wawainfo.pl > Wiadomości > Nie żyje Julian Eugeniusz Kulski
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 03:37

Nie żyje Julian Eugeniusz Kulski

Nie żyje Juliusz Eugeniusz Kulski
Unsplash.com/David Tomaseti

Julian Eugeniusz Kulski nie żyje. Powstaniec, wykładowca i architekt Banku Światowego. Miał 92 lata.

- Wraz z pogrążoną w bólu rodziną i przyjaciółmi, z ogromnym żalem zawiadamiamy, iż wczoraj odszedł od nas prof. Julian Eugeniusz Kulski - bohater Powstania Warszawskiego - poinformowała na Twitterze Fundacja Kulskich.

Powstaniec na stałe mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Odszedł w swoim domu w Waszyngtonie.

Życie Juliana Eugeniusza Kulskiego

Na świat przyszedł w 1929 roku. Przysięgę żołnierską złożył już w 1941 roku. W Powstaniu Warszawskim walczył od pierwszych jego dni. W ugrupowaniu "Żywiciel" działał pod pseudonimem "Goliat". W czasie walk został ranny w nogę.

Kilkukrotnie przechodził na teren warszawskiego getta, by zdobywać informacje od żydowskiego podziemia. Za swoją powstańczą działalność otrzymał Krzyż Walecznych.

W swoich relacjach wojennych wskazywał, że był najprawdopodobniej najmłodszym jeńcem wojennym. Do Altengrabow w Saksonii, gdzie znajdował się obóz jeniecki, trafił w wieku zaledwie 15 lat. Młody wiek - oraz wysoka pozycja ojca - miały uchronić go przed trafieniem do obozu koncentracyjnego.

Z Polski wydostał się dzięki Anglikom. Trzy dni przed wyzwoleniem obozu jenieckiego w Altengrabow uciekł z niego. Trafił na transport angielskich jeńców, którzy wywieźli go na wyspy.

Gotowy scenariusz na film

W Wielkiej Brytanii trafił do Idy Copeland. Zamożna dama znała jego rodzinę jeszcze sprzed czasów wojny i zaopiekowała się Julianem Eugeniuszem Kulskim.

W 1949 roku postanowił przenieść się do Stanów Zjednoczonych. Osiedlił się tam na stałe. Na Uniwersytecie Yale ukończył studia architektoniczne.

Jego talent docenił min. Bank Światowy. Projekty budynków Juliana Eugeniusza Kulskiego realizowano w 30 krajach na całym świecie.

Przez lata aktywnie działał na rzecz propagowania historii

Niemal do końca swoich dni Julian Eugeniusz Kulski chętnie dzielił się swoimi wojennymi przeżyciami.

Jeszcze w sierpniu 2020 roku w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego mówił, że zryw z 1944 roku był "najważniejszą częścią jego życia, a jego udział w ruchu oporu wynikał z wiedzy, jaką czerpał z historii i wychowania w duchu patriotycznym".

Odszedł kolejny świadek historii

Śmierć Juliana Eugeniusza Kulskiego to odejście naocznego świadka historii. Smutek z powodu tej straty wyraził Piotr Wilczek, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych.

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Juliana Kulskiego - wieloletniego mieszkańca Waszyngtonu, wielkiego patrioty, weterana II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, honorowego człowieka i mojego dobrego przyjaciela. Niech spoczywa w pokoju - napisał na Twitterze.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News; Agata Jaroszewska wawainfo.pl