wawainfo.pl > Wiadomości > Powstaniec Stanisław Jan Majewski krytykuje noszących odzież patriotyczną ze znakiem Polski Walczącej
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 03:38

Powstaniec Stanisław Jan Majewski krytykuje noszących odzież patriotyczną ze znakiem Polski Walczącej

Powstaniec Stanisław Jan Majewski skrytykował odzież patriotyczną i zaprzeczył, by powstańcy byli bohaterami
Piotr Molecki/East News

Wymowne słowa powstańca. - [...] gdy widzę tych młodych ludzi ze znakiem Polski Walczącej [...] to aż przykro się robi - powiedział Stanisław Jan Majewski. W rozmowie w wp.pl podzielił się również obawami o stosunek młodego pokolenia do Powstania Warszawskiego oraz swoim marzeniem z tym związanym.

1 sierpnia 2021 roku obchodzimy 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wciąż wielu naocznych świadków historii dzieli się świadectwem tamtych pełnych dramatycznych zdarzeń dni.

Pan Stanisław Jan Majewski, który w wieku 15 lat wcielony został do batalionu Armii Krajowej, w rozmowie z wp.pl podzielił się nietypowym spojrzeniem na temat powstańców. Podkreślił, że symbol Polski Walczącej jest teraz nadużywany.

Powstanie Warszawskie: "Jakimi my byliśmy bohaterami?"

W narracji na temat Powstania Warszawskiego przedstawia się wizję bohaterów, którzy niczym wyjęci z filmów o superbohaterach walczą o wolną Warszawę. Powstańcy nieustannie przypominają, że byli tylko ludźmi.

Nie inaczej wypowiada się w tej sprawie pan Stanisław Jan Majewski, który walczył w batalionie AK „Zaremba-Piorun”.

- Boję się […] o młode pokolenie. Ciągle wmawiają im, że byliśmy niezwykłymi bohaterami. Jakimi my byliśmy bohaterami? - pyta w rozmowie z wp.pl powstaniec.

Dodatkowo podkreśla on, że warszawiacy walczyli, bo nie tylko tak zostali wychowani, ale przede wszystkim nie było innej możliwości. - To był nasz obowiązek - dodaje pan Stanisław Jan Majewski.

Mocne słowa na temat osób noszących symbol Polski Walczącej

Producenci odzieży patriotycznej nie stronią od wykorzystywania znaku Polski Walczącej. Kotwica kończąca się kształtem litery "P" była symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości. Dziś stała się znakiem gwarantującym zysk.

Pan Stanisław Jan Majewski nie zostawia suchej nitki na osobach, które z dumą noszą odzież z symbolem, który 77 lat temu znajdował się na biało-czerwonych opaskach na ramionach powstańców.

- [...] gdy widzę tych młodych ludzi ze znakiem Polski Walczącej na spodniach czy plecach, to aż przykro się robi. Dla mnie to po prostu przebierańcy - gorzko kwituje pan Stanisław Jan Majewski.

Chce by wszyscy pamiętali, że 77 lat temu o wolność walczyli zwykli ludzie

Przekaz ze strony powstańca jest bardzo jasny. Jednocześnie ujawnił on, jakie jest jego marzenie w kontekście Powstania Warszawskiego.

Podkreśla on, że większość osób, które 77 lat temu ruszyło do walki myśli tak jak on. - Żeby młodzież pamiętała o nas. Nie personalnie, ale o powstaniu. Żeby młodzież nie zapomniała, że ich poprzednicy byli tacy sami, jak oni - powiedział w rozmowie z wp.pl pan Stanisław Jan Majewski.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wp.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News