wawainfo.pl
Świeczka

Pixabay

Nie żyje sanitariuszka z powstania warszawskiego Zofia “Grażyna” Kozłowska

20 Listopada 2021

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Udostępnij:

Zmarła Zofia Kozłowska, pseudonim "Grażyna", sanitariuszka z powstania warszawskiego. Miała 97 lat. Smutną informację przekazała organizacja społeczna "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". 

W trakcie powstania Zofia Kozłowska brała udział w szturmie na budynki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). W trakcie walk została ranna.

Organizacja społeczna "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich" opublikowała w tej sprawie post na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

We wpisie wspomina zmarłą sanitariuszkę z powstania warszawskiego. "Spoczywaj w pokoju, Bohaterko", czytamy. Organizacja dołączyła fotografię i złożyła kondolencje córce zmarłej - pani Marii, oraz wszystkim bliskim.

Warszawa w liczbach historii. Jeśli zgadniesz chociaż połowę, możesz być dumny

Pytanie 1 z 10

Warszawa po raz pierwszy w swojej historii została stolicą w ramach Księstwa Mazowieckiego. Było to w roku:

Ranna w powstaniu, po wojnie poszła na studia

Zofia Kozłowska urodziła się 2 stycznia 1925 r. w Warszawie. Przed wybuchem powstania warszawskiego ukończyła I rok studiów na Wydziale Prawa Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Po wojnie obroniła magisterium w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie.

Do Armii Krajowej dołączyła we wrześniu 1942 r. Przysięgę złożyła przed Anną Danutą Staniszkis, pseudonim “Jagienka”, w jej mieszkaniu przy ul. Kieleckiej 46.

Następnie przeszła szkolenie sanitarne i wojskowe w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej 26. W lipcu 1944 r. została sanitariuszką V Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej na Mokotowie. 

O godzinie "W" Zofia "Grażyna" Kozłowska brała udział w szturmie na budynki SGGW przy ul. Rakowieckiej. 20 sierpnia 1944 r. została postrzelona w nogę przy ul. Dolnej.

O tym wydarzeniu sanitariuszka opowiadała w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. - Za mną przechodził Dolną mężczyzna i został zabity w tym samym miejscu, na Piaseczyńskiej. To mogłam być ja… - przyznała Zofia “Grażyna” Kozłowska.

Po upadku Mokotowa sanitariuszka została wypędzona razem z ludnością cywilną przez Ochotę w stronę Pruszkowa. Udało jej się uciec z kolumny marszowej. Najpierw ukrywała się w Helenowie, a potem w Skolimowie pod Warszawą.

Zofia "Grażyna" Kozłowska została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej. Za zasługi awansowano ją do rangi podporucznika w stanie spoczynku Wojska Polskiego

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:


źródło: wawainfo.pl, rdc.pl

redakcja wawa infoAutor

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Śmiertelne potrącenie na stacji Warszawa Powązki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jadwiga Rojek ps. "Magda". Kombatantka AK miała 95 lat

Czytaj więcej >