wawainfo.pl > Wiadomości > Koniec nienawiści na warszawskich ulicach. Furgonetki z antyaborcyjnymi i homofobicznymi zakazane w stolicy
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Koniec nienawiści na warszawskich ulicach. Furgonetki z antyaborcyjnymi i homofobicznymi zakazane w stolicy

wazne
Piotr Molecki/East News

Ratusz podjął decyzję. Wprowadzi absolutny zakaz furgonetek, które oklejone są drastycznymi zdjęciami płodów na stołecznych ulicach. "To łamanie prawa" mówią politycy PiS.

Warszawscy radni w końcu znaleźli rozwiązanie wobec prowokujących furgonetek, które od dłuższego czasu straszyły warszawiaków. Od czwartku (8.07) pojazdy oklejone zdjęciami zawierającymi drastyczne treści będą miały zakaz poruszania się po stolicy. Ograniczenie dotyczy szczególnie zdjęć, które przedstawiają zwłoki lub ludzie płody. Na ulice nie wyjadą też auta z treściami anty-LGBT.

Jak podaje Polsat News, uchwała została przyjęta w czwartek, po tym jak radni Koalicji Obywatelskiej zmienili porządek obrad. Za "nowymi przepisami porządkowymi" głosowało 41 radnych a 18 było przeciw.

Warszawa miastem dla wszystkich

Radni Koalicji Obywatelskiej postawili sprawę jasno: nie ma ich zgody na propagowanie treści homofobicznych, czy antyaborcyjnych na ulicach stolicy. Warszawa ma być miastem dla wszystkich.

Kontrowersyjne pojazdy wzbudzają silne emocje od dłuższego czasu. Były powodem brutalnych starć z policją, silnych protestów środowisk feministycznych i nieustannych ataków na osoby LGBT+.

Pomysł radnych KO spotkał się z oburzeniem ze strony Prawa i Sprawiedliwości. Prawica twierdzi, że jest to jawne łamanie prawa. To ograniczenie wolności głoszenia poglądów, prezentowania informacji w sferze publicznej – powiedział jeden z radnych PiS-u.

Przedstawiciele prezydenta Rafała Trzaskowskiego pozostali nieugięci.

Po stolicy nie będzie można już jeździć pojazdami oklejonymi "zdjęciami, napisami, plakatami, banerami lub transparentami zawierającymi lub emitującymi za pomocą urządzeń nagłaśniających treści mające na celu ukazanie osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej w sposób nieprawdziwy, a zarazem obraźliwy, ośmieszający lub poniżający w oczach opinii publicznej".

Złamanie zakazów podlega karze grzywny. Uchwała wchodzi w życie od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Może ją jednak uchylić wojewoda, czyli Konstanty Radziwiłł, któremu niestety bliska jest narracja Prawa i Sprawiedliwości.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, www.polsatnews.pl zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Powiązane