wawainfo.pl

Maja Staśko | wawainfo.pl

Mszczonów. Protest przeciwko "śmieciowym" inwestycjom

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Trwa protest mieszkańców Mszczonowa i okolic, na drodze krajowej nr 50, przy rondzie na ulicy Wschodniej w Mszczonowie. Protestujący obwiniają burmistrza o "śmieciowe inwestycje" w ich okolicy. Manifestacje zabezpiecza policja a także służby GDDKiA.

Uczestnicy zgromadzenia blokują rondo DK50 z ul. Wschodnią. Protestujący co kilkanaście minut będą udostępniać przejazd. Protest planowany jest do godziny 17.30 - informuje GDDKiA.

- Chodzi o to, żeby nie powstało sześć inwestycji śmieciowych, które są podejrzane, zatrują powietrze, środowisko, ziemię i zlikwidują ten wspaniały krajobraz. Ta miejscowość zostanie stale zdegradowana - mówi w rozmowie z naszą reporterką Mają Staśko, Piotr Ikonowicz.

W podobnym tonie wypowiada się w rozmowie z naszą reporterką - Jerema Dubiel.

- Zajmuje się tematem ekologii od 30 lat. Nie słyszałem o takim pomyśle w Polsce, żeby sześć lokalnych znalazło się w jednym miejscu. To co się tutaj dzieje zakrawa na jakąś gigantyczną inwestycje, gdzie ocena wpływu na środowisko tej firmy niemieckiej Sarvia zostawia wiele do życzenia. Opisy, że odór będzie oczyszczany tylko w 50 proc. i jest to sukcesem albo, że zbudują bazę dla toksycznych odpadów są absurdem - mówi w rozmowie z reporterką Mają Staśko, Jerema Dubiel.

Według Dubiela, jeżeli inwestycję związane z odpadami dojdą do skutku, to wpłyną negatywnie na mszczonowskie termy. A wręcz odstraszą z tego miejsca potencjalnych klientów.

- Dla mnie jest to niezrozumiałe, że łączy się najbardziej toksyczną inwestycje z najbardziej ekologiczną (red. termy). Jeżeli te inwestycje powstaną to będzie tam taki smród i takie zanieczyszczone, że wszyscy będą to miejsce omijać szerokim łukiem - dodaje Dubiel.

O planowanym proteście ostrzega także na swoim profilu na Twitterze - GDDKiA.

"Śmieciowe" interesy

Łącznie w okolicy mszczonowskich term ma powstać aż 6 inwestycji związanych z gospodarką odpadami i magazynowaniem niebezpiecznych odpadów. Burmistrz Mszczonowa nie widzi w tym nic złego, mieszkańcy jednak boją się zagrożeń związanych ze "śmieciowymi" inwestycjami.

- O wszystkim dowiedzieliśmy się przez przypadek na przełomie sierpnia i września. Okazało się, że w naszej okolicy powstanie kilka zakładów gospodarki odpadami m.in. przetwórnia przeterminowanej żywności, sortownia niebezpiecznych odpadów. To będzie dosłownie zagłębie śmieciowe tuż przy rezerwacie przyrody i ok. 400 m od zabudowań mieszkalnych. Boimy się odoru, skażenia gleby, lokalnych kwaśnych deszczów. Wszystko dzieje się w wielkim pośpiechu - opowiada "Stołecznej" Dominika Bychawska.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, "Money.pl"

Tagi:

Podobne artykuły

Mazowsze

Mogielnica. Tragedia na budowie, nie żyje mężczyzna
Czytaj więcej >

Mazowsze

Odszedł kolejny Powstaniec Warszawski. W wieku 98 lat zmarła Leokadia Zofia Grabowska
Czytaj więcej >

Mazowsze

Żuromin. Nawałnica zerwała dach sklepu
Czytaj więcej >

Mazowsze

Konstancin-Jeziorna: kobieta boso i w samej piżamie pobiegła na komisariat
Czytaj więcej >

Mazowsze

Poszukiwana listem gończym 26-latka złapana. Wraz z partnerem podróżowała autem, oboje byli kompletnie pijani
Czytaj więcej >

Mazowsze

Tajemnicze zwłoki z Jadwisina pod Serockiem. W nocy z wtorku na środę odnaleziono ciało młodego mężczyzny
Czytaj więcej >
Jakub Bujnik

Warsztat dziennikarski szkoliłem w zespole redaktorów i wydawców redakcji TVN24. Następnie przez kilka lat pracowałem jako reporter w największym branżowym portalu lotniczym w Polsce - pasazer.com. Tam sprawowałem funkcje redaktora prowadzącego, zajmującego się wszystkim redakcjami serwisu. Publikowałem również na łamach portalu turystycznego Fly4Free.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]