wawainfo.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ratusz chce zmienić opłaty za śmieci. Kwota będzie zależna od wielkości mieszkania

12 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 1 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Udostępnij:

Już wkrótce mogą zmienić się opłaty za wywóz śmieci dla mieszkańców Warszawy. Stołeczny ratusz chce, abyśmy płacili od wielkości mieszkania - tym samym miasto zrezygnuje z pobierania opłat od zużytej wody w gospodarstwie domowym.

Jeżeli dojdzie do kolejnej zmiany w naliczaniu opłat za wywóz śmieci, będzie to już trzecia zmiana podczas kadencji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Najpierw mieszkańcy stolicy dostali ujednolicone opłaty - 65 zł miesięcznie dla osób w mieszkaniach i 94 zł miesięcznie dla osób żyjących w domach jednorodzinnych.

1 kwietnia nastąpiła jednak zmiana, według której opłata dotycząca wywozu śmieci była związana ze zużyciem wody w danym gospodarstwie domowym.

- Obydwa nasze systemy naliczania opłat za śmieci: od gospodarstwa domowego, a potem od ilości zużytej wody, zostały zakwestionowane przez sądy. W międzyczasie doszła kolejna nowelizacja przepisów, więc i tak uchwały ustalające zasady płacenia są do zmiany - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", Monika Beuth-Lutyk, rzecznik urzędu miasta.

Zmiana naliczania opłat, będzie swego rodzaju powrotem do płacenia od gospodarstwa domowego - jednak z pewną modyfikacją. Ma ona dotyczyć zróżnicowania opłat w zależności od wielkości mieszkania.

Poznajesz swojego sąsiada? 10 osób jest poszukiwanych przez warszawską policję

Slajd 1 z 10

Robert Nogal, ps. "Frog"

Robert Nogal, ps. "Frog"

Za słynnym piratem drogowym właśnie wystawiono list gończy. Frog ma do odbycia karę więzienia 1 roku i 6 miesięcy. Policjanci apelują do wszystkich osób, które znają miejsce pobytu poszukiwanego mężczyzny o kontakt pod numerem telefonu 47 723-81-71, 47 723-87 50 lub z najbliższą jednostką Policji.

Radni mają się zająć sprawą w najbliższy czwartek. Jak informuje Gazeta Wyborcza, propozycję modelu płacenia w oparciu o najnowsze przepisy i koszty - przygotowało na zlecenie miasta (za 30 tys. zł netto) krakowskie biuro inżynierskie IVW Polska.

W zależności od wielkości mieszkania, warszawiacy zapłacą stawkę, która została podzielona w projekcie w następujący sposób: do 30 m kw. - 65 zł miesięcznie, od 30,01 m kw. do 40 m kw. - 76 zł., od 40,01 m kw. do 60 m kw. - 86 zł., od 60,01 do 80 m kw. - 96 zł. i w przedziale powyżej 80,01 m kw. - 102 zł. miesięcznie.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, niezależnie od ich wielkości zapłacą 105 zł miesięcznie.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" - nowe stawki miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Opłaty będą dotyczyć wyłącznie osób segregujących śmieci. Kto nie zadba o selekcje - zapłaci dwa razy więcej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, "Gazeta Wyborcza"

Jakub BujnikAutor

Jestem redaktorem portalu wawainfo.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.bujnik@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Wiadomości

Atak zimy w Warszawie. Paraliż na stołecznych drogach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek z udziałem McLarena. Wcześniej tym autem szalał ojciec sprawcy

Czytaj więcej >
Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >