wawainfo.pl
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

wawainfo.pl

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

1 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Tłum oburzonych ludzi pod Sejmem. Oburzeni demonstranci protestują przeciwko projektowi karania kobiet za aborcję pod hasłem "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!". - Dziś jest dzień, by opór trwał. Dzisiaj będzie straszna debata, lepiej jest być tu, nawet w deszczu. Wytrzymamy! Lepiej być tu, niż tam [w Sejmie - przyp. red.] i słuchać tego p*********a - powiedziała do zgromadzonych Marta Lempart.

Setki osób pod Sejmem. Od godziny 18 tłum na ulicy Wiejskiej się zwiększał. W czasie czytania obywatelskiego projektu zaostrzającego prawo aborcyjne pod budynkiem w centrum stolicy narasta oburzenie.

- Aborcja znaczy życie - mówiła do mikrofonu Agnieszka Czerederecka. - Nie oceniajmy cudzych wyborów. Nieważne, czy ktoś chciał urodzić i wychowywać dziecko z niepełnosprawnością, czy miał cztery aborcje. To nie jest nasza sprawa. Chcemy wyboru, a nowe prawo się pisze na naszej skórze - dodała Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu.

fot. WawaInfo

Rozpaczliwy widok grobu 19-letniego Igora. Szukała go cała Polska, niestety odebrał sobie życie

Dzisiaj odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego Igora.

Zobacz galerię >

Warszawa: trwa protest pod Sejmem

W czasie warszawskiego protestu pod Sejmem "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!" zbierane są podpisy pod projektem złagodzenia i całkowitego zalegalizowania aborcji.

Wśród transparentów trzymanych przez ludzi obecnych na ul. Wiejskiej nie zabrakło haseł "nie będę rodzić dzieci Kościołowi".

Przeciwnicy karania kobiet za przerywanie ciąży uczcili pamięć 30-letniej Izabeli z Pszyczyny. Jej zdjęcia również pojawiły się na proteście.

- Zapalmy teraz światła, latarki w telefonach - powiedziała do zgromadzonych na strajku Agnieszka Czerederecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Pod Sejmem jest też policja

Protest pod Sejmem przebiega spokojnie. Na ul. Wiejskiej roi się jednak od policji, a niebieskie światła z wozów oświetlają całą okolicę.

Wystąpienia podczas strajku "Nie chciej, Polsko, mojej krwi!" stara się zagłuszać kontrmanifestacja. Puszczane jest nagranie z płaczem dziecka. Dało się go słyszeć również podczas wystąpień na temat doświadczenia aborcji.

Obecna na miejscu aktywistka Maja Staśko w rozmowie z naszą redakcją przekazuje, iż Marta Lempart poinformowała, że kontrmanifestacja składa się jedynie z kilku mężczyzn z dużym głośnikiem.

Zdjęcia z protestu obejrzeć można w galerii. Znajdziesz ją >pod tym linkiem<

PiS chce odrzucenia projektu

Największym zaskoczeniem w czasie środowej dyskusji jest stanowisko Prawa i Sprawiedliwości. Z mównicy reprezentująca partię Jarosława Kaczyńskiego Anita Czerwińska przekazała, że klub jest za całkowitym odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

- Kobieta, kiedy zagrożone jest jej życie, ma prawo wybrać swoje życie - powiedziała posłanka PiS do zgromadzonych.

- To jest dywersja wobec życia - dodała Anita Czerwińska z PiS. Więcej na temat stanowiska partii rządzącej w kwestii zaostrzenia prawa aborcyjnego przeczytać można >pod tym linkiem<

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl, twitter.com

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Kawalerka w Warszawie - jak kształtują się ceny?

Czytaj więcej >
Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >