19 czerwca ulicami Warszawy ponownie przejdzie Parada Równości. We wtorek została oficjalnie zarejestrowana. Od poprzedniej minęły dwa lata.Parada Równości w Warszawie w 2020 roku wyjątkowo nie odbyła się ze względu na obostrzenia związane z pandemią. Długo nie było wiadomo, czy wydarzenie - będące m.in. wyrazem sprzeciwu wobec homofobii i transfobii - będzie mogło się legalnie odbyć rok później.
Ratusz podjął decyzję. Wprowadzi absolutny zakaz furgonetek, które oklejone są drastycznymi zdjęciami płodów na stołecznych ulicach. "To łamanie prawa" mówią politycy PiS. Warszawscy radni w końcu znaleźli rozwiązanie wobec prowokujących furgonetek, które od dłuższego czasu straszyły warszawiaków. Od czwartku (8.07) pojazdy oklejone zdjęciami zawierającymi drastyczne treści będą miały zakaz poruszania się po stolicy. Ograniczenie dotyczy szczególnie zdjęć, które przedstawiają zwłoki lub ludzie płody. Na ulice nie wyjadą też auta z treściami anty-LGBT.Jak podaje Polsat News, uchwała została przyjęta w czwartek, po tym jak radni Koalicji Obywatelskiej zmienili porządek obrad. Za "nowymi przepisami porządkowymi" głosowało 41 radnych a 18 było przeciw.
Między godziną 14 a 15 pod Domami Towarowymi Wars Sawa Junior w otoczeniu niedużej grupy ludzi mężczyzna nawoływał do miłowania Chrystusa. Całe zgromadzenie było otoczone przez policję. Z głośnika dochodziły okrzyki mężczyzny na temat nauk Jezusa Chrystusa, prawdopodobnie w kontekście rozpoczynającej się parę metrów dalej Parady Równości. Przypominamy, że tęczowy marsz rozpoczął się przed 15:00 pod PKiN.- Możesz poznać Boga, niezależnie od tego jak zostałeś, zostałaś skrzywdzona - krzyczał mężczyzna. Donośny głos człowieka przypominał pewnego rodzaju modlitwę.Prawdopodobnie był to Kościół Mocy. Jak czytamy na oficjalnej stronie grupy: "To platforma, która jednoczy wspólnoty lokalne jako jedną federację apostolską". Rozmodloną grupę odgradzało od pochodu wielu policjantów.Jak mówi Małgorzata Wersocka z KSP w rozmowie z wawainfo: - Policjanci zabezpieczali przestrzeń, żeby nic się nikomu nie stało. Prawdopodobnie chodziło o osoby o sprzecznych poglądach. Interwencji jako takiej nie było.
Ruszyła Parada Równości. Tłumy pod PKiN. Prezydent Rafał Trzaskowski oficjalnie przywitał uczestników marszu i zaapelował, by uważać na upały i przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Tegoroczne wydarzenie jest marszem jubileuszowym. Po raz dwudziesty Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy. Prezydent Rafał Trzaskowski ponownie objął to wydarzenie honorowym patronatem.Parada ruszy o godzinie 15:00 z placu pod PKiN.Planowana trasa liczy około czterech kilometrów, ale z racji ewentualnych kontrmanifestacji szczegóły jej przebiegu nie są znane.Marsz ruszył ulicą Marszałkowską w stronę Pól Mokotowskich.Jak na Twitterze podaje Policja Warszawa:"W związku z przygotowaniami do przemarszu wstrzymany został całkowicie ruch kołowy na ul. Marszałkowskiej od ul. Świętokrzyskiej do Ronda Dmowskiego."Początek marszu jest obecnie na Rondzie Jazdy Polskiej, a z Placu Defilad wychodzą dopiero ostatnie osoby. Tłum rozciągnął się na ok. 2 km. Z powodu restrykcji związanych z epidemią covid-19 parada będzie odbywać się w postaci kilkudziesięciu odrębnych zgromadzeń. Uczestnicy mają przemieszczać się w blokach po około 150 osób w każdym.Organizator wydarzenia przypomina, że na Paradzie Równości zakazane jest spożywanie alkoholu oraz innych używek przez uczestników.Parada dotarła do Pola Mokotowskiego o 16:34 i oficjalnie osiągnęła cel przemarszu.Na Polu Mokotowskim przemawiał Szymon Niemiec, organizator pierwszej Parady Równości i oficjalnie rozwiązał tegoroczny marsz.
W sobotę Parada Równości. Wydarzenie co roku dzieli Polaków. Co Warszawiacy sądzą o tęczowym święcie? Czy wezmą w nim udział? Odpowiedzi, które uzyskali reporterzy "Super Expressu" są bardzo ciekawe.
Parada Równości po raz kolejny przejdzie ulicami Warszawy. Organizatorzy podali trasę tegorocznego wydarzenia. Sobotni marsz rozpocznie się tradycyjnie pod Pałacem Kultury i Nauki o godzinie 15:00 i zakończy się na Polu Mokotowskim. W miejscu wydarzenia można już się gromadzić od 14:00. Informacja o trasie Parady Równości została podana dopiero 16 czerwca, ponieważ organizatorzy obawiali się równoległej rejestracji kontrmanifestacji w pobliżu planowanej trasy. Parada przejdzie następującymi ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, w stronę stacji Metro Politechnika. Później skręci w Batorego i zakończy się na Polu Mokotowskim. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w zeszłym tygodniu obiął wydarzenie honorowym patronatem. Organizator wydarzenia przypomina, że na Paradzie Równości zakazane jest spożywanie alkoholu oraz innych używek przez uczestników.Nie można palić papierosów w tłumie, czy korzystać z materiałów pirotechnicznych. Ze względu bezpieczeństwa odradzane jest też przyprowadzanie zwierząt na wydarzenie.
Biuro Prasowe Parady Równości poinformowało w piątek po południu (11.06), że prezydent Rafał Trzaskowski objął honorowym patronatem Paradę Równości. Wydarzenie rozpocznie się przy Pałacu Kultury i Nauki, o godzinie 14:00, o godzinie 15:00 ruszy sama Parada. Marsz został już zarejestrowany przez urząd miasta, a organizatorzy będą wkrótce informować o planowanej trasie przemarszu.