Rafał Trzaskowski weźmie udział w wysłuchaniu ws. stanu demokracji w Polsce
Rafał Trzaskowski otrzymał zaproszenie od Kongresu USA. Prezydent Warszawy weźmie udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. To pierwsza tego typu sytuacja.
Rafał Trzaskowski pierwszym prezydentem Warszawy na wysłuchaniu ws. stanu demokracji
Rafał Trzaskowski poinformował o zaproszeniu za pośrednictwem Twittera. Spotkanie zostanie zorganizowane w czwartek 2 grudnia.
"Na zaproszenie Kongresu USA wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy", czytamy we wpisie.
Rafał Trzaskowski rozpoczyna konsultacje
Rafał Trzaskowski nie ukrywa, że jest to z jednej strony ogromne wyróżnienie, a z drugiej - odpowiedzialność. W związku z tym jeszcze przed wysłuchaniem zamierza spotkać się z ekspertami.
Prezydent Warszawy liczy na wypracowanie stanowiska, które "będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji". Ogłosił, że już w poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie w tej sprawie.
Konsultacje rozpoczną się od wizyty w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR). To instytucja OBWE, której siedziba mieści się w Warszawie.
Wpis Rafała Trzaskowskiego skomentował Borys Budka (KO).
Nie dość, że @trzaskowski_ zabierze głos w amerykańskim kongresie, to zrobi to nienaganną angielszczyzną. Ależ musi to boleć tych „prawych” pseudopatriotów…
— Borys Budka (@bbudka) November 25, 2021
Polska to już "demokracja wadliwa"
Ubiegłoroczne wskaźniki dotyczące kondycji demokracji na świecie są niepokojące. Z raportu Economist Intelligence Unit wynika, że prawie 70 proc. państw odnotowało spadek wskaźnika demokracji. Polska również ma powody do obaw.
Przy ocenie analitycy biorą pod uwagę pięć kategorii: proces wyborczy i pluralizm, partycypację polityczną, funkcjonowanie rządu, wolności obywatelskie i kulturę obywatelską. Na tej podstawie państwa są klasyfikowane jako "pełna demokracja", "wadliwa demokracja", "ustrój hybrydowy" lub "ustrój autorytarny".
Na czele zestawienia uplasowały się kraje nordyckie (Norwegia, Islandia i Szwecja). Z kolei USA spadły na pozycję 25. w związku z nieuznawaniem wyborów przez Donalda Trumpa, co podważyło wiarygodność demokracji.
Polska znalazła się dopiero na 50. miejscu, choć poprawiła wynik względem 2019 r. Analitycy dostrzegli bowiem wzrost poparcia dla demokracji i chęć uczestnictwa w demonstracjach (np. antyrządowych). Mimo tego nasz kraj w dalszym ciągu jest uznawany za "demokrację wadliwą".
Czekamy na Wasze informacje
wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.
Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:
Fuszerka w MZA, czyli jak miejskie zakłady dezynfekują autobusy
"Co za pomysł, metry produkują śmieci". Mieszkańcy Warszawy oburzeni zmianami
Wstrząsające relacje świadków śmierci 19-letniego Igora z Warszawy
źródło: Twitter, Economist