wawainfo.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ratusz chce zmienić opłaty za śmieci. Kwota będzie zależna od wielkości mieszkania

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Już wkrótce mogą zmienić się opłaty za wywóz śmieci dla mieszkańców Warszawy. Stołeczny ratusz chce, abyśmy płacili od wielkości mieszkania - tym samym miasto zrezygnuje z pobierania opłat od zużytej wody w gospodarstwie domowym.

Jeżeli dojdzie do kolejnej zmiany w naliczaniu opłat za wywóz śmieci, będzie to już trzecia zmiana podczas kadencji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Najpierw mieszkańcy stolicy dostali ujednolicone opłaty - 65 zł miesięcznie dla osób w mieszkaniach i 94 zł miesięcznie dla osób żyjących w domach jednorodzinnych.

1 kwietnia nastąpiła jednak zmiana, według której opłata dotycząca wywozu śmieci była związana ze zużyciem wody w danym gospodarstwie domowym.

- Obydwa nasze systemy naliczania opłat za śmieci: od gospodarstwa domowego, a potem od ilości zużytej wody, zostały zakwestionowane przez sądy. W międzyczasie doszła kolejna nowelizacja przepisów, więc i tak uchwały ustalające zasady płacenia są do zmiany - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", Monika Beuth-Lutyk, rzecznik urzędu miasta.

Zmiana naliczania opłat, będzie swego rodzaju powrotem do płacenia od gospodarstwa domowego - jednak z pewną modyfikacją. Ma ona dotyczyć zróżnicowania opłat w zależności od wielkości mieszkania.

Radni mają się zająć sprawą w najbliższy czwartek. Jak informuje Gazeta Wyborcza, propozycję modelu płacenia w oparciu o najnowsze przepisy i koszty - przygotowało na zlecenie miasta (za 30 tys. zł netto) krakowskie biuro inżynierskie IVW Polska.

W zależności od wielkości mieszkania, warszawiacy zapłacą stawkę, która została podzielona w projekcie w następujący sposób: do 30 m kw. - 65 zł miesięcznie, od 30,01 m kw. do 40 m kw. - 76 zł., od 40,01 m kw. do 60 m kw. - 86 zł., od 60,01 do 80 m kw. - 96 zł. i w przedziale powyżej 80,01 m kw. - 102 zł. miesięcznie.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, niezależnie od ich wielkości zapłacą 105 zł miesięcznie.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" - nowe stawki miałyby wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Opłaty będą dotyczyć wyłącznie osób segregujących śmieci. Kto nie zadba o selekcje - zapłaci dwa razy więcej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, "Gazeta Wyborcza"

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Jakub Bujnik

Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]