wawainfo.pl

Piotr Molecki/East News

Trzaskowski: Rząd wziął na swoje barki pełną odpowiedzialność za Marsz Niepodległości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Prezydent Rafał Trzaskowski powiedział, że rządzący wzięli na swoje barki pełną odpowiedzialność za Marsz Niepodległości. On jednak jako gospodarz miasta zrobi jednak wszystko, aby we współpracy z policją - zapewnić bezpieczeństwo podczas wydarzenia.

- Na ulicach Warszawy nie ma miejsca na nacjonalistyczne hasła, chwalące ustrój totalitarny. Warszawa jest zbyt mocno naznaczona krwią tych, którzy walczyli z faszyzmem - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, komentując decyzję Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zadecydował, że nielegalny marsz będzie miał charakter państwowy.

Podczas konferencji prasowej dziennikarze pytali także, czy nie jest zdziwiony dzisiejszą decyzją o legalizacji marszu.

- To wygląda tak, jakby Bąkiewicz stał się członkiem rządu - mówił Trzaskowski.

Prezydent był także pytany jak miasto chce zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i marszu.

- Rozmawialiśmy z Komendantem Głównym Policji o współpracy. Niestety ale policja została postawiona w bardzo trudnej sytuacji przez rządzących. Nie jest możliwe usunięcie wszystkich ławek czy koszy na śmieci, a wiemy, że te były wykorzystywane. Jednak razem z Komendą Główną Policji staramy się zabezpieczyć wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca na trasie marszu - komentuje Rafał Trzaskowski

Uważa on także, że rząd na pewno nie dotrzymał wszystkich formalnych procedur w sprawie nadania uroczystości charakteru państwowego.

- To jest sprawa dla prawników, aby rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości. Rząd na pewno nie dotrzymał procedur. Od dawna mówiłem, że rząd i państwo powinny wziąć odpowiedzialność za te wydarzenia. Ale kilka miesięcy temu. Nie dwa dni przed. Teraz to my musimy skupić się na bezpieczeństwie - mówił prezydent Warszawy.

We wtorek rząd zdecydował o nadaniu uroczystości charakteru państwowego . - Apelujemy o godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru - przekazała we wtorek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, pytana we wtorek o wezwania do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" organizatorów tegorocznego Marszu Niepodległości, odpowiedziała, że wydarzenie będzie miało charakter państwowy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Jakub Bujnik

Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]