wawainfo.pl

UM Warszawa

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

16 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

W Warszawie znowu jak w świątecznej bajce. Na tory wyjechał specjalny skład metra, a na pl. Zamkowym rozbłysła 27-metrowa choinka. Ale to nie koniec atrakcji ponieważ w najbliższy weekend rozbłyśnie na Trakcie Królewskim miejska iluminacja. Dodatkowo jak zapowiada stołeczny ratusz, po raz pierwszy w historii stolicy pojawi się też świąteczny tramwaj.

Inauguracji świątecznych atrakcji dokonał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Po symbolicznej przejażdżce specjalnym metrem, włączył w środę światełka na choince oraz złożył życzenia mieszkańcom stolicy.

Wiem, że wielu z nas martwi pandemia, drożyzna albo prozaiczna ciemność, która w grudniu szybko zapada. Nie ma na to jednej rady, ale chcemy Wam przed świętami dać trochę nadziei. Niech ta warszawska choinka, którą dzisiaj rozświetlamy będzie symbolem nadziei na to, że po mroku przychodzi jasność, po burzy słońce, a po kłopotach radość. A każdą ciemność można rozjaśnić dobrym, ciepłym światłem. Tego Wam życzę nie tylko na święta – zwrócił się do mieszkańców prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Świąteczny pociąg metra

Wyjątkowy pociąg wyruszył na drugiej linii metra, 1 grudnia, po godz. 17:30 ze stacji Księcia Janusza. Skład Inspiro jest udekorowany grafiką w kolorze niebieskim i czerwonym oraz różnokolorowymi światełkami na zewnątrz. Świąteczne metro będzie kursowało naprzemiennie na obu liniach - M1 i M2 - do 6 stycznia.

Poniżej prezentujemy galerie zdjęć z inauguracji

"Choinka, która daje nadzieję"

Imitująca świerk choinka ma 27 m wysokości i ok. 10 m średnicy. Jest sztuczna, złożona z modułów, których montowanie trwało kilka dni. Wisi na niej ok. 400 ozdób – bombek o średnicy 40 cm i 40-centymetrowych lampek imitujących zapaloną świecę. Ustawiona została tradycyjnie na pl. Zamkowym. – Przyda się nam wszystkim trochę świątecznej atmosfery. Dziś zapaliliśmy lampki na choince, a cała iluminacja, która przenosi nas w czasy przedwojennej stolicy baloniarzy, kataryniarzy i tramwajów konnych, rozbłyśnie już w najbliższą sobotę – powiedział Rafał Trzaskowski.

Poniżej prezentujemy galerię z rozświetlenia choinki przez prezydenta Warszawy

Miejska iluminacja

W najbliższy weekend od pl. Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście i fragment Nowego Światu po ul. Świętokrzyską w weekend rozbłyśnie miejska iluminacja. - Iluminacji towarzyszyć będą kolejne figury – przy pomniku Mikołaja Kopernika „tramwaj konny”, a na skwerze ks. Jana Twardowskiego „figury szachowe” i „szachownica”. Na skwerze Hoovera na przejażdżkę zaprosi „obrotowa karuzela”, a do wspólnej fotografii „altana dla zakochanych” i „kartka z życzeniami”. Przy skwerze im. ks. Jana Twardowskiego stanął 54 metrowy „tunel świetlny” - informuje stołeczny ratusz.

Świąteczny tramwaj

Pierwszy raz w historii na warszawskie ulice wyjedzie świąteczny tramwaj. Pojazd będzie podobnie jak metro oświetlony lampkami a także świątecznymi grafikami. Wyjątkowy skład będzie jeździł na najpopularniejszych liniach w stolicy. Jak zapowiada ratusz - dzięki temu będzie mógł się nim przejechał niemal każdy warszawiak i warszawianka.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, Urząd m.st. Warszawy

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Jaka pościel najlepsza – najpopularniejsze rodzaje pościeli – na lato, zimę
Czytaj więcej >

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >
Jakub Bujnik

Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Grupa Iberion

Taryfa G11 – kto najbardziej na niej skorzysta?
Czytaj więcej >
Wiadomości

redakcja info

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową - czy warto?
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Jak wzmocnić swoją odporność przed zimą
Czytaj więcej >
Wiadomości

materiał

Odchudzanie i zmiana nawyków na swoich zasadach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Jak pożegnać drugiego człowieka w sposób wyjątkowy?
Czytaj więcej >
Wiadomości

Komunikaty prasowe

Turnusy rehabilitacyjne po udarze
Czytaj więcej >