Nie żyje profesor Witold Kieżun, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej i wybitny polski ekonomista. Miał 99 lat. Zmarłego uhonorowali dostojnicy państwowi.Witold Kieżun urodził się w Wilnie 6 lutego 1922 roku. Do stolicy przeniósł się na początku lat 30., gdzie zdał maturę w Liceum Humanistycznym im. Księcia Józefa Poniatowskiego.Mimo trwającej wojny w 1942 roku ukończył studia techniczne w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Kolejno rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Dokończył je dopiero kilka lat po zakończeniu wojny.
Wymowne słowa powstańca. - [...] gdy widzę tych młodych ludzi ze znakiem Polski Walczącej [...] to aż przykro się robi - powiedział Stanisław Jan Majewski. W rozmowie w wp.pl podzielił się również obawami o stosunek młodego pokolenia do Powstania Warszawskiego oraz swoim marzeniem z tym związanym.1 sierpnia 2021 roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wciąż wielu naocznych świadków historii dzieli się świadectwem tamtych pełnych dramatycznych zdarzeń dni.Pan Stanisław Jan Majewski, który w wieku 15 lat wcielony został do batalionu Armii Krajowej, w rozmowie z wp.pl podzielił się nietypowym spojrzeniem na temat powstańców. Podkreślił, że symbol Polski Walczącej jest teraz nadużywany.
31 sierpnia prof. Wiesław Wysocki otrzymał honorowe obywatelstwo Warszawy. Dzień później w rocznicę Powstania Warszawskiego jako ekspert TVP Info grzmiał o braku "polskiego genu" w Donaldzie Tusku.Niestety nawet wyważona i stonowana wypowiedź Donalda Tuska na temat poświęcenia osób walczących w Powstaniu Warszawskim nie przypadła do gustu TVP. Na antenie TVP Info pojawił się prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Dzień przed 77. rocznicą Powstania Warszawskiego otrzymał medal honorowego obywatela Warszawy. Nie przeszkodziło mu to jednak w najważniejszy dla stolicy dzień, zamiast mówić o ofierze powstańców, uderzać w Donalda Tuska i rozbierać jego DNA na czynniki pierwsze.Co doprowadziło do stwierdzenia, że lider Platformy Obywatelskiej nie ma "polskiego genu", lub jest on też zagłuszany przez "gen niemiecki"? Trudno zrozumieć tok rozumowania osoby, która szczycić może się tytułem profesora nauk humanistycznych.
Warszawa: na sobotę 7 sierpnia planowane są spore utrudnienia w ruchu. Powodem jest wydarzenie, które odbywa się jedynie raz w roku. Kulminacja nastąpi w godzinach wieczornych. O co chodzi?Nie ulega wątpliwości, że w ten weekend w Warszawie będzie się działo. Nie wszyscy bedą jednak z tego zadowoleni.Tylko na sobotę 7 sierpnia zaplanowane są dwie duże imprezy. Wydarzenia są bezpośrednio związane z obchodami 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Julian Eugeniusz Kulski nie żyje. Powstaniec, wykładowca i architekt Banku Światowego. Miał 92 lata.- Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż wczoraj odszedł od nas prof. Julian Eugeniusz Kulski - bohater Powstania Warszawskiego - poinformowała na Twitterze Fundacja Kulskich.Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż wczoraj odszedł od nas prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków. pic.twitter.com/UK1jDAhBhH— Fundacja Kulskich (@FKulskich) August 13, 2021 Powstaniec na stałe mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Odszedł w swoim domu w Waszyngtonie.
Zmarła Zofia Kozłowska, pseudonim "Grażyna", sanitariuszka z powstania warszawskiego. Miała 97 lat. Smutną informację przekazała organizacja społeczna "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". W trakcie powstania Zofia Kozłowska brała udział w szturmie na budynki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). W trakcie walk została ranna.Organizacja społeczna "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich" opublikowała w tej sprawie post na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.We wpisie wspomina zmarłą sanitariuszkę z powstania warszawskiego. "Spoczywaj w pokoju, Bohaterko", czytamy. Organizacja dołączyła fotografię i złożyła kondolencje córce zmarłej - pani Marii, oraz wszystkim bliskim.
Nie żyje uczestnik Powstania Warszawskiego, pułkownik Henryk Filipski. Żołnierz NOW I NSZ miał 101 lat. Informacje o śmierci potwierdzili wolontariusze Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. "Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Dzisiaj rano na wieczną wartę odszedł Henryk Filipski ps. "Jeremi". Składamy głębokie wyrazy współczucia rodzinie. Nie mówimy do widzenia, lecz do zobaczenia" - podali w sobotnim komunikacie.
Nie żyje oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, profesor Józef Zbigniew Polak. Rodzina i przyjaciele poinformowali o śmierci 98-latka. Zmarł we własnym mieszkaniu, otoczony bliskimi. "Ze smutkiem zawiadamiamy, że w swoim domu w Warszawie, opatrzony sakramentami, zmarł dziś Józef Zbigniew Polak, architekt, Powstaniec Warszawski, oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, artysta, ukochany Mąż i Ojciec, wspaniały Przyjaciel. Miał 98 lat" - podali bliscy.
Nie żyje Zbigniew Galperyn pseudonim "Antek". Prezes Związku Powstańców Warszawskich zmarł w wieku 92 lat. Był żołnierzem Szarych Szeregów i Armii Krajowej. "Dziękuję za każde spotkanie, każdą rozmowę" - powiedział prezydent.Wieści o śmierci Zbigniewa Galperyna obiegły opinię publiczną po godzinie 12:00. Pół godziny później informacje, za pośrednictwem mediów społecznościowych, potwierdził prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
IPN ujawnił fotografię sprzed 77 lat. Urzędnicy proszą o pomoc. Koniecznie chcą ustalić tożsamość osób ze zdjęcia. "Dzięki Wam uda się poznać dalsze losy sfotografowanej rodziny" - apelują.24 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej wydał komunikat w sprawie fotografii z 1944 roku. Przedstawiono zdjęcie młodej pary, trzymającej niemowlę na tle ruin Warszawy. Wiadomo jedynie, że fotografię wykonał Henryk Śmigacz.
Równo o godzinie 17 w całej Warszawie zawyły syreny. Chwilę przed godziną "W" przez megafon wypowiedziane zostały skandaliczne słowa. 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego nie łączy, a znów dzieli.Skandaliczne słowa otworzyły uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. W stronę tłumu zgromadzonego na rondzie w centrum miasta skierowano słowa, które w ogóle niezwiązane były z celebracją walki o wolną Warszawę.- Kiedyś największym zagrożeniem byli komuniści. Dzisiaj największym zagrożeniem jest Lewica. To samo telewizja socjalistyczna, socjaldemokratyczna. Miejsce idealizmu i socjalizmu jest na śmietniku. Jest to zaprzeczenie tego o co walczymy, o co walczyli powstańcy - grzmiał mężczyzna.Skandaliczne słowa otwierające uroczystości 1 sierpnia w Warszawie pic.twitter.com/J7pif572kG— WTV.pl (@WTVPL) August 1, 2021