wawainfo.pl > Wiadomości > Nie żyje Zofia Gordon ps. "Iskra". Była sanitariuszką z Powstania Warszawskiego
Grupa Iberion
Grupa Iberion 19.03.2022 03:36

Nie żyje Zofia Gordon ps. "Iskra". Była sanitariuszką z Powstania Warszawskiego

nie żyje
Pixabay/_Alicja_

Nie żyje Zofia Gordon pseudonim "Iskra", sanitariuszka z Powstania Warszawskiego. Smutną wiadomość o śmierci kombatantki przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych fundacja "Nie zapomnij o nas". Weteranka miała 96 lat.

Zofia Gordon przyszła na świat  10 stycznia 1927 roku w Warszawie. Gdy rozpoczęła się wojna, była małą dziewczynką, ale wspomnienia z tragicznych lat towarzyszyły jej do końca życia. W wywiadach wspominała, że patriotyzm pozostał dla niej jednak największą wartością.

Nie żyje Zofia Gordon

Podczas Powstania Warszawskiego działaczka, która do tej pory nie miała związku z działalnością konspiracyjną, postanowiła zgłosić się do pomocy. - Przecież to normalne, zostaje jakiś instynkt, że jest walka, że jest Polska, że można śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła" - tłumaczyła.

Udział w walkach napełniał sanitariuszkę ogromną dumą. Do końca miała nadzieję, że Polakom uda się osiągnąć cel. - Pomagałam, twarze obmywałam, bandaże zwijałam. Byłam przecież młoda. Nieraz płakałam, nieraz torsji dostałam, jak był jakiś ciężko ranny, nie mogłam wytrzymać - relacjonowała.

Po upadku powstania Zofia Gordon została wywieziona do Jędrzejowa. Zaraz po wyzwoleniu Warszawy, wróciła w rodzinne strony. Choć widok gruzów wprawiał ją w rozpacz, nigdy nie żałowała udziału w walkach. - Zawsze z tego byłam dumna. Nigdy nawet nie żałowała tego moja matka - opowiadała.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: Twitter

Tagi:
Powiązane