. Czy to oznacza, że 24 listopada kierowcy nie wyjadą na stołeczne ulicę? Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Miejskie Zakłady Autobusowe.

- Zarząd Miejskich Zakładów Autobusowych w najbliższych dniach planuje kolejne rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych. Liczymy, że doprowadzą one do osiągnięcia porozumienia we wszystkich dyskutowanych kwestiach. Nie ma żadnego zagrożenia dla normalnego funkcjonowania transportu publicznego - powiedział w rozmowie z wawainfo.pl Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, PAP, "Życie Stolicy"

Powiązane