wawainfo.pl
LGBT flaga

Pixabay

Warszawskie pomniki ozdobione flagami LGBT. Sprawą zajmie się prokuratura

29 Lipca 2020

Autor tekstu:

Karolina Kraushar

Udostępnij:

LGBT w Warszawie. Pomnik Wincentego Witosa, Jana Kilińskiego, Mikołaja Kopernika, warszawskiej syrenki, a nawet Chrystusa zostały w nocy z wtorku na środę ozdobione flagami LGBT. Według opublikowanego manifestu akcja miała na celu walkę z homofobią.

LGBT w Warszawie

LGBT na warszawskich pomnikach. Najpopularniejsze pomniki w stolicy zostały w nocy z wtorku na środę ozdobione flagami LGBT oraz chustkami z symbolem ruchu anarchistycznego. Akcja została uwieczniona na fotografiach, a zdjęcia udostępnione na Facebooku. Na cokołach pomników znalazła się również treść manifestu, która wyjaśnia, że akcja ma na celu walkę z homofobią.

Manifest na pomnikach z flagami LGBT

- Postanowiłyśmy działać. Tak długo jak będę się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności - ta tęcza. Tak długo jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie "niestosowna", tak długo uroczyście przyrzekamy - prowokować - tak rozpoczyna się treść manifestu. Jego twórcy chcieli w ten sposób walczyć z homofobią. - Syrenka warszawska ma w dłoni miecz i tarczę. Ma tęczę i bandanę. To nasze wezwanie do walki. Jak długo będziemy zasypiać z myślą, że i tak nic się nie zmieni. Tak długo będzie trzeba przypominać o tym że istniejemy. Że nie jesteście sami i same. To miasto jest też nasze - tak kończy się treść manifestu, pod którym podpisali się: "GANG SAMZAMĘT", "STOP BZDUROM" i "POETKA".

Kopernik, Syrenki i Witos z flagami LGBT

Do dyżurnego Komendy Stołecznej Policji wpłynęło pięć zawiadomień w sprawie umieszczenia flag na warszawskich pomnikach. - Otrzymaliśmy zawiadomienie o pojawieniu się flag na pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, na syrenkach warszawskich, na rynku Starego Miasta oraz na Bulwarach Wiślanych, na Placu Trzech Krzyży na pomniku Wincentego Witosa oraz na pomniku Jana Kilińskiego przy ulicy Piekarskiej 20 - wymienił kom. Piotr Świstak ze stołecznej policji.

Flaga LGBT na warszawskich pomnikach

- Policja obecnie prowadzi czynności wstępne, polegające m. in. na zabezpieczeniu flag, ustalaniu monitoringu i ewentualnych świadków oraz sprawców zdarzenia - dodaje funkcjonariusz Świstak. Oprócz pomników, w sprawie, których wpłynęły zawiadomienia na policję. Flagą LGBT został również ozdobiony pomnik Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, Józef Piłsudski oraz Taras Szewczenko.

Zawiadomienie do prokuratury

Głos w sprawie ozdobionych flagami LGBT warszawskich pomników zabrał Sebastian Kaleta, poseł PiS - Widzimy dziś, że dla środowisk lewicowych dyskusja o wartościach, ochronie rodziny, ochronie wartości, jest poważną walką. Tylko w ramach tej dyskusji widzimy, że przybierają oni postawę agresji wobec symboli bardzo ważnych dla naszego społeczeństwa - powiedział Kaleta. Wiceminister sprawiedliwości złożył już w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >